Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήματα για Προσκύρωση Οικοπέδου


Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Είναι η πρώτη φορά που κάνω τοπογραφικό για Προσκύρωση και έχω κάποιες απορίες.

 

Ας περιγράψω την υπάρχουσα κατάσταση. Το οικόπεδο του πελάτη μου υπάρχει σύμφωνα με το συμβόλαιο του από το 1950. Το διάταγμα των όρων δόμησης της περιοχής μου είναι του 1958. Ισχύει ότι Ε=112,5 και Π=6 και προ ΓΟΚ/85 συνεχές. Στο τοπογραφικό που έχω επισυνάψει, το οικόπεδο του πελάτη μου είναι το Ε(ΑΒΓΔΑ)=117,5 και Π>6. Το προσκυρωτέο έχει Ε=48,65. Τα υπόλοιπα όμορα έχουν κτίσματα. Το προσκυρωτέο είναι αγνώστου ιδιοκτήτη και ο πελάτης μου θα προχωρήσει σε προσκύρωση καταθέτοντας αποζημίωση στο Παρακαταθηκών και Δανείων.

 

Ερ. 1: Πόσες δηλώσεις του 651/77 θα κάνω; Από μια για τα οικόπεδα όπως είναι τώρα και μία για το οικόπεδο που θα προκύψει από την συνένωση; Κανονικά το οικόπεδο του πελάτη μου παρότι πληρεί όλες τις προϋποθέσεις των όρων δόμησης, δεν θα πρέπει να πω ότι είναι άρτιο αλλά μη οικοδομήσιμο αφού έχει όμορο (το προσκυρωτέο) που είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο; Και αν ναι πως οικοδομήθηκαν τα άλλα όμορα;

 

Ερ. 2: Εγκ-12/86: ''Αν σε εγκεκριμένο προ του ΓΟΚ/85 σχέδιο δημιουργείται οικόπεδο με συνένωση αρτίων κατά την παρ.2α του Αρθ-6 οικοπέδων ή με συνένωση άρτιου οικοπέδου και μη άρτιου τεμάχιου άλλου οικοπέδου, δεν απαιτείται η συνθήκη της εγγραφής κτίσματος, γιατί πρόκειται για βελτίωση ήδη άρτιου οικοπέδου.''

Σύμφωνα με αυτή την εγκύκλιο θεωρώ ότι είμαι καλυμμένος ως προς την αρτιότητα και οικοδομησιμότητα του οικοπέδου που θα προκύψει μετά την συνένωση (γιατί δεν είναι δυνατόν, λόγω γεωμετρίας η εγγραφή κτίσματος 50 τμ με πλευρά 5 μ). Ο μόνος ενδοιασμός που έχω, και γιαυτό κάνω και αυτό το ερώτημα, είναι ότι στην εγκύκλιο αναφέρεται σε συνένωση άρτιου οικοπέδου με μη άρτιο τεμάχιο άλλου οικοπέδου ενώ εγώ προσκυρώνω το σύνολο άλλου οικοπέδου.

Ξέρει κάποιος αν έχω πρόβλημα με αυτό;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και σόρυ για το εκτενές του μηνύματος.

 

post-18193-0-13952800-1330524909_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς υπάρχει πράξη τακτοποίησης. Εγώ θα περιέγραφα τις αρχικές ιδιοκτησίες και στη συνέχεια θα έγραφα ότι το οικόπεδο ........... είναι άρτιο και θα καταστεί οικοδομήσιμο μετά την προσκύρωση του ........... τμήματος σύμφωνα με την ....... πράξη τακτοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Συνάδελφοι,

 

έχω περίπτωση προσκύρωσης τμήματος άρτιου οικοπέδου προς άλλο οικόπεδο επίσης άρτιο (και τα δύο έχουν χτιστεί), αμφότερα εντός σχεδίου. Μετά την προσκύρωση (εφόσον γίνει):

 

- Αμφότερα οικόπεδα παραμένουν άρτια και οικοδομήσιμα

- Το οικόπεδο που ΄χάνει' ένα τμήμα του, αν χτιζότανε σήμερα θα μπορούσε να χτίσει τα τ.μ. που έχουν χτιστεί

 

ΟΜΩΣ

Η κάλυψη για το εν λόγω οικόπεδο έχει εξαντληθεί. Αφαιρώντας τμήμα οικοπέδου (ακάλυπτος χώρος, λιγότερο του 10% του συνόλου του οικοπέδου), η κάλυψη πλέον θα υπερβαίνει το επιτρεπόμενο στο οικόπεδο που 'εχασε' αυτό το 10%.

 

Η ερώτηση βέβαια είναι αν αυτή η συμβολαιογραφική πράξη μπορεί να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Το προσκυρωτεό τμήμα είναι τμήμα ή σύνολο μη άρτιου οικοπέδου. Πως προσκυρώνεται τμήμα άρτιου οικοπέδου σε άλλο άρτιο?

Μήπως εννοείς απλά μεταβίβαση τμήματος οικοπέδου σε όμορό του?

Link to comment
Share on other sites

Την πράξη Τακτοποίησης (υπηρεσία ή ιδιώτης) για κάποιο συγκεκριμένο λόγο. διόρθωση αρτιότητας, διάνοιξη δρόμου κλπ αλλά πάντα πριν τη δόμηση. Στην δικιά σου περίπτωση ποιος την ζήτησε και γιατί; όταν έγινε υπόδειξη ορίων (μήπως πρόκειται για πράξη εφαρμογής?) γιατί δεν εντοπίστηκε το πρόβλημα? Αν είναι Π.Ε. τα κτίσματα έγιναν πριν την κύρωση άρα αυθαίρετα? ...Αν είναι πράξη Τακτ. το λεκτικό τι λέει?

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δικιο χρησιμοποιησα λαθος ορολογια βασει των ερωτησεων σας. Αφορα μεταβιβαση τμηματος αρτιου οικοπεδου, που δεν επηρεαζει την αρτιοτητα και ειναι μετεξυ ιδιωτων - απλα ο ενας θελει ενα μεγαλυτερο τμημα κηπου για το σπιτι του.

Link to comment
Share on other sites

η μεταβιβαση τμηματος μη αρτιου σε αλλο αρτιο και οικοδομησιμο.... επιτρεπεται...

 

αρκει το εναπομενον να ειναι αρτιο και οικοδομησιμιο

 

αλλά και το αρχικο να μην ειχε χτισει ολον τον σδ...και μεινει μετα  ...."αυθαιρετος"

Link to comment
Share on other sites

Η μεταβιβαση αφορα αρτιο προς αρτιο οικοπεδο. Μετα τη μεταβιβαση ΔΕΝ επηρεαζεται η αρτιοτητα τους. Ο ΣΔ εχει τπολοιπο για το οικοπεδο που χανει το τμημα γης. Το προβλημα αφορα στην καλυψη, η οποια ηταν εξαντλημενη με τα οσα εχει χτισει (εχει με τα σημερινα δεδομενα δηλαδη δικαιωμα προσθηκης καθ'υψος και οχι κατ'επεκταση).

Link to comment
Share on other sites

Η μεταβιβαση αφορα αρτιο προς αρτιο οικοπεδο. Μετα τη μεταβιβαση ΔΕΝ επηρεαζεται η αρτιοτητα τους. Ο ΣΔ εχει τπολοιπο για το οικοπεδο που χανει το τμημα γης. Το προβλημα αφορα στην καλυψη, η οποια ηταν εξαντλημενη με τα οσα εχει χτισει (εχει με τα σημερινα δεδομενα δηλαδη δικαιωμα προσθηκης καθ'υψος και οχι κατ'επεκταση).

 

 

 

 

 

αλλο ειναι να  μεταβιβαζεται ολοκληρο οικοπεδο...."αρτιο προς αρτιο" ....  δεν υπαρχει προφανως κανενα θεμα...

 και αλλο "τμημα" αρτίου μεν, επι του οποίου υπαρχει κτισμα   δε..

 

προς 'αλλο αρτιο

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Προφανως ειναι η δευτερηπεριπτωση, τμημα αρτιου μεταβιβαζεται. Το ιδιο το τμημα δεν εχει κτισμα, αλλα το οικοπεδο απο το οποιο "φευγει" το τμημα για να συνενωθει στο ομορο, εχει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.