Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εσείς πως δηλώνετε τα εξ αδιαιρέτου;


  

111 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Πως δηλώνετε τα εκτός σχεδίου εξ αδιαιρέτου; (μας ενδιαφέρει το γήπεδο και η συναίνεση))

    • Δηλώνω όλο το γήπεδο, χωρίς συναίνεση συνιδιοκτητών
      27
    • Δηλώνω μόνο το τμήμα του γηπέδου που αντιστοιχεί στον πελάτη μου, χωρίς συναίνεση συνιδιοκτητών
      30
    • Δηλώνω όλο το γήπεδο, με συναίνεση συνιδιοκτητών
      54


Recommended Posts

στη χαλκιδική ολα τα τεχνικά γραφεία κάνουν το 2ο χωρίς να ενημερώνουν τον πελάτη οτι τέλος πάντων υπάρχει ένα καποιο θέμα με τα εξ' αδιαιρέτου. τα μισά αυθαίρετα στην περιοχή της καλλικράτειας έχουν ήδη δηλωθεί μόνα τους. δεν λέω αν είναι σωστό ή λάθος απλά το αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στα εξαδιαιρετου χωρις συστασεις καθετου και οριζοντιας ιδιοκτησιας ,εχουμε την συναινεση των συνιδιοκτητων και δηλωνουμε το κτιριο του πελατη μας αλλα ποιος ειναι ο σωστος τροπος υπολογισμου των υπερβασεων δομησης ,καλυψης

 

1) αυθαιρετα του πελατη μας /επιτρεπομενα ολου του οικοπεδου

2) αυθαιρετα του πελατη μας /επιτρεπομενα του τμηματος οικ που του ανηκει

3) αυθαιρετα ολα και των αλλων /επιτερπομενα οικοπεδου

 

Εχω χαθει με τις ερωτοαπαντησεις και τους νομους και δεν θυμαμα αν εχει απαντηθει κατι αντιστοιχο

Ευχαριστω εκ των προταιρων

τι είναι αυτό χωρίς σύσταση? Δεν θα έχει και άδεια. Οπότε δεν έχεις ούτε υπερβάσεις κάλυψης-δόμησης-Δ-προκηπίου

Link to comment
Share on other sites

στη χαλκιδική ολα τα τεχνικά γραφεία κάνουν το 2ο χωρίς να ενημερώνουν τον πελάτη οτι τέλος πάντων υπάρχει ένα καποιο θέμα με τα εξ' αδιαιρέτου. τα μισά αυθαίρετα στην περιοχή της καλλικράτειας έχουν ήδη δηλωθεί μόνα τους. δεν λέω αν είναι σωστό ή λάθος απλά το αναφέρω.

Εγώ πάλι στην Καλλικράτεια ξέρω 15 περιπτώσεις και οι 15 περιμένουν.

Link to comment
Share on other sites

Ιάμβλιχος

 

Ας πουμε εχουμε ενα οικοπεδο που ανηκει σε δυο αδερφια εξαδιαρετου χωρις συστασεις και βγαλανε και οι δυο κανονικα αδεια για κατοικιες αλλα εκ των υστερων και οι δυο κανανε στο τμημα του οικοπεδου που ειχαν συμφωνησει οτι αντιστοιχει στον καθενα και αλλα κτιρια αυθαιρετα....τωρα ο ενας απο τους δυο εχει λεφτα και θελει να τακτοποιησει τα αυθαιρετα του και ο αλλος του δινει συναινεση εμεις πιο τροπο υπολογισμου για τα ποσοστα υπερβασης δομησης ,καλυψης χρησιμοποιουμε

 

1) αυθαιρετα του πελατη μας /επιτρεπομενα ολου του οικοπεδου

2) αυθαιρετα του πελατη μας /επιτρεπομενα του τμηματος οικ που του ανηκει

3) αυθαιρετα ολα και των αλλων /επιτερπομενα οικοπεδου

 

Οι πελατες βεβαια εχουν ενημερωθει οτι ολα ανηκουν και στους δυο εφοσον δεν υπαρχει συσταση...και εδω προκυπτει και το αλλο ερωτημα αν μπορουμε με αυτον τον νομο να τακτοποιησουμε μονο τα αυθαιρετα που επιθυμει ο εκαστοτε διοκτητης και τα υπολοιπα που δεν επιθυμει οχι...?

Link to comment
Share on other sites

Με όποιο τρόπο και να το κάνεις σωστό είναι. Δεν θα δώσεις όμως βεβαίωση. Τακτοποιείς αυτόν που θέλει, περαιώνεις. Αλλά δεν δίνεις τη βεβαίωση. Μην πάει για καμιά μεταβίβαση και μπερδευτούν τα πράματα. Με το καλό ας συνεννοηθούν μεταξύ τους και να καταλάβουν ότι πρέπει να τακτοποιηθούν όλα.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται βεβαιωση δεν παιρνει και υπογραφει καταλληλες δηλωσεις ωστε να ειμαι καλλυμενος

 

Σωστο ειναι αλλα τα ποσοστα υπερβασης δομσης , καλυψης αλλαζουν αναλογα την περιπτωση και οι διαφορες στο χρηματικο ποσο ειναι αρκετες ,

παντως νομιζω οτι θα βαλλω τα δυσμενεστερα για να ειμαι καλλυμενος.....

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται βεβαιωση δεν παιρνει και υπογραφει καταλληλες δηλωσεις ωστε να ειμαι καλλυμενος

 

Σωστο ειναι αλλα τα ποσοστα υπερβασης δομσης , καλυψης αλλαζουν αναλογα την περιπτωση και οι διαφορες στο χρηματικο ποσο ειναι αρκετες ,

παντως νομιζω οτι θα βαλλω τα δυσμενεστερα για να ειμαι καλλυμενος.....

 

Δεν είναι καλύτερο, να τον ενημερώσεις από την αρχή ότι δεν θα του δώσεις βεβαίωση?

Για τα δυσμενέστερα, με βρίσκεις σύμφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο. Δες τον βάζεις να υπογράψει και Υ.Δ. ότι ενημερώθηκε για τις διατάξεις του νόμου και ότι σε περίπτωση διαφοροποιήσεως του προστίμου ή μή ένταξης του αυθαιρέτου του στον νόμο, δεν έχεις ουδεμία ευθύνη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.