Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τροποποίηση του "Εξοικονόμηση κατ' οίκον"


kan62

Recommended Posts

Ε αν κανουν απο κοινου δηλωση, το κοινο εκκαθαριστικο θα προσκομιστει...

Δε θα ξεχωρισουν τα εισοδηματα του ενος απο τον αλλον μεσα απο κοινο εκκαθαριστικο...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παιδια, μίλησα με Πειραιώς και μου είπαν ότι αν κάποιος κάνει το 1ο ΠΕΑ και μπει σύμβουλος έργου, τότε δεν μπορεί να κάνει το 2ο ΠΕΑ. Γνωρίζετε κάτι σχετικό, ισχύει;

Σας παρακαλώ αν ξέρει κάποιος κάτι ή υπάρχει κάποιο σχετικό έγγραφο θα με βοηθούσε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις και τα δύο ΠΕΑ και να είσαι σύμβουλος. Ας λένε στην Πειραιώς ότι θέλουν. Για να σου πάρουν τον πελάτη το λένε.

Υπάρχει στις ερωταπαντήσεις του εξοικονομώ στο αντίστοιχο site

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ tsx,

Το κατάλαβα ότι κάτι τρέχει με την Πειραιώς, αλλά θα ήθελα να δώ αν υπάρχει κάτι εγγράφως, για να τους το τρίψω στη μούρη, πέραν από τις ερωτοαπαντήσεις υπάρχει κάποιο έργγραφο;

Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω βρει κάποιο άλλο έγγραφο. Μέχρι να δω τις ερωταπαντήσεις, νόμιζα και εγώ ότι δεν μπορούμε 2ο ΠΕΑ και σύμβουλος μαζί.

Το καλύτερο είναι να ρωτήσεις και την υπηρεσία του εξοικονομώ, αν και πιστεύω πως το site του προγράμματος σε καλύπτει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα στο ΥΠΕΚΑ, στην Πειραιώς(κεντρικά) και στην ΕΤΕ(κεντρικά) και μου είπαν και οι τρεις, προφορικά, ότι δεν μπορείς να είσαι ταυτόχρονα Σύμβουλος έργου, προμηθευτής ή κατασκευαστής ή ανάδοχος των εργασιών αναβάθμισης και να κάνεις 2ο ΠΕΑ.

Να κάνεις 1ο & 2ο ΠΕΑ και να είσαι Συμβουλος έργου μπορείς, χωρίς κάποιο κώλυμα, αρκεί να μην εμπλακείς στην κατασκευή κατα οποιονδήποτε τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοείται. Εάν είσαι κατασκευαστής ενός έργου, τότε δεν μπορείς να το επιθεωρήσεις.

Για σύμβουλος όμως ελεύθερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nομιζω πρεπει να επεκταθει το προγραμμα και σε περιοχες με τιμη ζωνης εως 2500/τ.μ.

Εστω και με μειωμενη επιδότηση . Πολλοι θελουν να κανουν αναβάθμιση του σπιτιου τους

αλλα δεν προχωρουν.

Καποιος περνει επιδότηση 70% και αυτοι ούτε ενα ευρω???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι.

 

Λένε το ακίνητο να είναι σε περιοχή με τιμή ζώνης μικρότερη ή ίση των € 2.100/τ.μ.

Αυτό αφορά και τον συντελεστή παλαιότητας?

Εγώ ας πούμε έχω ένα διαμέρισμα στη Γλυφάδα, όπου η ΔΕΗ (στο λογαριασμό της) το αναφέρει ως τιμή ζώνης € 2.700/τ.μ. αλλά με συντελεστή παλαιότητας 0,60 γιατί η πολυκατοικία στην οποία είναι το διαμέρισμα είναι του 1968. Και προφανώς χρήζει ενεργειακής αναβάθμισης. Πληρώ όλα τα υπόλοιπα κριτίρια (εισοδηματικά, νομιμότητα ακινήτου κτλ κτλ)...Θα κολλήσει στη τιμή ζώνης λέτε, που παρά τον συντελεστή παλαιότητας είναι πάνω από € 2.100/τ.μ.????

Link to comment
Share on other sites

... έχω ένα διαμέρισμα στη Γλυφάδα, όπου η ΔΕΗ (στο λογαριασμό της) το αναφέρει ως τιμή ζώνης € 2.700/τ.μ. .......Θα κολλήσει στη τιμή ζώνης λέτε, που παρά τον συντελεστή παλαιότητας είναι πάνω από € 2.100/τ.μ.????

Μην μενεις σε αυτο που γραφει η ΔΕΗ. Πηγαινε σε ΔΟΥ της περιοχης που ανηκει το ακινητο και μαθε την πραγματικη τιμη ζωνης. Αν οντως ειναι 2.700 τοτε προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.