Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση προθεσμίας υποβολής των καταστάσεων των έγγραφων συμφωνιών


venezia

Recommended Posts

Άλλη μια αποτυχία και αυτή η γραφειοκρατική διαδικασία χωρίς καμία ουσία και με μόνο στόχο την συνεχή ταλαιπωρία των μηχανικών.

Εφόσον το σύστημα των αμοιβών άλλαξε με την κατάργηση των ελάχιστων (μετατροπή τους σε μέγιστες) και το ΤΕΕ είναι πλήρως ενημερωμένο για το τι εισπράττουμε για ποιο λόγο να στείλουμε και εκεί τα συμφωνητικά? Το ΤΕΕ όπως γνωρίζουμε εδώ και λίγες μέρες δεν μπορεί να οδηγήσει κανένα μηχανικό στο πειθαρχικό αν δώσει προσφορά 50ευρώ για άδεια 3ορόφου.

Οι εφορείες εφόσον κόβουμε δελτία παροχής γιατί άραγε να θέλουν ενημέρωση μέσω συμφωνητικού για τι εισπράττουμε? 2 φορές τα ίδια δηλαδή.

Το ΤΕΕ ρε παιδιά γιατί το χρυσοπληρώνουμε τόσα χρόνια? Τι έχει να επιδείξει? (εκτός από την κατάργηση των ελάχιστων) Προσπαθεί να φτιάξει ένα ηλεκτρονικό σύστημα για τα αυθαίρετα εδώ και τόσο καιρό και ακόμα τίποτα?(Να δούμε την παλαιότητα στα αυθαίρετα πως θα τη συμπεριλάβουν)

Σκεφτείτε συνάδελφοι να ανακοινωθούν εκλογές προσεχώς οπότε και θα παραλύσει πλήρως το σύστημα, θα εκλεγεί κατά πάσα πιθανότητα ο Σαμαράς, η πράσινη διοίκηση του ΤΕΕ σε συνεργασία πάντα με Μπιρμπίλη - Συφουνάκη (απορώ γιατί ο Παπακωνσταντίνου είναι πάντα απών?) και οι επιλογές τους που μας οδήγησαν εδώ δεν θα αρέσουν στο νέο υπουργό και δεν θέλω να φανταστώ τι θα επακολουθήσει. Αλλαγές επί αλλαγών, κατάργηση υπηρεσιών δόμησης, μετονομασία σε κάτι άλλο κλπ… Απορώ γιατί τόσες μαζεμένες αλλαγές στον κλάδο των μηχανικών? Είναι εντολή της Τρόικας? Δεν νομίζω, μάλλον είναι μεγάλα τα Ελληνικά συμφέροντα που κρύβονται πίσω.

Κρίμα για τους νέους. :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Τόσο καιρό προσπαθούμε να μαντέψουμε, να εξηγήσουμε, να ψάξουμε, να ρωτήσουμε , κλπ....ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΕ? ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ?

Περάσανε 2 μήνες και οριστική υποβολή στον 4014 δεν μπορούμε να κάνουμε...

Έρχεται η 1η Μαρτίου και κανείς δεν ειναι ενημερωμένος-καταρτισμένος στις νέες αλλαγές....

Ξεκινάνε διαδικασίες για μόνιμους επιθεωρητές και προκυρήσσουν θέσεις για προσωρινούς...

Αλλάζουνε προθεσμίες, παράγαφοι του 4014 και το ΤΕΕ με το σύστημα στον κόσμο του...

ΝΤΡΟΠΗ!

ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΣΕ ΜΑΣ....που στέλνουμε δημοσίους υπαλλήλους ως ''εκπροσώπους'΄ στο ΤΕΕ...

Με αυτά και με αυτά, με κάνουν να μην θέλω να τους δώσω ούτε ένα σεντ από τον κόπο μου....

Αυξάνουν τη γραφειοκρατία και μας στέλνουν να θεωρούμε καταστάσεις στο ΤΕΕ, στην Εφορία, στα ΚΕΠ και εγώ δεν ξέρω που...

Η εφορία ενημερώνεται από μας περιοδικά μέσω άλλων δηλώσεων για τα εισοδήματά μας...το ΤΕΕ γαιτί να ενημερώνεται?

Ας συννενοηθεί το ΤΕΕ (τρομάρα μας) με την εφορία και ο ένας τα στέλνει στον άλλο....Έλεος πια...

Ψάχνουνε τρόπους να δημιουργήσουν θέσεις και ''δουλειές'' σε ένα υπερτροφικό Δημόσιο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα καταθέτουμε προς το παρόν. Τα κρατάμε. Ούτε οι ΔΟΥ τα δέχονται, ούτε το κεντρικό ΤΕΕ. Δεν έχουν μηχανισμό παραλαβής καν.

Συναδελφε, η ΔΟΥ μου τα δεχεται κανονικα, εχω ηδη κατεθεσει και μου εχουν σφραγισει σε αντιγραφο περιπου 20 ,ηδη απο το τελος του 2011.

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω καταθέσει συμφωνητικά στο ΤΕΕ, έχω πάρει αρ. πρωτοκόλλου και αν ποτέ ανοίξει η εφαρμογή (28/9/2012??) θα στείλω την κατάσταση και ηλεκτρονικά.Στη ΔΟΥ, δεν έχω πάει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που μπορεί να φανώ απότομος, αλλά δεν ισχύει επισήμως, τίποτα από αυτά που αναφέρεις.

 

Εγώ πάντως τα πήγα στην εφορία μου τα σφράγισαν κράτησαν 1 κ τα άλλα 3 τα πήρα πίσω. Κ από τα οποία το ένα το έστειλα στο τεε με μια αίτηση για να το πρωτοκολλήσουν. Πήρα τηλ στο τεε κ μου είπαν αυτό! Αλλά αυτό που λές ότι δεν ισχύει επισήμως τίποτα ...

Link to comment
Share on other sites

Η ΔΟΥ θα δεχτεί ότι της πάμε.Υπάρχει όμως ουσία?, αφού θα ενημερωθεί με ηλεκτρονική λίστα (πήρε παράταση για Σεπτέμβρη) Νομίζω τελικά πως εμεις προκαλούμε τη γραφειοκρατία.Μας έχουν δώσει λύση που προχωράει μπροστά και εμείς γυρνάμε πίσω, ή απλώς μένουμε στασιμοι.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω συνάψει και δεν έχω καταθέσει ούτε ένα.

Δεν ξέρω πότε απαιτούνται, έχω τις εξής απορίες:

1. Τις άδειες - τακτοποιήσεις 4014 - ΠΕΑ, ή γενικά ότι περνούσε από το σύστημα του ΤΕΕ για τις αμοιβές, στα οποία δεν έκανα έκπτωση, πρέπει να υποβάλλω τα στοιχεία?

2. Βεβαιώσεις 4014 σκέτες με ότι αμοιβή ήθελα? Αφού δεν έπαιρναν Α/Α έργου στις αμοιβές. Υποβάλονται?

3. Τοπογραφικά για συμβόλαιο? Άλλοι λένε ότι έπρεπε να περάσει από το σύστημα, άλλοι λένε όχι. Κάποια κυρία από το ΤΕΕ μου είπε ότι υπήρχε και τρόπος να μη βγαίνει αμοιβή 1500€ αλλά η ελάχιστη (όταν υπήρχε) να είναι στα 400€. Εν τέλει υποβάλονται αυτά?

4. Ντρέπομαι πάντως να φωνάξω παλιούς πελάτες τώρα για να κάνω τα συμφωνητικά δήθεν από τότε. Εν τέλει ΝΑΙ να καταθέσουμε αυτές τις συμφωνίες αλλά πείτε μας βρε ευλογημένοι ΠΟΤΕ απαιτείται να γίνονται συμφωνητικά. Ξεκάθαρα πράγματα.

Καλημέρα και καλή Σαρακοστή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.