Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνική έκθεση Η/Μ για ρύθμιση αυθαιρέτων κατά τον Ν. 4014


Recommended Posts

 

 

μα εγω προφανως και δε μπορω να υπογραψω...θα ψαξω εαν ειναι στη ΔΕΗ μηπως υπαρχει κατι..

 

το θεμα μου ομως ειναι αλλο..μηπως πρεπει να γινει μονο μακροσκοπικος ελεγχος χωρις να χρειαζεται οργανο;

 

δεν το λεει καπου ξεκαθαρα αυτο...δεν το διευκρινιζει..

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν τις υπεύθυνες δηλώσεις του 4014 που κάνετε οι π/μ, δηλαδή πως δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες.

 

Μπορείς να υπογράψεις την δήλωση χωρίς απαραίτητα να δεις το ακίνητο. Δεν στο απαγορεύει κανένας αυτό. Αν το κάνεις όμως αυτό θα υποστείς όμως τις συνέπειες αν η δήλωση είναι ψευδής και κάποιος με έννομο συμφέρον (π.χ. νέος ιδιοκτήτης) κινηθεί εναντίον σου.

 

Έτσι ακριβώς είναι και με τα Η/Μ. Μπορεί ο οποιοσδήποτε να υπογράψει πως όλα είναι σωστά, χωρίς όργανο, χωρίς μετρήσεις, χωρίς αυτοψία. Κατά 99% δεν θα έχει ποτέ πρόβλημα. Αν όμως πέσει στο 1%, θα μπλέξει άσχημα.

 

Προσωπικά δεν ξέρω έναν έμπειρο μηχανικό που να μην τον έχουν τρέξει στο δικαστήριο. Καλύτερα να είσαι καλυμμένος  με τις μετρήσεις όταν έρθει αυτή η στιγμή παρά ακάλυπτος.

 

Πάντα αναφέρω την προσωπική μου άποψη. Ο καθένας μπορεί να εκτιμήσει την ευθύνη της δουλειάς του και να εκτιμήσει αν αξίζει να μην κάνει κάτι για να ρίξει την τιμή στον πελάτη ή να είναι πιο σχολαστικός με ρίσκο να χάσει τον πελάτη. Ποτέ δεν ήταν εύκολη η ισσοροπία μεταξύ των επιλογών αυτών.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν τις υπεύθυνες δηλώσεις του 4014 που κάνετε οι π/μ, δηλαδή πως δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες.

 

Μπορείς να υπογράψεις την δήλωση χωρίς απαραίτητα να δεις το ακίνητο. Δεν στο απαγορεύει κανένας αυτό. Αν το κάνεις όμως αυτό θα υποστείς όμως τις συνέπειες αν η δήλωση είναι ψευδής και κάποιος με έννομο συμφέρον (π.χ. νέος ιδιοκτήτης) κινηθεί εναντίον σου.

 

Έτσι ακριβώς είναι και με τα Η/Μ. Μπορεί ο οποιοσδήποτε να υπογράψει πως όλα είναι σωστά, χωρίς όργανο, χωρίς μετρήσεις, χωρίς αυτοψία. Κατά 99% δεν θα έχει ποτέ πρόβλημα. Αν όμως πέσει στο 1%, θα μπλέξει άσχημα.

 

Προσωπικά δεν ξέρω έναν έμπειρο μηχανικό που να μην τον έχουν τρέξει στο δικαστήριο. Καλύτερα να είσαι καλυμμένος  με τις μετρήσεις όταν έρθει αυτή η στιγμή παρά ακάλυπτος.

 

Πάντα αναφέρω την προσωπική μου άποψη. Ο καθένας μπορεί να εκτιμήσει την ευθύνη της δουλειάς του και να εκτιμήσει αν αξίζει να μην κάνει κάτι για να ρίξει την τιμή στον πελάτη ή να είναι πιο σχολαστικός με ρίσκο να χάσει τον πελάτη. Ποτέ δεν ήταν εύκολη η ισσοροπία μεταξύ των επιλογών αυτών.

 

μα το θεμα ειναι οτι κι αυτος που θα κανει την  αυτοψια μακροσκοπικα δε θα γραψει κατι που δεν ειναι αληθες...

 

οπως και αυτος που θα κανει την αυτοψια με οργανο δε σημαινει οτι θα βγαλει τα επιθυμητα αποτελεσματα...μπορει να μην εχουν γινει ολα βασει νομου...

 

και ο ενας και ο αλλος θα τα καταγραψουν κανονικα..ειτε με οργανο ειτε χωρις..ετσι νομιζω..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

μα το θεμα ειναι οτι κι αυτος που θα κανει την  αυτοψια μακροσκοπικα δε θα γραψει κατι που δεν ειναι αληθες...

 

οπως και αυτος που θα κανει την αυτοψια με οργανο δε σημαινει οτι θα βγαλει τα επιθυμητα αποτελεσματα...μπορει να μην εχουν γινει ολα βασει νομου...

 

και ο ενας και ο αλλος θα τα καταγραψουν κανονικα..ειτε με οργανο ειτε χωρις..ετσι νομιζω..

 

Λόγω του ότι δεν υπάρχει συγκεκριμένη πληροφόρηση για την Τ.Ε., καλό είναι να γίνεται ένας έλεγχος με όργανο για να είμαστε καλυμένοι. Μακροσκοπικά, δεν μπορείς να αξιολογήσεις την εγκατάσταση. Συνεργάζομαι λοιπόν, με εγκαταστάτη ο οποίος θα κάνει τη μέτρηση των γειώσεων για εμένα. Άρα λοιπόν, στην Τ.Ε., όπως είναι εύκολα αντιληπτό, τονίζουμε περισσότερο τις ελλείψεις (που πάντα υπάρχουν) παρά οτιδήποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Μην ψάξεις για όργανο. Ακόμα και εμείς που έχουμε δικαίωμα υπογραφής δεν υπογράφουμε για τον έλεγχο ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων αν δεν έχουμε κάνει οι ίδιοι την εγκατάσταση.

Ας υπογράψει αυτός που κονήμησε από την εγκατάσταση, δεν είμαστε μ@@@@ες άλλος να κερδίζει και εμείς να πάρουμε την ευθύνη.

Σε πολλές περιπτώσεις υπάρχει η ΥΔΕ στην ΔΕΗ (ισχύει για 14 χρόνια) οπότε αν έχεις τρόπο να την βρεις την επισυννάπτεις και ξενοιάζεις.

Διαφορετικά βρες κάποιον που έχει όργανο και πλήρωσέ τον για να σου δώσει ΥΔΕ. Μην πάρεις την ευθύνη. Ακόμα και σωστή να είναι η εγκατάσταση, ρισκάρεις να γίνει καμιά βλακεία; Μπορεί κάποιος να βάλει το δάκτυλο στην πρίζα, αυτόν που υπέγραψε την ΥΔΕ θα τρέχουν στα δικαστήρια. Και αθώος να είναι θα πληρώσει πάνω από 1000€ σε δικηγόρους.

 

Διάβασα όσα περισσότερα μπορούσα στο νήμα....

Για βρε παιδιά να δώσουμε ΥΔΕ ή να πάρουμε ΥΔΕ ή κάτι αντίστοιχο; Άλλο το να μετρήσουμε έτσι όπως μετράμε (μετράνε) σε περιπτώσεις ΥΔΕ κι άλλο να εκδόσουμε την υπεύθυνη δήλωση. Κατά την άποψή μου μετράς, παρατηρείς τα μηχανήματα, την κατάστασή τους και τον τρόπο που είναι συνδεδεμένα και γράφεις για τους πιθανούς κινδύνους. Τεχνική έκθεση ζητά ο 4014 (εκτός κι αν άλλαξε κάτι και δεν το κατάλαβα) κι όχι υπεύθυνες δηλώσεις καταλληλότητας εγκαταστάσεων.

Link to comment
Share on other sites

Πάει ο 4014, άρα πάνε και οι τεχνικές εκθέσεις σωστά?? Αν και προσωπικά θα βραβεύσω όποιον κατάφερε και έδωσε έστω και μία..... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο πρότυπο αυτής της περιβόητης τεχνικής έκθεσης για τα Η/Μ έχει κυκλοφορήσει κανείς;

 

Δες εδώ και από το topic 2 θα οδηγηθείς σε ένα πάρα πολύ "δυνατό" και εμπεριστατωμένο πρότυπο τεχνικής έκθεσης που έφτιαξαν συνάδελφοι και ανέβασαν http://www.michanikos.gr/topic/33007-%CE%9D401411-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%97%CE%9C-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/

 

 

Πάει ο 4014, άρα πάνε και οι τεχνικές εκθέσεις σωστά?? Αν και προσωπικά θα βραβεύσω όποιον κατάφερε και έδωσε έστω και μία..... :mrgreen:

 

Όχι, σε όλες μου τις δηλώσεις που χρειάζονταν τέτοιου είδους τεχνική έκθεση, συνάδελφος συνεργάτης του γραφείου μου με πρότυπο την "προαναφερόμενη" βοήθησε κι έκλεισα όλες τις εκκρεμότητες.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.