Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα "Εξοικονομώ κατ'οίκον"


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι...

 

Λέει πως το πρόγραμμα ισχύει μόνο για ακίνητα με τιμή ζώνης ίσης ή μικρότερης από € 2.100/τ.μ.

Αυτό σημαίνει πως εγώ που έχω ένα διαμέρισμα σε περιοχή με τιμή ζώνης € 2.700/τ.μ. (τουλάχιστον αυτό αναφέρει ο τελευταίος λογαριασμός της ΔΕΗ), αλλά με συντελεστή παλαιότητας 0,60 δεν μπορώ να υπαχθώ σε αυτό το πρόγραμμα. και ας είναι το σπίτι του 1968 και προφανώς χρήζει ενεργειακής αναβάθμισης??

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι σημαίνει πως δεν έχεις το δικαίωμα αλλά καλό είναι την τιμή ζώνης να τη μάθεις από τη Δ.Ο.Υ. ή συμβολαιογράφο και όχι από το λογαριασμό της Δ.Ε.Η..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Συνάδερφοι τελικά μπορεί να επιδοτηθεί μόνο ένα διαμέρισμα και όχι ολόκληρη πολυκατοικία ναι? η όχι? συγνώμη αν ρωτάω κάτι που είναι προφανές διότι στον οδηγό μιλάει για όλη τη πολυκατοικία μήπως όμως αυτό αλλάζει με το εξοικονομώ ΙΙ?

 

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ξέρει κάτι σχετικά

 

Μπορεί να επιδοτηθεί κάθε μία οριζόντια ιδιοκτησία και όχι απαραίτητα όλη η πολυκατοικία

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω μια απορια για το συγκεκριμενο προγραμμα και ηθελα οποιος γνωριζει να με βοηθεισει.

Στις δαπανες των εργασιων το προγραμμα δικαιολογει και αμοιβη συμβουλου εργου, μηπως μπορειτε να μου πειτε ποιες ειναι ακριβως οι αρμοδιοτητες αυτου του συμβουλου;

Μπορει να ειναι και ο ιδιος ο μηχανικος που κανει τις επιθεωρισεις ο συμβουλος εργου;

 

Ναι μπορεί. Στις αρμοδιότητες του συμβούλου είναι η επί τόπου αυτοψία για την ορθή επιλογή (όχι χρήση γιατί μιλάμε πλέον για επίβλεψη) των προβλεπομένων υλικών (π.χ. μόνωση), η συλλογή όλων των δικαιολογητικών (πιστοποιητικά υπεύθυνες δηλώσεις, τιμολόγια και δελτία αποστολής και η παράδοση του τελικού φακέλλου στον ιδιοκτήτη για τη κατάθεση στην Τράπεζα.Αυτά για αυτούς που ξέρουν τι είναι "εργασίες, υλικά και ορθά πιστοποιητικά"!!!...............Για αρκετούς αερητζήδες-άσχετους, αρκεί η αμοιβή του συμβούλου..........

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι, το ενεργειακο τζακι μπορει να μπει στο προγραμμα;;

 

 

Ναι με μέγιστο προϋπολογισμό 15.000 ευρώ (με ΦΠΑ) ως ΑΠΕ. Προσοχή όμως, επειδή τα ενεργειακά τζάκια έχουν βαθμό απόδοσης περίπου 75-78%, κάνοντας μόνο αυτή την παρέμβαση, το πιό πιθανό είναι να μην πιάσεις το όριο του 30% εξοικονόμηση ενέργειας σε σχέση με το κτίριο αναφοράς και να βγεις εκτός προγράμματος!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλημέρα

επειδη με ενδιαφέρει για Συμβουλος εργου για το εξοικονομηση κατα οικων , γνωριζει κανεις σχετικα με αυτο?. το ποσο ειναι 250 ευρο πλεον ΦΠΑ . εαν μπορω να κοψω ΑΠΥ και μετα το καταθετω στην τραπεζα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ποσο ειναι αυτο. 250+φπα

μπορεις να εισαι συμβουλος και ενερ.επιθ αν θελεις.

Το ΑΠΥ το κοβεις λιγο πριν το 2ο ΠΕΑ και το καταθετεις στην Τραπεζα μαζι με τα τιμολογια των εργασιων που εγιναν. Το ονομα σου και την ιδιοτητα την συμπληρωνεις στην αιτηση του ωφελουμενου στο τελος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχει κατεβάσει κανείς την απόφαση υπαγωγής ωφελουμένων στο Πρόγραμμα "Εξοικονόμηση κατ' οίκον" 23/10-06-2013?

Προσπαθώ να την κατεβάσω από το πρωί και κατεβαίνει με 2 byte/second.... και κόβεται.

Αν την κατέβασε κανείς αν μπορεί ας την ανεβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κατεβάσει κανείς την απόφαση υπαγωγής ωφελουμένων στο Πρόγραμμα "Εξοικονόμηση κατ' οίκον" 23/10-06-2013

 

Δοκίμασε εδώ http://static.diavgeia.gov.gr/doc/ΒΕΖΦ46ΨΧΨΖ-ΟΨΦ

Edited by mihail
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.