Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έκπτωση σε ΑμεΑ με >80% αναπηρία!


Recommended Posts

Δημήτρη αυτό ακριβώς!

θέλω να μου δώσεις την ερμηνεία του άρθρου που σωστά αναφέρεις από πάνω...

η γυναίκα του θεωρείται ότι τον επιβαρύνει φορολογικά;;

από τη στιγμή που κάνει και αυτή φορολογική δήλωση μαζί του επειδή παίρνει αναπηρική σύνταξη,

στο Ε1 δεν δηλώνεται η γυναίκα του σαν άτομο που τον βαρύνει φορολογικά (όπως αν ήταν με αναπηρία κάποιο παιδί του)!δες ενα Ε1 και θα καταλάβεις τι εννοώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα, έχω περίπτωση που μέλος της οικογένειας( πατέρας) έχει 90% αναπηρία και τακτοποιεί ολόκληρη την οικοδομή (τριώροφη) που πάει η έκπτωση?
σε όλα η σε μια κατοικία? 

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εκεί που υπάρχει κυριότητα.

Θα βάλεις ξεχωριστά φύλλα καταγραφής για κάθε ιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kαλημερα έχω μια περίπτωση με αναπηρία =80% και η κατοικία είναι κύρια και μοναδική τότε μπορεί να πάρει και τις δυο εκπτώσεις το σύστημα με αφήνει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια να ρωτήσω κάτι ακόμα...

 

Σε μια περίπτωση ΑΜΕΑ >80% που έχει  μαζί με την γυναικά του 50% εξαδιαιρέτου μια ισόγεια κατοικία με υπόγειο και ένα όροφο στα μπετά η έκπτωση του πάει μόνο στο ισόγειο η σε όλη την οικοδομή?

 

Εαν πάει η έκπτωση  μόνο στο σε ένα όροφο μπορώ να κάνω προσύμφωνο σύστασης και να τακτοποιήσω αυτό που ανήκει μόνο στον ανάπηρο?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος ??


 


Σε μια περίπτωση ΑΜΕΑ >80% που έχει  μαζί με την γυναικά του 50% εξαδιαιρέτου μια ισόγεια κατοικία με υπόγειο και ένα όροφο στα μπετά η έκπτωση του πάει μόνο στο ισόγειο η σε όλη την οικοδομή?


 


Εαν πάει η έκπτωση  μόνο στο σε ένα όροφο μπορώ να κάνω προσύμφωνο σύστασης και να τακτοποιήσω αυτό που ανήκει μόνο στον ανάπηρο?


 


Ευχαριστώ


Edited by maria13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.