Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κοινόχρηστοι χώροι και Ν.4014


Recommended Posts

Iasona ευχαριστω. Μαλλον δεν γινεται τιποτα για την περιπτωση μου. 30 και οι ιδιοκτητες στην οικοδομη --> ξεχναμε τη συναινεση. Μιλησα με τον συμβολαιογραφο που εκανε το συμβολαιο πριν το παρει ο πελατης μου, η κατοψη που εχει ειναι με ανοιχτους κοινοχρηστους. Η συσταση βεβαια εγινε σε προηγουμενο συμβολαιο οταν πρωτοχτιστηκε η οικοδομη (περιμενω αυριο νεα απο εκεινον τον συμβολαιογραφο). Εχω ομως μηδενικες ελπιδες οτι θα βρω εκει ακρη, τα σχεδια θα ειναι σιγουρα με ανοιχτο τον κοινοχρηστο. Τωρα αυτο για τους "αλλους νομιμους" πρωτη φορα το ακουω, αλλα θα ρωτησω τον συμβολαιογραφο που ειπε θα με παρει αυριο οταν βρει το συμβολαιο. Τι ακριβως ειναι οι αλοι νομιμοι? Υπαρχει περιπτωση κοινοχρηστος διαδρομος να εχει δηλωθει ως αλλος νομιμος? Δυσκολο το βλεπω. Τεσπα, αλλη μια δουλεια και ο κοπος μου μαζι της χαμενοι. Δειτε και το συννημενο

katopsi Model (1).pdf

Edited by charis_r
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 400
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επαναφερω το θεμα και την περιπτωση μου μιας και εχω νεοτερα, αλλα εξακολουθω να εχω προβλημα. Πηγα στην πολεοδομια και ελεγξα τον φακελο της ΟΑ και στην κατοψη του οροφου ειδα οτι το κοινοχρηστο τμημα που με ενδιαφερει φαινεται και εκει ανοιχτο και οχι παρμενο μεσα στα γραφεια. Αρα για να τακτοποιηθει θελει συναινεση, σωστα? Εχω πελαγωσει πραγματικα, μιας και ο πελατης λεει οτι αν δεν μπορει να τακτοποιησει και τον κοινοχρηστο (εχει και αλλες παραβασεις), τοτε δεν θα προχωρησει στην τακτοποιηση και αρα τοσο τρεξιμο θα παει χαμενο απο τη μερια μου μιας και θα χασω τη δουλεια. Τωρα, στο συμβολαιο, περιγραφονται 2 ξεχωριστες ιδιοκτησιες, κολλητα η μια στην αλλη με τα ταδε καθαρα και ταδε μικτα με αντιστοιχα ποσοστα συνιδιοκτησιας χωρις να αναφαιρεται κατι για τον κοινοχρηστο διαδρομο μεταξυ.

Αν στην περιγραφή της οριζόντιας δεν αναφέρεται ότι γειτνιάζει με κοινόχρηστο διάδρομο τότε έχεις πολλές πιθανότητες στη συστατική πράξη να ήταν έτσι από την αρχή (μέσα στην ιδιοκτησία ο διάδρομος). Θα έλεγα σίγουρα αν δεν υπήρχαν και κακοί συμβολαιογράφοι. Σ'αυτή την περίπτωση όπως λέει και ο Ιάσονας δεν απαιτείται η συναίνεση.

Link to comment
Share on other sites

Αν στην περιγραφή της οριζόντιας δεν αναφέρεται ότι γειτνιάζει με κοινόχρηστο διάδρομο τότε έχεις πολλές πιθανότητες στη συστατική πράξη να ήταν έτσι από την αρχή (μέσα στην ιδιοκτησία ο διάδρομος). Θα έλεγα σίγουρα αν δεν υπήρχαν και κακοί συμβολαιογράφοι. Σ'αυτή την περίπτωση όπως λέει και ο Ιάσονας δεν απαιτείται η συναίνεση.

 

Βλέποντας το σκαρίφημα της κάτοψης... και από τη στιγμή που περιγράφονται ΔΥΟ ιδιοκτησίες, το βρίσκω απίθανο να είναι μέσα ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ ο διάδρομος και τουλάχιστον το τμήμα του που φτάνει ΜΕΧΡΙ του σημείου να εξασφαλίζεται μέσω αυτού η είσοδος στο γραφείο Νο1.

 

π.χ. 1,00 μ. από τον τοίχο όριο του γραφείου Νο1 με την διπλανή του ιδιοκτησία .....

 

Αλλιώς ΠΩΣ θα εξασφαλιζόταν η πρόσβαση και στις δυο ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΕΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΕΣ ??

 

Οπότε θεωρώ ότι ΕΣΤΩ ένα τμήμα του (κατ' ελάχιστον, όπως περιέγραψα παραπάνω) ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ να ανήκει εντός ΜΙΑΣ εκ των δυο ιδιοκτησιών και συγκεκριμένα του γραφείου Νο1.

 

Οπότε την συναίνεση ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ για το γραφείο Νο1 τη θεωρώ ΔΕΔΟΜΕΝΗ. (για το γραφείο Νο2 υπάρχει και μια περίπτωση να περιλαμβάνεται το υπόλοιπο τμήμα του διαδρόμου (θεωρήτικά από την είσοδο του γραφείου Νο1 έως την είσοδο του γραφείου Νο2 που βρίσκεται στο τέλος του διαδρόμου (κατά την οικ. άδεια).

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να δω την κάτοψη ή πόσες περαιτέρω είναι οι οριζόντιες του εν λόγω ορόφου γνωρίζω πως αν η υπό εξέταση οριζόντια ήταν όμορη, κατά την κάτοψη της συστατικής πράξης της οροφοκτησίας, με κοινόχρηστο, διάδρομο η/ο συμβολαιογράφος ήταν υποχρεωμένος να το μνημονεύσει. Να αναφέρει για παράδειγμα δηλαδή μεταξύ άλλων "...συνορεύει βορειοανατολικά με κοινόχρηστο διάδρομο,...".

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Kapa, υπηρχε 1 ιδιοκτητης σε ολον τον οροφο οταν χτιστηκε η οικοδομη αρα δεν υπηρχε θεμα προσβασης. Ηταν κλεισμενο ολο απο τοτε, μονο που δεν φαινοταν στα σχεδια. Μετα πουληθηκε ξαναπουληθηκε και τωρα ειναι 1 ιδιοκτητης στα 2 αυτα γραφεια που ενωθηκαν, υπαρχουν και αλλα γραφεια στον οροφο, 1 κολλητα και τα αλλα στην αλλη μερια. Μια διευκρινηση, την ευθυνη για την συναινεση την εχει καθαρα ο ιδιοκτητης ετσι? Δηλαδη εγω κανω την τακτοποιηση, αλλα συναινεση εαν και οταν χρειαστει πχ δικαστικη διαμαχη την αναζητα ο ιδιοκτητης.

Link to comment
Share on other sites

Συναίνεση απαιτείται και για τη δήλωση του χώρου για την οποία είσαι (και) εσύ υπεύθυνος. Είναι υπεύθυνος αυτός να τις μαζέψει, αλλά και εσύ να τις ελέγξεις...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα να κάνω μια ερώτηση για τον έλεγχο των συναινέσεων.

Εμείς γνωρίζουμε απο τα σχέδια τον αριθμό των ιδιοκτησιών και ο ιδιοκτήτης τις μαζεύει. Μετά πως τις ελέγχουμε πέρα απο το να τις μετρήσουμε;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Kapa, υπηρχε 1 ιδιοκτητης σε ολον τον οροφο οταν χτιστηκε η οικοδομη αρα δεν υπηρχε θεμα προσβασης. Ηταν κλεισμενο ολο απο τοτε, μονο που δεν φαινοταν στα σχεδια. Μετα πουληθηκε ξαναπουληθηκε και τωρα ειναι 1 ιδιοκτητης στα 2 αυτα γραφεια που ενωθηκαν, υπαρχουν και αλλα γραφεια στον οροφο, 1 κολλητα και τα αλλα στην αλλη μερια.

 

Ο ιδιοκτήτης μπορεί να ήταν ΕΝΑΣ για όλο τον όροφο.... αλλά βάσει της σύστασης οι οριζόντιες ιδιοκτησίες είναι ΔΥΟ, ΑΣΧΕΤΩΣ ΑΝ ΑΝΗΚΑΝ στον ΙΔΙΟ ιδιοκτήτη.

 

Σε συνδυασμό λοιπόν με την κάτοψη που παρέθεσες (υποθέτω ότι είναι της άδειας)... ΔΕΝ θα μπορούσε να συστήσει ΔΥΟ οριζόντιες ανεξάρτητες ιδιοκτησίες ΚΑΙ ο διάδρομος που περνάει μπροστά από το γραφείο Νο1 και καταλήγει στο γραφείο Νο2 να είναι ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ ΕΝΤΟΣ των ιδιοκτησιών, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ από το αν ο συμβολαιογράφος το έχει περιγράψει σωστά ή όχι.

 

ΑΝ συνέβαινε αυτό, τότε απλά ΔΕΝ θα μπορούσαν να είναι ΔΥΟ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΕΣ ΟΡΙΖΟΝΤΙΕΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΕΣ γιατί θα έπρεπε για να μπεις στη μία να περάσεις ΜΕΣΑ από την άλλη!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα

 

μέρος του διαδρόμου του ορόφου (2τμ)

που δεν εξυπηρετεί πρακτικά άλλους ιδιοκτήτες διαμερισμάτων άλλων ορόφων

(ουσιαστικά εσοχή προς την είσοδο του διαμερίσματος)

 

έχει περιέλθει αυθαιρέτως στο διαμέρισμα

ουσιαστικά η είσοδος έχει μετατοπιστεί

"παίρνοντας" τα 2τμ

 

το ερώτημά μου είναι το εξής

πως δηλώνεται στον 4014?

θέλω να πω πως τα μέτρα αυτά έχουν υπολογιστεί στο συντελεστή δόμησης

θεωρείται υπέρβαση συντελεστή?

 

πρόβλημα με συναινέσεις δεν υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.