Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κοινόχρηστοι χώροι και Ν.4014


Recommended Posts

Δυστυχώς δεν μπορεί να κάνει τίποτα, αν δεν έχει τη συναίνεση των υπολοίπων!!!!

Θα την πατήσουν ομαδικώς κάπου παρακάτω και πάρα πολύ γρήγορα (ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου και για τα παλιά).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 400
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατάλαβα σας ευχαριστώ πάρα πολύ!

 

"Από κατασκευής της πολυκατοικίας το έτος 1960, όλα τα διαμερίσματα έχουν καταλάβει μέρος του πλατύσκαλου του κλιμακοστασίου χωρίς να δημιουργείται κτιριοδομική παράβαση (δηλ απομείωση ελάχιστων αποστάσεων από ανελκυστήρα, πλάτος όδευσης κλπ).

 

Επίσης από κατασκευής όλα τα διαμερίσματα της πολυκατοικίας έχουν καταλάβει μικρό μέρος του ακαλύπτου (υπέρβαση στην κάλυψη και στην δόμηση, πιθανόν απομείωση της απόστασης Δ).

 

Ένας συνιδιοκτήτης προκειμένου να μεταβιβάσει το διαμέρισμά του, προφανώς θα πρέπει να ενταχθεί στην ρύθμιση Ν 4014/΄11.

 

Οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες όμως, αρνούνται να του υπογράψουν συναίνεση επειδή έμμεσα θα παραδεχθούν την παρανομία τους,

 

Πώς αντιμετωπίζεται το πρόβλημα;"

 

Όπως ζήτησα την δική σας γνώμη έτσι ζήτησα και την συμβουλή του υπουργείου στο mail : [email protected] και μου απάντησαν: "Προς το παρόν δεν αντιμετωπίζεται, εν αναμονή της τροποποίησης του 4014"

 

Δηλαδή πρόκειται να τροποποιηθεί ο 4014 ως προς το θέμα των κοινοχρήστων??? Ξέρετε κάτι?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν γνωρίζω κάτι σχετικό με αυτό που αναφέρεις.

Είναι πιθανόν όμως να γίνουν κάποιες αλλαγές - τροποποιήσεις, προς πολλές κατευθύνσεις. Οι ίδιοι τις ξέρουν προς το παρόν....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, κι εμενα ενας πελατης εχει βγει το διαμερισμα του εξω στο πλατυσκαλο και προσπαθω να παρω συναινεση απ τους αλλους ιδιοκτητες για να τακτοποιησω το χωρο με το 4014. Αλλη επιλογη δεν νομιζω να υπαρχει...

Link to comment
Share on other sites

ωραια ολα αυτα που διαβαζω αλλα σε πολλες απο τις περιπτωσεις που γνωριζω:

 

 

στην αδεια εχουμε πιλοτι και μονο

αλλα στη συσταση εχουμε ως δια μαγειας και απο δυο διαμερισματα ......(εννοω διαμερισματα ολοκληρα χωρις τετραγωνικο δομησης ουτε ενα στην αδεια ) και οι ανθρωποι εχουν χρυσοπληρωσει τα εκατομυρια τους προ 20 -30 ετη που αγορασαν απο μια συσταση και τωρα τι θα τους πουμε?

 

 

ειστε εξόλοκληρου αυθαιρετοι......

 

1.αλλα επισης δεν εχετε καν δικαιωματα τακτοποιησης (δλδ δεν εχετε δικαιωμα να ξαναπληρωσετε για να ειστε και νομιμμοι)

2.ειναι κοινοχρηστος χωρος αρα το διαμερισμα ανηκει σε ολη τη πολυκατοικια αλλα οχι σε εσας

3.κυνηγηστε στο α'νεκροταφειο τους κατασκευαστες μηχανικους που σας τα πουλησαν!!!

 

εδω σας/μας τους θελω (υπεκα.....ενα χρονο μετα δε θα επρεπε να ξερουμε?)

Link to comment
Share on other sites

Ο σώφρων πολίτης όταν πρόκειται ν' αγοράσει ένα ακίνητο έχει ως "δεξί χέρι" ένα δικηγόρο κι ως "αριστερό χέρι" ένα μηχανικό!!!!

Αν δεν το κάνει ...ακροβατεί (χωρίς δίχτυ)!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.Έχω 2 περιπτώσεις με κοινόχρηστους χώρους.Στην πρώτη είναι λεβητοστάσιο οικοδομής και στη δεύτερη λεβητοστάσιο-κλιμακοστάσιο και μέρος του ακαλύπτου.Οι συνιδιοκτήτες δίνουν συνέναιση. Λέτε να υπάρξει κανένα πρόβλημα στο μέλλον και να θεωρηθούν άκυρες οι μεταβιβάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Εχω περιπτωση διαμερισματος σε οικοδομη ανευ ασανσερ που ομως στα πολεοδομικα σχεδια φαινεται ασανσερ που δεν κατασκευαστηκε...

Το εμβαδον του ασανσερ το κερδισε η κουζινα μου....

Τι γινεται εν προκειμενω?

Μπορειτε να τακτοποιησετε διχως συναινεση απο ολους?

Εικαζω πως οχι...

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι πως και απο πανω ετσι εχει γινει.....

μαλλον εισαι η ιδια περιπτωση με τις πορτες των διαμερισματων που κινηθηκαν προς το κοινοχρηστο διαδρομο

αρα μαλλον θες συναινεση με το γραμμα του νομου!!

αντε και το εκανες και τακτοποιησες και το διαμερισμα σου ειναι πλεον 50τ.μ.αρχικα πχ και +4τ.μ. τακτοποιημενα του ασανσερ=54!!

 

τι θα γραψει στο συμβολαιο οτι πουλαει?και πως θα τα δικαιολογησει ?

και του εχεις παει και βεβαιωση τακτοποιησης 4 τ.μ.

για πες μου!!

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

E ναι, προφανως δεν κατασκευαστηκε ο ανελκυστηρας. Καθ υψος ειναι το προβλημα...

Το μονο που θα μας εσωζε απο τη συναινεση των λοιπων ιδιοκτητων θα ηταν ενδεχομενως να υπηρχαν σχεδια συστασης στα οποια να μη φαινοταν ανελκυστηρας αλλα κανονικα τμημα της κουζινας...

Οποτε εκει θα το εβαζα ΥΔΚΧ και θα τελειωνε η δουλεια...

Αλλα η φαση ειναι οτι ακομα ουτε τα συμβολαια δεν εχω στα χερια μου για να διαβασω περιγραφη και να δω αν επισυναπτεται καποιο σχεδιο της τοτε χρονολογιας σε καποιο εργολαβικο συμβολαιο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.