Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κοινόχρηστοι χώροι και Ν.4014


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 400
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ κι εγώ με τον "προλαλίσαντα"!!! Δεν χρειάζεται συναίνεση!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω, ούτε και για εκείνο θα χρειαστεί (έχει δικαίωμα υψούννννννννννν απεριορίστως - νομίμως ή αυθαιρέτως)!

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ

Το δώμα "όσο παραμένει ως δώμα" σε πολυκατοικίες βάσει ενός γενικού νόμου (του 71;-74;) αποτελεί κοινόχρηστο τμήμα ως επί το πλείστον, όπως οι όψεις , οι εγκ/σεις υδρ-αποχ και ο φέρων οργανισμός (υ.γ και το υπέδαφος της οικοδομής0

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως για να μη θέλει συναίνεση θα πρέπει να αναφέρει η σύσταση ότι έχει την αποκλειστική χρήση του χώρου όπου έχει κάνει το κτίσμα.

Λεμπέση

48. ΔΩΜΑ ΜΕ ΚΛΕΙΣΜΕΝΟ ΧΩΡΟ, ΔΙΠΛΑ ΣΤΗΝ ΑΠΟΛΗΞΗ: Εάν υπάρχει οριζόντια

συνιδιοκτησία και δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης η αίτηση γίνεται από τον ιδιοκτήτη

της αποκλειστικής, χωρίς συναίνεση των υπολοίπων.

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ

Το δώμα "όσο παραμένει ως δώμα" σε πολυκατοικίες βάσει ενός γενικού νόμου (του 71;-74;) αποτελεί κοινόχρηστο τμήμα ως επί το πλείστον, όπως οι όψεις , οι εγκ/σεις υδρ-αποχ και ο φέρων οργανισμός (υ.γ και το υπέδαφος της οικοδομής0

 

Δεν διαφωνώ, αλλά συνεχίζοντας με "χιούμορ" έγραψα ότι, ...αν δεν εξαντλήσει το δικαίωμα υψούν με τη συγκεκριμένη αυθαιρεσία που θα νομιμοποιήσει (π.χ. δικαίωμα υψούν = 100 τ.μ. νόμιμης δόμησης και η αυθαιρεσία είναι 50 τ.μ., με επιτρεπόμενο ύψος 18 μ. και πραγματοποιηθέν 12 μ.), τότε συνεχίζει το δικαίωμα αυτό να "υφίσταται" και στον νέο όροφο ....και πάει λέγοντας μέχρι εξάντλησης!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά, εξαρτάται και από τον τρόπο που ο αυθαιρετούντας έχει χτίσει.

 

Όταν υπάρχει υπόλοιπο δόμησης, και το δώμα χαρακτηρίζεται στη σύσταση ως κοινόχρηστο, αυτή η κοινή χρήση "μεταφέρεται" στο νέο άνωθεν δώμα όταν αυτός που έχει το δικαίωμα υψούν υλοποιήσει προσθήκη καθ' ύψος.

 

Αν λοιπόν αυτός που έχει το δικαίωμα υψούν, στην ουσία καταργήσει την κοινή χρήση του δώματος, π.χ. υλοποιήσει το δικαίωμα υψούν του είτε κλείνοντας την ελεύθερη πρόσβαση από κοινόχρηστο χώρο στο νέο δώμα είτε κοτσάροντας στέγη στην προσθήκη ορόφου (αντί για δώμα) , τότε επί της ουσίας έχει επέμβει στε κοινόχρηστο χώρο καταργώντας στην ουσία την κοινή του χρήση.

 

Κατά τη γνώμη μου και σύμφωνα με τα παραπάνω, ως ιδιοκτήτης του δικαιώματος υψούν ΔΕΝ χρειάζεται τη συναίνεση των υπολοίπων συνιδιοκτητών ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ ότι συνεχίζει να διατηρείται η δυνατότητα κοινής χρήσης του ΝΕΟΥ (μετά την προσθήκη) δώματος, όπως θα συνέβαινε και στην περίπτωση νόμιμης προσθήκης με άδεια.

 

ΑΝ ΟΜΩΣ έχει συμβεί κάτι από τα παραπάνω,η εν γένει κάτι που στην ουσία καταργεί την κοινή χρήση του ΝΕΟΥ δώματος, γνώμη μου είναι ότι απαιτείται η συναίνεση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μπράβο Κάπα. νομίζω ότι έχεις πιάσει την ουσία...

διότι πολλοί ξεχνούν και τα δικαιώματα αλλά και τον κτιριοδομικό

 

όπως είιπα και σε άλλο ποστ μου, τώρα αρχίζει το γέλιο με τις γκάγες που κάναν ορισμάνοι

(γέλιο κλάμα δηλαδή)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.