Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM

Recommended Posts

Τα σενάρια πρέπει να περιλαμβάνουν τις εργασίες που χρειάζονται. Από αυτές δεν είναι απαραίτητο να πραγματοποιηθούν όλες, αλλά σίγουρα κάποιες από αυτές.

Η αμοιβή συμβούλου είναι 250 +ΦΠΑ.

 

Γνωρίζει κάποιος τι γίνεται με τις προσφορές, εάν δλδ τις καταθέτω και αυτές ή απλά συμπληρώνω τα ποσά τους στο αντίστοιχο παράρτημα;

Εάν ναι, θα πρέπει οι εργασίες να υλοποιηθούν από τον ίδιο επαγγελματία που έδωσε τις προσφορές, ή μόνο το ποσό τους ενδιαφέρει;

 

Τέλος, στις ανώτατες τιμές των δαπανών, για τα κουφώματα λέει π.χ. 250 ευρώ / m2.

Η επιφάνεια αυτή αναφέρεται στο εμβαδόν του ανοίγματος ε;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνάδελφοι, αλλαγή καυστήρα και μόνο από το πρόγραμμα προβλέπεται;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν πιάσεις το 30% εξοικονόμηση ή αλλαγή κατηγορίας, νομίζω ότι μπορείς. Αλλά δύσκολο το βλέπω.

Οπως σου είπε και ο kan62.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hkamp ευχαριστώ, συνεχίζω στο άλλο Topic...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα, γνωρίζει κανείς στην περίπτωση στην οποία μεμονωμένο διαμέρισμα για αλλαγή κουφωμάτων και εγκατάσταση ηλιακού συλλέκτη, χρειάζεται-απαιτείται η συναίνεση των υπόλοιπων συνιδιοκτητών της οικοδομής? ή ότι αναφέρεται στο καταστατικό της οικοδομής?

Το ρωτάω καθώς ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος είναι "σφαγμένος" με τους υπόλοιπους.

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπαίνεις σε μεγάλα βάθη του αστικού κώδικα. Αρχικά πρέπει να ρίξεις μια ματιά στη συστατική πράξη της οροφοκτησίας μήπως και γίνεται κάποια ειδική μνεία. Στη συνέχεια στο κανονισμό αν έχει γίνει με ξεχωριστή πράξη. Αν όχι ισχύει ότι προβλέπεται αυτοδικαίως σχετικά με τους κοινόχρηστους χώρους όπως τα δώματα και πράγματα όπως οι πρωτότοιχοι του οικοδομήματος, δηλαδή οι όψεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ο συμβουος εργου πρεπει να ειναι ενεργειακος εππιθεωρητης

? ή δεν ειναι απαραιτητο?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα... θα ήθελα να ρωτήσω το εξής

 

αν δεν θέλει ο πελάτης να βάλει θερμοδιακοπτόμενα κουφώματα αλλά απλά με διπλά τζάμια με βάση το εξοικονομώ ΙΙ έχει αυτή την δυνατότητα εφόσον δεν ισχύει ο περιορισμός με το 3.2 ?

 

έχει τύχει σε κανένα εξοικονομώ με αυτή την περίπτωση? είχαμε μια διαφωνία με ένα αλουμινά σχετικά....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γενικά, οι προτάσεις για ενεργειακή αναβάθμιση, που υποβάλλονται με την αίτηση, θα πρέπει να καλύπτουν,

και για αυτό είναι υπεύθυνος ο ενεργειακός επιθεωρητής, τις ακόλουθες απαιτήσεις:

α. να οδηγούν, βάσει της υπολογιζόμενης εξοικονομούμενης ενέργειας, στην αναβάθμιση κατά μία

τουλάχιστον ενεργειακή κατηγορία και

β. τα δομικά στοιχεία και οι επιμέρους ηλεκτρομηχανολογικές

εγκαταστάσεις, όπου γίνονται οι παρεμβάσεις, να πληρούν τις ελάχιστες προδιαγραφές που αναφέρονται στις

παραγράφους 2 και 3 του άρθρου 8 του ΚΕΝΑΚ σε συμφωνία και με τα οριζόμενα στις σχετικές Τεχνικές

Οδηγίες ΤΕΕ (ΤΟ ΤΕΕ). Εξαιρείται η απαίτηση για το μέγιστο επιτρεπόμενο μέσο συντελεστή

θερμοπερατότητας(Um).

Νομίζω πως δεν μπορεί να υπαχθεί η συγκεκριμένη παρέμβαση.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.