Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αριθμος Δηλωσεων


Recommended Posts

κλεμενζα

...και την μπαλλα χασαμε και βαλαμε και αυτογκολ και διακοπηκε το ματς και αλλα πολλα. :sad:

 

 

Αν καταλαβα καλα εχεις τρια διαμερισματα καθυψος

Και εχουν συνενωθει με εσωτερικη σκαλα

Ανηκουν σε τρεις διαφορετικους ιδιοκτητες.

 

και θελουν να τα συνενωσουν....να το κανουν τί???

Ειναι σιγουροι οτι ειδαν τους φορους κλπ εξοδα...???

Δεν εχει ξαναγινει...αλλα για ολα υπαρχει η πρωτη φορά.

 

Καθε ενας τακτοποιει τυχον δικες του αυθαιρεσιες.

Για την τρυπα στην οροφη του ενος και δαπεδο του αλλου θα το πας οπως στις μεσοτοιχιες.

ή τις χρεωνεις στον εναν ή απο ...μισο-μισό...

 

υγ

δλδ ειναι απολυτα σιγουροι οτι θελουν να " συνενωσουν" συμβολαιογραφικά???

 

στο τελος-τελος ο νοκ επιτρεπει την λειτουργικη ενοποιηση διηρημενων ιδιοκτησιων....δεν ξερω αν αφορα μονο για χωρους "εν επαφή"

ή και πανω-κατω σε οροφους...

να το δουμε αυτο λιγο....

 

ειδα το 23/5 του νοκ

δεν λεει ουτε για διπλανα ουτε για πανω κατω..απλα .μιλαει για ενοποιηση ανεξαρτητων...

αρα...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

επομενως...

μεταξυ των δυο γειτονικων τακτοποιεις την καθαιρεση του τοιχου...αν προκειται μονον για "καθαιρεση μεσοτοιχου "

υφισταμενου και στην ΟΑ και στην συσταση...

δεν ειναι διαφορετικη διαμερισματωση...δικαιουσαι να εκδοσεις ΟΑ με το 23/5

Αν ειναι διαφορετικη διαμερισματωση, δλδ. αλλη κατοψη στην ΟΑ και αλλη κατοψη στα συμβολαια...προφανως τοτε

εχεις διαμερισματωση

Μετα με ενα απο τα κατω και το απο πανω τακτοποιεις την σκαλα

σε ολα τακτοποιεις -ανεξαρτητα στο καθε ενα- τις δικες του αυθαιρεσιες...

Οι οριζοντιες ιδιοκτησιες παραμενουν ως ειχαν...ανεξαρτητες...

 

[συμβολαιογραφικη συνενωση δεν υποχρεουνται να κανουν... άλλο ειναι αν το θελουν... τοτε μπορουν...]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με sagiasd , για μια και μοναδική δήλωση αφού στην πραγματικότητα υπάρχει μια αυτόνομη ιδιοκτησία τώρα.Ετσι θα μπορούν να μπουν και οι υπόλοιπες παραβάσεις και μάλιστα από μία φορά για τις κοινές (λέγε με τρύπα) Θα πρέπει να προχωρήσουν σε ένωση οριζοντίων ιδιοκτησιών, αν το επιτρέπει η σύσταση ή θα πρέπει να την ξανακάνουν από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Από σημειώσεις Λεμπέση:

 

5. ΑΙΤΗΣΗ ανάλογα με τα ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ [βλέπε και Δήλωση υπαγωγής] (Η8 : Γενικά όπου αναφέρεται αυτοτελής ιδιοκτησία νοείται οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία που έχει συσταθεί συμβολαιογραφικά. Ειδικότερα: Η αίτηση υποβάλλεται από τον φερόμενο ως ιδιοκτήτη ή συνιδιοκτήτη του ακινήτου (τον ψιλό κύριο) στο οποίο έχει εκτελεστεί η αυθαίρετη κατασκευή ή έχει εγκατασταθεί αυθαίρετη χρήση ή το νομίμως εξουσιοδοτημένο εκπρόσωπο, (Άρθ.24 παρ.2 Ν.4014/11), και υποβάλλεται μόνο μία δήλωση για κάθε ιδιοκτησία (ενός ή περισσότερων εξ αδιαιρέτου συνιδιοκτητών), ανεξάρτητα του εάν η ενιαία ιδιοκτησία περιλαμβάνει πολλά διαμερίσματα που είναι ανεξάρτητα λειτουργικά, ως εξής:

 

β. Στις οριζόντιες ιδιοκτησίες αρκεί η δήλωση του ιδιοκτήτη και αν είναι εξ αδιαιρέτου του ενός συνιδιοκτήτη, με συμπλήρωση των στοιχείων του λοιπού ποσοστού. Οριζόντιες συνιδιοκτησίες συστήνονται μόνο συμβολαιογραφικά για λειτουργικά αυτοτελείς ιδιοκτησίες και μόνο σε περίπτωση που βρίσκονται σε κτίριο που είναι ενιαίο (δομικά & στατικά). Σε περίπτωση που υπάρχει σύσταση οριζόντιων συνιδιοκτησιών αλλά δεν έχουν γίνει μεταβιβάσεις και επομένως ανήκουν όλες σε έναν ιδιοκτήτη, μπορεί να υποβληθούν δηλώσεις χωριστά για κάθε συνιδιοκτησία ή μία για όλες.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ - ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ:

 

πχ: Έχουμε κτήριο με 5 μικρά διαμερίσματα 30τ.μ. έκαστο, που λειτουργούν ως ενοικιαζόμενα διαμερίσματα (κατοικίες κοινώς) και ΟΛΑ είναι 50-50 στο αντρόγυνο. Σε κάθε διαμέρισμα έχουμε μικρο-αυθαιρεσίες με μετακινήσεις εξωτερικής τοιχοποιίας, που χρήζουν τακτοποίησης.

Σύμφωνα με το παραπάνω, η γνώμη μου είναι ότι ΔΥΝΑΤΑΙ να γίνει 1 δήλωση από το αντρόγυνο και για τις 5 κατοικίες ταυτόχρονα, σωστά???

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση μου:

Οταν ομως δεν ειναι ενας μονο ο ιδιοκτητης αυτων των 3 ιδιοκτησιων (πχ. ας υποθεσουμε οτι ειναι 2), τοτε τι ποσοστα βαζουμε στον ενα και μοναδικο φακελο (που αφορα στην νεα -ενιαια πλεον- οριζοντια ιδιοκτησια) που θα καταθεσουμε?????

(παντα εννοειται οτι εχουμε συναινεση απο τους 2 ιδιοκτητες για οτι κανουμε)

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΗ - ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ:

πχ: Έχουμε κτήριο με 5 μικρά διαμερίσματα 30τ.μ. έκαστο, που λειτουργούν ως ενοικιαζόμενα διαμερίσματα (κατοικίες κοινώς) και ΟΛΑ είναι 50-50 στο αντρόγυνο. Σε κάθε διαμέρισμα έχουμε μικρο-αυθαιρεσίες με μετακινήσεις εξωτερικής τοιχοποιίας, που χρήζουν τακτοποίησης.

Σύμφωνα με το παραπάνω, η γνώμη μου είναι ότι ΔΥΝΑΤΑΙ να γίνει 1 δήλωση από το αντρόγυνο και για τις 5 κατοικίες ταυτόχρονα, σωστά???

 

Η άποψή μου είναι ότι, αν έχει γίνει σύσταση και υφίστανται έτσι π.χ. 5 διαφορετικές ιδιοκτησίες, τότε ΟΧΙ με τον 4014 δεν μπορεί να γίνει μία δήλωση, αλλά χρειάζονται 5 και ίσως μια 6η αν υπάρχουν αυθαιρεσίες σε κοινόχρηστους χώρους.

Αν δεν υπάρχει σύσταση, τότε ΝΑΙ με μια δήλωση ρυθμίζονται τα πάντα.

 

Επιπροσθέτως στο νέο νόμο που είναι για διαβούλευση, μπορείς με ΜΙΑ δήλωση, ανεξάρτητα αν υπάρχει ή όχι σύσταση.

 

 

Στην περιπτωση μου:

Οταν ομως δεν ειναι ενας μονο ο ιδιοκτητης αυτων των 3 ιδιοκτησιων (πχ. ας υποθεσουμε οτι ειναι 2), τοτε τι ποσοστα βαζουμε στον ενα και μοναδικο φακελο (που αφορα στην νεα -ενιαια πλεον- οριζοντια ιδιοκτησια) που θα καταθεσουμε?????

(παντα εννοειται οτι εχουμε συναινεση απο τους 2 ιδιοκτητες για οτι κανουμε)

 

Τουλάχιστον εγώ σου έχω απαντήσει ότι, δεν μπορείς με μια δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

@ΙΑΣΟΝΑ Μου εχεις απαντησει αλλα δεν μου λες που ακριβως το λεει στον νομο/εγκυκλιο/εγγραφο/ερωτοαπαντησεις. Επισης κατι αλλο: Αν στον καινουργιο νομο κανω 1 δηλωση, τα νεα ποσοστα ιδιοκτησιας (που προκυπτουν απο την ενοποιηση αυτων των ιδιοκτησιων) πως θα προκυψουν διχως να εχει προηγηθει νεα συμβολαιογραφικη πραξη???

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο ερώτημα δες τα post #15 και #18 στο παρόν topic.

Για το δεύτερο ερώτημα υποθέτω ότι, θα βγάλουν στη συνέχεια ....ερωταπάντηση, διότι το προσχέδιο νόμου δεν το αναφέρει (ως γνωστόν χαχαχαχαχααχχα...).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.