Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνική έκθεση Η/Μ για ρύθμιση αυθαιρέτων κατά τον Ν. 4014


Recommended Posts

Μήπως είναι στα 200 μην ;

 

Μπορεί, δεν βάζω και το χέρι στο ευαγγέλιο ...

 

Ενας mod, αν κυκλοφορούν στη πιάτσα (forum), μπορεί να μας λύσει την απορία

Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από βόλτα στο ΤΕΕ , υπάλληλος μου ανέφερε πως δεν παίζουν ρόλο τα έτη εμπειρίας του μηχανολόγου. Μας ενδιαφέρουν μόνο οι ημέρες εργασίας του, οι οποίες πάντα είναι το 1/3 των δικών μας. π.χ. στην περίπτωσή μου (έχω 8ετή εμπειρία) χρειάζομαι 6,75 ημέρες απασχόλησης. Στο μηχανολόγο (ανεξαρτήτως εμπειρίας) θα βάλω 6,75/3 = 2,25 ημέρες εργασίας και συνολικά για την ομάδα έργου 9 ημέρες. Μοιράζω τα ποσοστά 75% για εμένα και 25% για εκείνον και οι νόμιμες αμοιβές υπολογίζονται σωστά. Ας το δοκιμάσει και κάποιος άλλος αν θέλει για επιβεβαίωση, αλλά νομίζω πως εν τέλει έτσι προκύπτουν οι αμοιβές.

Αυτό ισχύει πάντα?Από που προκύπτει?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά κατέληξα, για να μην παίζω με νούμερα, να βάζω σαν εργασία 6ΗΜ μηχανικού 15ετίας και σε εμένα να βάζω το 75% ενώ στον μηχ/γο το 25%. Άσχετα από το σε ποια 10ετία ανήκουμε εμείς πραγματικά....

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά,στο συστημα των αμοιβών, βάζουμε την ομάδα και το μηχανολόγο  ακολουθούμε την ιδια διαδικασια για τον μηχανολογο, δηλαδη εργασιες για ρυθμισεις με τον 4014, μετα ημερες απασχολησης 2,25 και στα ποσοστα 75% σε εμας και 25% στο μηχανολογο.

Σωστα?

Εγω παντως κανω ολα τα παραπάνω και οταν παω να κανω υποβολη μου βγαζει το εξης μύνημα

:- Η εργασία "ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΓΙΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ Ν. 4014/2011 (1-10 ΕΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ)" έχει μικροτερη τιμή στο πεδίο "Μονάδες" από την ελάχιστη επιτρεπόμενη.

 

 Μπορει να φανταστει κανεις τι κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.