Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παλαιότερα πρόστιμα ΙΚΑ απο καταγγελία και Υπαγωγή στον 4014


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Δεν μπόρεσα να βρώ ανάλογο topic οπότε και παραθέτω την ερώτησή μου. Αν έχει απαντηθεί παρακαλώ ας κλειδωθεί το θέμα.

Αυθαίρετη προσθήκη ορόφου, για την οποία έχουν βεβαιωθεί πρόστιμα διατήρησης και ανέγερσης από την πολεοδομία αλλά και πρόστιμα από το ΙΚΑ. Έχει ολοκληρωθεί η οριστική υπαγωγή στον 4014 αλλά το υποκατάστημα του ΙΚΑ αναγνωρίζει μεν την υπαγωγή αλλά συνεχίζει να ζητά τα παλαιότερα πρόστιμα που έχει βεβαιώσει βάσει εσωτερικής εγκυκλίου. Ξέρει κάποιος κάτι ανάλογο?

Link to comment
Share on other sites

Η εγκυκλιος (με μια μικρη αμφιβολια) αναφερει οτι παλαιοτερα προστιμα "μενουν στην ακρη" και ακυρωνονται με την εξοφληση του προστιμου.

Link to comment
Share on other sites

Πότε βεβαιώθηκαν τα πρόστιμα?

Πότε έγινε η αυθαίρετη προσθήκη?

 

Τα προστιμα βεβαιωθηκαν μετα απο καταγγελια, κατα το χρονο κατασκευης της αυθαιρετης προσθηκης, το 2003

 

 

Η εγκυκλιος (με μια μικρη αμφιβολια) αναφερει οτι παλαιοτερα προστιμα "μενουν στην ακρη" και ακυρωνονται με την εξοφληση του προστιμου.

 

Και εγω αυτο εχω καταλαβει, αλλα το ΙΚΑ εχει αλλη αποψη.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Δεν μπόρεσα να βρώ ανάλογο topic οπότε και παραθέτω την ερώτησή μου. Αν έχει απαντηθεί παρακαλώ ας κλειδωθεί το θέμα.

Αυθαίρετη προσθήκη ορόφου, για την οποία έχουν βεβαιωθεί πρόστιμα διατήρησης και ανέγερσης από την πολεοδομία αλλά και πρόστιμα από το ΙΚΑ. Έχει ολοκληρωθεί η οριστική υπαγωγή στον 4014 αλλά το υποκατάστημα του ΙΚΑ αναγνωρίζει μεν την υπαγωγή αλλά συνεχίζει να ζητά τα παλαιότερα πρόστιμα που έχει βεβαιώσει βάσει εσωτερικής εγκυκλίου. Ξέρει κάποιος κάτι ανάλογο?

 

Σου είναι εύκολο να μας αναφέρεις τα στοιχεία αυτής της εσωτερικής εγκυκλίου του ΙΚΑ?

Link to comment
Share on other sites

Εγκύκλιος 41 ΙΚΑ.

δ) Επειδή με τις κοινοποιούμενες διατάξεις καμία αναφορά δεν γίνεται για

διαγραφή οφειλών και δεν προβλέπεται επιστροφή καταβληθέντων προστίμων

κ.λ.π., εισφορές που έχουν υπολογισθεί με Ε.Ε.Ο.Ε. και έχουν καταλογισθεί με

Π.Ε.Ε., Π.Ε.Π.Ε.Ε. κ.λ.π., μέχρι την έναρξη ισχύος του Νόμου 4014/2011, η

οποία για το ΚΕΦ. Β΄αυτού είναι η 21-9-2011 , δεν ακυρώνονται.

Για τις περιπτώσεις αυτές, εφόσον εκκρεμεί ένσταση κατά των

συνταχθεισών Π.Ε.Ε., Π.Ε.Π.Ε.Ε. κ.λ.π. θα ακολουθηθεί κανονικά η

προβλεπόμενη διαδικασία ( Εισαγωγή υποθέσεων στην Τ.Δ.Ε. , Διοικητικά

Δικαστήρια).

ε) Για τις περιπτώσεις που έχουν ήδη επιβληθεί εισφορές με Π.Ε.Ε. κ.λ.π.

βάσει Έκθεσης Ελέγχου Οικοδομοτεχνικού Έργου (Ε.Ε.Ο.Ε.) χωρίς

ασφαλισμένους (υπέρ αγνώστων) που :

• Έλαβαν χώρα από της ημερομηνίας ισχύος του νόμου, μέχρι την

κοινοποίηση των οδηγιών τούτων.

• Έχουν καταλογισθεί βάσει στοιχείων της υπηρεσίας, προς αποφυγήν

παραγραφής εισφορών, μετά την ημερομηνία ισχύος του νόμου αυτού ,

γιατί δεν ανταποκρίθηκε ο ενδιαφερόμενος στην πρόσκληση ή χωρίς να

έχει ενημερωθεί εκ νέου ο κάθε ενδιαφερόμενος (παλαιά σήματα κ.λ.π.),

και εφόσον, μετά από σχετική αίτηση που πρέπει να υποβάλλουν οι

ενδιαφερόμενοι και μετά από τον έλεγχο των προσκομισθέντων στοιχείων

διαπιστωθεί ότι οι περιπτώσεις αυτές εμπίπτουν στις διατάξεις του

Νόμου 4014/2011 ( έχουν δηλαδή γίνει οι κατά τα ανωτέρω ενέργειες από

τους ενδιαφερόμενους, και έχουν προσκομισθεί στοιχεία που αποδεικνύουν

την έναρξη διαδικασίας υπαγωγής στις διατάξεις αυτές για « Προσωρινή

Υπαγωγή» κ.λ.π.) θα διενεργείται επανέλεγχος και θα προβαίνουν σε

ακύρωση των πράξεων αυτών.

Ως αίτηση μπορεί να εκληφθεί και η τυχόν ένσταση που έχει υποβληθεί.

Οι υποθέσεις αυτές θα παραμένουν σε εκκρεμότητα μέχρι την

ολοκλήρωση της διαδικασίας και την «Ολοκληρωμένη Υπαγωγή» στις εν

λόγω διατάξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ακόμα τίποτα. Την παραπάνω εσωτερική εγκύκλιο του ΙΚΑ, που παρέθεσε πιο πάνω το μέλος mvla, και την οποία έχω εδώ και καιρό κοινοποιήσει στο σύνολό της, στον δικηγόρο του πελάτη μου, επικαλείται το ΙΚΑ και δεν δέχεται την παύση παλαιών προστίμων. (εννοείται ότι δεν τίθεται θέμα επιστροφής των ήδη καταβληθέντων)

Το περίεργο είναι ότι στην εγκύκλιο 1/2012 που διευκρινίζονται θέματα του 4014, σε αντίστοιχη περίπτωση που έχουν επιβληθεί πρόστιμα από την πολεοδομία (για αυθαίρετη κατασκευή ύστερα από καταγγελία) και έχουν κοινοποιηθεί στην ΔΟΥ, ακουλουθεί της υπαγωγής στην ρύθμιση, συγκεκριμένη διαδικασία (ακύρωση με ΑΦΕΚ) των επιβληθέντων προστίμων της πολεοδομίας, έτσι ώστε να σταματήσει η πληρωμή των προστίμων στην ΔΟΥ.

Στο ΙΚΑ φαίνεται ότι έχουν άλλους κανόνες. Ο δικηγόρος του πελάτη μου, ετοιμάζει αγωγή και η υπόθεση θα πάρει το δρόμο των δικαστηρίων. Θα ενημερώσω όταν έχω και πάλι κάποιο νέο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Δεν μπόρεσα να βρώ ανάλογο topic οπότε και παραθέτω την ερώτησή μου. Αν έχει απαντηθεί παρακαλώ ας κλειδωθεί το θέμα.

Αυθαίρετη προσθήκη ορόφου, για την οποία έχουν βεβαιωθεί πρόστιμα διατήρησης και ανέγερσης από την πολεοδομία αλλά και πρόστιμα από το ΙΚΑ. Έχει ολοκληρωθεί η οριστική υπαγωγή στον 4014 αλλά το υποκατάστημα του ΙΚΑ αναγνωρίζει μεν την υπαγωγή αλλά συνεχίζει να ζητά τα παλαιότερα πρόστιμα που έχει βεβαιώσει βάσει εσωτερικής εγκυκλίου. Ξέρει κάποιος κάτι ανάλογο?

 

συναδελφε εχω ακριβως και εγω το ιδιο προβλημα και απο το ικα μου ειπαν ακριβως τα ιδια οτι τα παλαιοτερα προστιμα εξακολουθουν να ισχυουν δηλαδη. δεν ξερω και εγω τι να κανω αν εχεις νεα σε παρακαλω ενημερωσε με . το ψαχνω ταυτοχρονα και εγω

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.