Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση προθεσμίας υποβολής των καταστάσεων των έγγραφων συμφωνιών


venezia

Recommended Posts

1/συναδερφοι εως 28.9.2012 ποια συμφωνητικα πρεπει να καταθεσουμε?του 2011?

2/οταν εχουμε παρει τη νομιμη αμοιβη χρειαζεται συμφωνητικο?

 

Καλησπέρα, πως θα τα καταθέσουμε τα συμφωνητικά ?? ηλεκτρονικά?? από ποια σελίδα?? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μέσω του site της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων θα κατατεθούν μέσω καταστάσεων ηλεκτρονικά.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε να ανοίξει το σύστημα για να στείλουμε εναν πίνακα που έχουν ετοιμάσει αυτοί για εμάς.Δες το ΦΕΚ 2289 Β /13-10-2011

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον Ν3919 (άρθρο 7.1.α), η σύνταξη συμφωνητικού δεν έχει σχέση με την νόμιμη.

2/ Έχει βγει σε κάποιο έγγραφο του ΥπΟικ.

Faethon 11, πάντως διαβάζοντας την παράγραφο που αναφέρεις, ορίζει σαφώς πως τα συμφωνητικά αφορούν όλες τις εργασίες του ΠΔ 696/79, οι οποίες αναφέρονται ως επι το πλείστων σε μελέτες έκδοσης οικοδομικών αδειών, π.χ. τοπογραφικά, αρχιτεκτονικά κλπ αλλά και διάφορες άλλες που σχετίζονται εν γένη με τη λεγόμενη νόμιμη αμοιβή. Απλά θέλω να αναφέρω πως προσωπικά έχω κόψει αρκετά τιμολογία για βεβαιώσεις 4014, άδειες λειτουργίας καταστημάτων και τοπογραφικά συμβολαίου χωρίς συμφωνητικά (εκτός απο τις βεβαιώσεις όπου απλά έγραψα το ποσό της απόδειξης - χωρίς ΦΠΑ - στο σύστημα του ΤΕΕ).

Με τα παραπάνω θέλω απλώς να αναφέρω τη δική μου στάση επι του θέματος των συμφωνητικών και όχι να επιχειρηματολογήσω ως προς το αν είναι η ορθή ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Συν. akot και εγώ έτσι είχα καταλάβει στην αρχή που τον διάβασα. Αλλά κοίτα τι λέει:

 

1.α) Η αμοιβή των μηχανικών, για την μελέτη των έργων που αναφέρονται στο άρθρο 1 παρ. 1 του π.δ. 696/1974 (ΦΕΚ 301 Α΄), καθορίζεται ελεύθερα με έγγραφη συμφωνία των συμβαλλομένων. Οι προβλεπόμενες στο προεδρικό διάταγμα τούτο ως υποχρεωτικώς ελάχιστες αμοιβές παύουν εφεξής να ισχύουν με αυτόν το χαρακτήρα. Τα ανωτέρω ισχύουν αντιστοίχως και ως προς κάθε οριζόμενη από οποιαδήποτε διάταξη νόμου ως υποχρεωτικώς ελάχιστη αμοιβή για εργασίες που αναφέρονται στο άρθρο 59 του ν.δ. της 17.7/16.8.1923, όπως το άρθρο αυτό αντικαθίσταται με την παράγραφο 10 του παρόντος άρθρου.

10. Το άρθρο 59 του από 17.7/16.8.1923 νομοθετικού διατάγματος (ΦΕΚ 228 Α΄) αντικαθίσταται ως εξής:

« Άρθρο 59

Με προεδρικό διάταγμα, που εκδίδεται με πρόταση των Υπουργών Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής και Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων, μετά γνώμη της Διοικούσας Επιτροπής του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος, εγκρίνεται κανονισμός αμοιβών των διπλωματούχων ανώτατων σχολών μηχανικών γενικά και αρχιτεκτόνων, μελών του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος, καθώς και αυτών που ασκούν τα επαγγέλματα αυτά, βάσει ειδικών διατάξεων νόμου, εν όλω ή εν μέρει. Με τον κανονισμό αυτόν καθορίζεται η νόμιμη αμοιβή για τη μελέτη, επίβλεψη, εποπτεία ή έλεγχο και παραλαβή κάθε είδους έργων ή εγκαταστάσεων, καθώς και για κάθε είδους τεχνικές γενικά εργασίες και υπηρεσίες, όπως σχεδιαγράμματα, καταμετρήσεις, γνωμοδοτήσεις, πραγματογνωμοσύνες ή αμοιβές που καταβάλλονται σε αυτούς που μετέχουν σε αρχιτεκτονικούς διαγωνισμούς και στους κριτές αυτών. Μεταξύ των ως άνω έργων περιλαμβάνονται επίσης οι τοπογραφικές και κτηματογραφικές εργασίες, καθώς και οι χωροταξικές, ρυθμιστικές, πολεοδομικές και περιβαλλοντικές μελέτες. Η αμοιβή αυτή οφείλεται, εφόσον δεν προκύπτει έγκυρη έγγραφη συμφωνία αμοιβής.»

 

Στο άρθρο 59 περιλαμβάνει τα πάντα, με ότι αυτό συνεπάγεται...

Edited by Faethon11
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με τον κανονισμό αυτόν καθορίζεται η νόμιμη αμοιβή για τη μελέτη, επίβλεψη, εποπτεία ή έλεγχο και παραλαβή κάθε είδους έργων ή εγκαταστάσεων, καθώς και για κάθε είδους τεχνικές γενικά εργασίες και υπηρεσίες

Δεκτό αυτό που λές και μπράβο που το έχεις ψάξει τόσο, όμως πές μου ποιά είναι ελάχιστη αμοιβή για βεβαίωση του Ν. 4014 ή η νόμιμη αμοιβή για διεκπεραίωση φακέλου για άδεια λειτουργίας καταστημάτων. Τα προεδρικά διατάγματα στα οποία αναφέρεται αυτό το άρθρο (59) ποιά είναι, πότε εκδόθηκαν και ποιές είναι οι συγκεκριμένες εργασίες στα οποία αναφέρονται καθώς και νόμιμες αμοιβές τους.

Edited by akot
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα λέγοντας πως η υποχρέωση έγγραφης συμφωνίας δεν έχει σχέση με την νόμιμη και για αυτό δεν θεωρώ πως πρέπει να αναγράφεται στο συμφωνητικό, έχει όμως σχέση με όλες τις εργασίες μηχανικού.

Άρα δεν μας ενδιαφέρει, στην προκειμένη περίπτωση, αν έχουν εκδοθεί τα ΠΔ που στην ουσία θα προδιαγράφουν έναν νέο κανονισμό αμοιβών, παρά μόνο ότι το Αρθρο 59 τροποποιήθηκε και περιλαμβάνει όλες τις εργασίες και υπηρεσίες ενός μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.