Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση με 4014/11 (ή 3043/10) και Συμβολαιογράφοι


Recommended Posts

Ναι συμφωνούμαι, αλλά του ζητάει και ΥΔ ότι θα καταθέσει τις ίδιες κατόψεις όταν ανοίξει το σύστημα. Αυτό δεν έχει κανένα δικαίωμα να το ζητάει.

 

Πάντως α,β,γ,δ δεν έχω βάλει ποτέ σε σχέδιο. Αν το έχει κάνει ο συμβολαιογράφος εκ των υστέρων...

 

υ.γ. Ξέχασα και το τοπογραφικό.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το σκεπτικό του φάεθων. Η ίδια συναρτά τις κατόψεις με τον 4014 λόγω της ΥΔ. Μου το είπε και ξεκάθαρα άλλωστε.

Κατέληξα τελικά στο να τις κάνω άλλα σχέδια όπως την "διευκολύνουν" για το συμβόλαιο αλλά χωρίς ΥΔ. Αυτό που γινόταν δηλαδή πάντα για τις συστάσεις. Αλλά τα σχέδια που θα στείλω στο ΥΠΕΚΑ είναι θέμα μηχανικού και όχι συμβολαιογράφου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλημέρα, Έχει κάποιος άποψη για το αν σε περίπτωση σύνταξης συμβολαίου(μεταβολή σύστασης OI εν προκειμένω) η συμβολαιογράφος πρέπει να επισυνάψει και τα σχέδια της ρύθμισης του 4014; Αν ναι το αναφέρει κάπου αυτό;

 

Κανένα νέο σχετικά με αυτό το ερώτημα?

Link to comment
Share on other sites

#23

 

όταν λετε "τα σχέδια της ρύθμισης"τι εννοείτε ακριβώς?...

 

Εγω εκλαμβάνω οτι εννοείτε κατοψεις, και, αφου οταν συστηνω ΟΙ επισυνάπτω τις κατοψεις των διαιρετων χώρων με τα αβγδ...

 

θεωρω οτι και στην περίπτωση αυτη θα τα επισυνάψω...αφου ειναι απαραίτητα για την περιγραφη των διαμερισμάτων...

Link to comment
Share on other sites

#23

 

όταν λετε "τα σχέδια της ρύθμισης"τι εννοείτε ακριβώς?...

 

Εγω εκλαμβάνω οτι εννοείτε κατοψεις, και, αφου οταν συστηνω ΟΙ επισυνάπτω τις κατοψεις των διαιρετων χώρων με τα αβγδ...

 

θεωρω οτι και στην περίπτωση αυτη θα τα επισυνάψω...αφου ειναι απαραίτητα για την περιγραφη των διαμερισμάτων...

Στην περίπτωση που γίνεται μεταβίβαση διαμερίσματος στο οποίο έχουν τακτοποιηθεί τυχόν αυθαιρεσίες με τον ν4014, με υπάρχουσα σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας, ο νόμος του υπεκα αναφέρει βεβαίωση μηχανικού και τοπογραφικό.

Κάποιοι συμβολαιογράφοι κάνουν μνεία σε κάποια δικιά τους εγκύκλιο, που ζητά την κάτοψη της τακτοποίησης από το μηχανικό με υπεύθυνη δήλωση του ότι τά ίδια σχέδια θα κατατεθούν και στο ΤΕΕ.

Το Υπεκα δεν έχει εκδώσει πουθενά τέτοια εγκύκλιο, παρά μόνο αναφέρεται στην εγκύκλιο 1/7-2-2012 που μιλά για σύνδεση με δίκτυα κοινής ωφελείας, χορήγηση βεβαίωσης χώρου κυρίας χρήσης και συνέχιση οικοδομικών εργασιών σε περίπτωση διακοπής λόγω διαπίστωσης αυθαιρεσιών στο κτίριο και η υπεύθυνη δήλωση του μηχανικού ότι τα ίδια σχέδια θα κατατεθουν στο ΤΕΕ γίνεται προς το Πολεοδομικό Γραφείο.

Όσον αφορά την αλλαγή συστάσεως καλό είναι να θυμόμαστε οτι χρειάζεται ομοφωνία όλων των ιδιοκτητών και δεν γίνεται κατά περίπτωση.

Επίσης καλό είναι σά μηχανικοί να ενεργούμε σύμφωνα με τις εγκυκλίους του ΥΠεκα και μόνο και όχι συμφωνα με αυτά που μας ζητούν οι συμβολαιογράφοι που βέβαια τη δουλειά τους θέλουν να κάνουν, πλήν όμως η υπογραφή του μηχανικού δεν είναι για να καλύπτει τον πελάτη του ο συμβολαιογράφος κατά τη κρίση του.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι, για να μαθαίνουμε τι κάνουν οι συμβολαιογράφοι που ζητάν ό,τι τους κατέβει......

 

Τακτοποίηση, εντός περιοχής εξαίρεσης του νόμου. Ο μηχανικός έχει δηλώσει ό,τι γουστάρει. Πληρώθηκε το πρόστιμο. Βγήκε η οριστική υπαγωγή.

Έγινε αγοροπωλησία και τώρα ο νυν ιδιοκτήτης "κολλάει" στην σύνδεση με δίκτυα κοινής ωφέλειας γιατί αυτοί που έλεγξαν τον φάκελο

ξέρουν ότι η τακτοποίηση στην περιοχή αυτή απαγορεύεται.....

 

Ο συμβολαιογράφος το ήξερε?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι, για να μαθαίνουμε τι κάνουν οι συμβολαιογράφοι που ζητάν ό,τι τους κατέβει......

 

Τακτοποίηση, εντός περιοχής εξαίρεσης του νόμου. Ο μηχανικός έχει δηλώσει ό,τι γουστάρει. Πληρώθηκε το πρόστιμο. Βγήκε η οριστική υπαγωγή.

Έγινε αγοροπωλησία και τώρα ο νυν ιδιοκτήτης "κολλάει" στην σύνδεση με δίκτυα κοινής ωφέλειας γιατί αυτοί που έλεγξαν τον φάκελο

ξέρουν ότι η τακτοποίηση στην περιοχή αυτή απαγορεύεται.....

 

Ο συμβολαιογράφος το ήξερε?

 

Ο Υποθηκοφύλακας;

 

Τι περιοχή είναι αυτή που απαγορεύεται η τακτοποίηση;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με τον Υποθηκοφύλακα? Έχει υποχρέωση να κάνει τέτοιο έλεγχο και να κρίνει για το αν τελικά θα προχωρήσει?

Αυτός τα χαρτιά του μηχανικού, του ΥΠΕΚΑ και το συμβόλαιο παίρνει......

 

Στην προκειμένη περίπτωση είναι το ίδιο πρόσωπο με τον συμβολαιογράφο....

Link to comment
Share on other sites

Και οι 3 έχουν ευθύνη, βάσει νόμου. Αλλά πάλι, γιατί απαγορεύεται η τακτοποίηση στην περιοχή σου;

Link to comment
Share on other sites

Λόγω διατηρητέου μνημείου.......

 

Έχω την εντύπωση ότι, ο συμβολαιογράφος έχει ευθύνη για το αν υπάρχει ή όχι η βεβαίωση του μηχανικού και τα έντυπα τακτοποίησης αν υπάρχει υπαγωγή στον Ν.4014/2011. Οπότε κι ο υποθηκοφύλακας (υποθέτω) ζητάει τα ίδια.

 

Τώρα αν θα έπρεπε να κρίνουν κατά πόσο επιτρέπεται ή όχι η τακτοποίηση, νομίζω ότι δεν έχουν την νομική υποχρέωση.

Αν τίθεται θέμα ηθικής υποχρέωσης ... δεν ξέρω.

Αν πάλι είναι υποχρεωμένοι να ξέρουν αν επιτρέπεται ή όχι η τακτοποίηση... δεν ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.