Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έκπτωση σε ΑμεΑ με >80% αναπηρία!


Recommended Posts

Η έκπτωση ισχύει και γι'αυτούς που έχουν ποσοστό 80% ακριβώς? Στον Ν.4042 έτσι αφήνεται να εννοηθεί όμως στο πρόγραμμα του ΤΕΕ υπάρχει μόνο το σύμβολο της ανισότητας (>).

Link to comment
Share on other sites

Σε σχετική προφορική ερώτηση που έκανα στον πρόεδρο του ΤΕΕ δυτικής κρήτης μου απάντησε ότι αφού ο νόμος λέει από 80 τότε το μπορούμε να το λάβουμε υπόψην.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι οι ειδικές συνθήκες πάνε για ανάπηρους 80% με κινητική αναπηρία ή τυφλούς ? Άλλη αναπηρία που είναι >80 % δεν υπάγεται σε αυτές ?

 

Επίσης εάν πάω με κοινωνικό συντελεστή 0,5 για πάνω από 67% και έκπτωση 50%, έχω περίπτωση όπου γονιός φιλοξενεί παιδί ΑμεΑ με αναπηρία πάνω από 67%. Τα εισοδηματικά κριτήρια και το αν είναι κύρια και μοναδική κατοικία αφορούν το παιδί (το οποίο μπορεί να είναι ενήλικο δεν ξέρω λεπτομέρειες) ή τους γονιούς ? Λογικά δεν αφορούν αυτόν που κάνει τη δήλωση ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι,

 

Έχω περίπτωση ιδιοκτήτη με αναπηρία 67%, που πληροί τα εισοδηματικά κριτήρια και το αυθαίρετο προς τακτοποίηση ειναι η μόνη του κατοικία. Όταν κάνω υπολογισμό προστίμου όμως, είτε κάνω tick στο κουτάκι και διαλέξω την περιπτωσή μου είτε δεν κάνω, το πρόστιμο παραμένει το ίδιο. Έχει κανείς κάποια εξήγηση;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΙΚΑ .... ΓΙΑΤΙ ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΣΑ.... ΑΚΡΗ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΑ !

τέκνο με >80% αναπηρία ....

η μάνα παίρνει στις τακτοποιήσεις της τον μειωτικό συντελεστή ?

και δεν μιλάω μόνο για 1η κατοικία !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε ιδιοκτησία εξ'αδιαιρέτου ο ένας εκ των δύο ιδιοκτητών με ποσοστό 50% ιδιοκτησίας έχει βαριά αναπηρία >80%. Αναλαμβάνει αυτός την αίτηση με απλή συναίνεση του άλλου ιδιοκτήτη και γίνεται έκπτωση στο σύνολο του προστίμου ανεξάρτητα από το αν ο άλλος ιδιοκτήτης είναι υγειής?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.