Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμψηφισμός παλαιοτέρων πρόστιμων


Recommended Posts

Έτσι το καταλαβαίνω εγώ. Για ένα χώρο που δηλώνεις με το Ν4014 πρώτη φορά δεν έχεις καταβάλλει κανένα ειδικό πρόστιμο διατήρησης, άρα τι συμψηφισμό θα κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάλι έχω μπερδευτεί.

Μπορούν τελικά τα περαιωμένα πρόστιμα του 3843/2010, αν ξαναεισάγω αυτές τις αυθαιρεσίες στον 4014, να χρησιμοποιηθούν και για την πληρωμή επιπλέον προστίμων άλλων αυθαιρεσιών της ιδιοκτησίας?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω πως όχι. Αν πχ με το Ν3843 δήλωσες ένα πατάρι και μία σοφίτα και σου βγήκε πρόστιμο 10.000€ και έχεις μπει σε δόσεις των 1000€ και έχεις πληρώσει τις τέσσερις, ενώ με το Ν4014 το πρόστιμο για τις ίδιες παραβάσεις σου βγαίνει 5.000€ σου δίνει τη δυνατότητα να πας με Ν4014 και να συμψηφίσεις. Δεν σου λέει όμως με τα 5.000€ (αν είχες πληρώσει εφάπαξ) που περισσεύουν ρύθμισε και τις κλειστές βεράντες. Οι βεράντες είναι άλλη αυθαίρετη κατασκευή για την οποία δεν έχει καταβληθεί κανένα πρόστιμο, ώστε να μπορεί να συμψηφιστεί.

Edited by MONOS
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς πιστεύω, γιατί είναι λεφτά που έχεις ήδη πληρώσεις.

Καταρχήν μειώνονται τα χρόνια που το έχεις υπό τακτοποίηση και ίσως και φορολογικά να βγάλουν κάποια άλλη διάταξη.

Πάντως γίνεται να συμψηφίσεις το ποσό για τις με τον 3843 αυθαιρεσίες μαζί με άλλες με τον 4014.

Link to comment
Share on other sites

Και αλλη μία ερώτηση.

Τα παλιοτερα πρόστιμα εισάγονται μόνο ακριβως πριν πατήσω το κουμπί για προσωρινή υπαγωγή?

ή μπορώ να θέσω την αίτηση σε προσωρινή υπαγωγή και στην συνέχεια, μετα από 5-6 μέρες, να βάλω τα παλιότερα πρόστιμα. μήπως τότε έχει κλειδώσει η διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπέρα και απο μένα

μια ερώτηση που πιθανά έχει απαντηθεί αλλά έχω μπερδευτεί..

το παράβολο του Ν.3843/2010 το εισάγουμε ως πληρωμένο πρόστιμο ή μόνο τις δόσεις?

είχα διαβάσει στις διευκρινίσεις πως το παράβολο δεν θεωρείται πληρωμένο πρόστιμο και δεν γίνεται δεκτό..ισχύει?

ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

marita, κάνεις πρώτα προσωρινή υπαγωγή. Μετά σου ανοίγει η πρόσβαση στα παλιά πρόστιμα. Τα περνάς (και παραστατικά και σύνολο χρημάτων), κάνεις αποθήκευση και το σύστημα αυτόματα σου βγάζει τη διαφορά που είναι να πληρώσεις.

kontsantina περνάς και το παράβολο.

Edited by Manolis gon
διόρθωση λέξης
Link to comment
Share on other sites

MONOS ευχαριστώ το βρήκα και εγώ το σημείο του νόμου που το λέει για το παράβολο και καταχώρησα τις παλαιότερες πλητωμές και προχώρησα τη δήλωση ...έβγαλε υπόλοιπο 0...είναι φυσιολογικό που το βγάζει ανεξόφλητο? με αυτό το έντυπο της δήλωσης θα ενημερώσω την Υπηρεσία Δόμησης για την απένταξη από τον 3843 και την ένταξη στον 4014?

όποιος το έχει κάνει ας βοηθήσει...

ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Υποβάλλεις αίτηση στην αντίστοιχη ΥΔΟΜ για απόσυρση του φακέλλου 3843 και ταυτοχρόνως υποβάλλεις αντίγραφο του 5σέλιδου pdf της δήλωσης 4014 για το συγκεκριμένο ακίνητο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Υποβάλλεις αίτηση στην αντίστοιχη ΥΔΟΜ για απόσυρση του φακέλλου 3843 και ταυτοχρόνως υποβάλλεις αντίγραφο του 5σέλιδου pdf της δήλωσης 4014 για το συγκεκριμένο ακίνητο.

Ιάσονα υπάρχει κάπου υπόδειγμα αυτής της αίτησης? Επιπλέον πώς στέλνεις αυτά τα δικαιολογητικά? Τα πας στη τοπική ΥΔΟΜ και τους τα καταθέτεις ή γίνεται και ηλεκτρονικά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.