Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κοινόχρηστοι χώροι και Ν.4014


Recommended Posts

Δημήτρη καλημέρα και χρόνια πολλά.

 

Ο κανονισμός γνωρίζω πως μπορεί να συνταχθεί και μετά την πράξη της οροφοκτησίας.

Αυτό γίνεται μόνο με συμβολαιογραφική πράξη;

Τα αναφερόμενα σχετικά με τις αποκλειστικές χρήσεις δύναται να συμφωνηθούν μεταξύ των συνιδιοκτητών και στην πράξη της οροφοκτησίας

και αν γίνεται μόνο με τον κανονισμό η πράξη αυτή μετεγγράφεται και στο υποθηκοφυλακείο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 400
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σε ευχαριστω πολύ για τις ευχες σου

 

ναι ετσι ακριβως

ο κανονισμός συντασσεται απο τους συνιδιοκτητες..και μεταγραφεται...

αλλά, αντι να συγκεντρωνουμε ολους τους 5-10-15 αγοραστες...

ή παίρνουμε πληρεξουσιότητα στα συμβολαια...και τον συντάσουμε στο τέλος,

ή, το πιό σωστο και νοικοκυρεμενο

και "ατρανταχτο" σε καθε δικαστηριο...

ειναι να κανουμε απο την αρχη Συσταση Οροφοκτησιας και Κανονισμό Διοικήσεως Οικοδομης

[ δλδ,.τον κάνουν οι οικοπεδουχοι "με έξοδα του εργολαβου"...κατα τα αειωθοτα...!!!.].

και να οριζουμε εκει τα ...παντα ολα..για τις αποκλειστικες χρήσεις ΘΣΑ σε πυλωτη και ακάλυπτο, τις κοινοχρηστες διελευσεις προς τις ΘΣΑ, κλπ.

ώστε να γνωριζει με βεβαιοτητα τι αγοραζει ο καθενας...

αυτη η πραξη μεταγραφεται στο υποθ/κειο

Αν μαλιστα εχουμε κτηματολογιο, επιβαλλεται να γινει "εξ αρχης"

ετσι παιρνεις τα κτημ/κα φυλλα για ολα τα κτισματα "μετα των παρακολουθηματων τους" , παραδιδεις στον αγοραστη αυτο που τον ενδιαφερει προς έρευνα απο τον δικηγόρο του......90% τον εχεις εντυπωσιασει...

καλη συνεχεια

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Η αποκλειστική χρήση στην πυλωτή αποτελεί παρακολούθημα;

Είναι δηλαδή όπως και στα υπόγεια κοινό μέρος στο οποίο οι συγκύριοι ασκούν δουλείες ο ένας στον άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

Μιά απορία ίσως αφελής.

Κοινόχρηστος χώρος είναι αυτός που φαίνεται στα σχέδια της άδειας κοινόχρηστος ή αυτός που περιγράφεται ως κοινόχρηστος στα σχέδια που συνοδεύουν τα συμβόλαια;

Και για να γίνω συγκεκριμμένος. Πολλές φορές τα σχέδια που επισυνάπτονται στην σύσταση και στα συμβόλαια διαφέρουν από τα εγκεκριμμένα (ειδικά σε παλιές οικοδομές). Όταν λοιπόν έχουμε στα σχέδια της σύστασης μετατοπισμένο έναν τοίχο προς τον διάδρομο της πολυκατοικίας (χωρίς να παραβιάζεται κάποια διάταξη του κτιριοδομικού π.χ. ελάχιστο πλάτος οδεύσεων κλπ.), θεωρούμε ότι υπάρχει καταπάτιση του κοινόχρηστου χώρου και επομένως για την νομιμοποίηση χρειάζεται συναίνεση των συνιδιοκτητών ή όχι.

Προσωπική μου άποψη είναι πως δεν χρειάζεται γιατί στα συμβόλαια το συγκεκριμμένο τμήμα δεν ορίζεται ως κοινόχρηστο. Στην πολεοδομία ισχυρίζονται ότι κοινόχρηστο είναι ότι φαίνεται στα σχέδια της άδειας ως κοινόχρηστο.

Εσείς τι λέτε;

 

Ο χώρος οικοπέδου που εμφανίζεται στα σχέδια της πολεοδομίας και δεν έχει οικοδομηθεί με κάποιο κτίσμα θεωρείται ακάλυπτος και όχι απαραίτητα κοινόχρηστος. Ο χώρος αυτός είναι σίγουρα κοινόκτητος με ποσοστό συγκυριότητος κάθε ιδιοκτήτου που καθορίζεται στη σύσταση Ορ. ιδιοκτησίας. Ανεξάρτητα όμως από το ιδιοκτησιακό καθεστώς μπορεί να διαιρεθεί σε δύο ή περισσότερα τμήματα, των οποίων οι χρήσεις να αποδοθούν αποκλειστικά σε κάποιον ή σε κάποιους ιδιοκτήτες. Σε αυτή την περίπτωση, που μπορεί να προκύψει είτε στη σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας είτε στον κανονισμό της πολυκατοικίας, είτε ακόμη και σε χωριστή πράξη μεταξύ των συνιδιοκτητών την οποία αγνοεί ή πολεοδομία,

ο ακάλυπτος χώρος ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟΣ.

 

Η αποκλειστική χρήση στην πυλωτή αποτελεί παρακολούθημα;

Είναι δηλαδή όπως και στα υπόγεια κοινό μέρος στο οποίο οι συγκύριοι ασκούν δουλείες ο ένας στον άλλο;

 

Άλλο πράγμα η αποκλειστική χρήση και άλλο η δουλεία. Η αποκλειστική χρήση αφορά ακίνητο που κατέχουμε από κοινού και το χρησιμοποιώ μόνο έγω, ενώ η δουλεία αφορά ξένο ακίνητο στο οποίο ασκώ το δικαίωμα που μου επιτρέπει η δουλεία (πχ διέλευση), και ό άλλος παραιτείται από κάποια δικά του δικαιώματα (αλλά όχι όλα) για όσο διαρκεί η δουλεία.

 

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω εγω να ρωταω, αν και με βλεπω να τρεχω τοσο καιρο και στο τελος να μην κλεινει η δουλεια (ελεος). Ας δω τι μπορω να κανω για να μην γινει αυτο. Ο δικηγορος του που ψαχνει δεν βρηκε φως, μιας και στην τελευταια συσταση (τοτε που βγηκε αδεια προσθηκης το 73) δεν μπορεσε να βρει κατοψεις. Αλλα φανταζομαι οτι και να βρει παλι δεν θα ειναι παρμενος ο κοινοχρηστος μεσα (ιδιοκτητης ολοκληρου του οροφου ηταν 1 και μοναδικος). Εκανα αιτηση στην πολεοδομια να παρω τους φακελους των αδειων, εχει 3: την ΟΑ του 71, την προσθηκη το 73 και ανοικοδομηση το 93. Εκει που βασιζω τις ελπιδες μου ειναι η ανοικοδομηση, μπας και υπαρχει μεσα κατοψη του οροφου που με ενδιαφερει και ειναι μεσα παρμενοι οι κοινοχρηστοι. Σε μια βδομαδα θα παω να δω τους φακελους. Αν δεν εχει μεσα κατοψη...την εκατσα, μιας και ο ιδιοκτητης θελει να τακτοποιησει και τους "παρμενους" κοινοχρηστους. Καμια γνωμη? Κυριως για την αδεια ανοικοδομησης, λετε να εχει μεσα κατοψη?

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ πιθανό να έχει.

Επίσης είναι εξίσου πιθανό στα καινούργια σχέδια αυτής να "συμπεριλαμβάνονται" και τα των "προηγούμενων αδειών", ως προϋπάρχοντες "χώροι".

Link to comment
Share on other sites

Άλλο πράγμα η αποκλειστική χρήση και άλλο η δουλεία. Η αποκλειστική χρήση αφορά ακίνητο που κατέχουμε από κοινού και το χρησιμοποιώ μόνο έγω, ενώ η δουλεία αφορά ξένο ακίνητο στο οποίο ασκώ το δικαίωμα που μου επιτρέπει η δουλεία (πχ διέλευση), και ό άλλος παραιτείται από κάποια δικά του δικαιώματα (αλλά όχι όλα) για όσο διαρκεί η δουλεία.

 

Συνάδελφε έχω άλλη ερμηνεία επί του θέματος. Θυμίζω πως το δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης περιορίζει τον κάτοχο μόνο στη δυνατότητα να κάνει χρήση αυτού του πράγματος ενώ ταυτόχρονα περιορίζει την κυριότητα των υπολοίπων συνιδιοκτητών. Το γεγονός αυτό έχει χαρακτήρα πραγματικής δουλείας βλ. άρθρο 13 παρ. 3 Ν.3741/29.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επαναφερω το θεμα και την περιπτωση μου μιας και εχω νεοτερα, αλλα εξακολουθω να εχω προβλημα. Πηγα στην πολεοδομια και ελεγξα τον φακελο της ΟΑ και στην κατοψη του οροφου ειδα οτι το κοινοχρηστο τμημα που με ενδιαφερει φαινεται και εκει ανοιχτο και οχι παρμενο μεσα στα γραφεια. Αρα για να τακτοποιηθει θελει συναινεση, σωστα? Εχω πελαγωσει πραγματικα, μιας και ο πελατης λεει οτι αν δεν μπορει να τακτοποιησει και τον κοινοχρηστο (εχει και αλλες παραβασεις), τοτε δεν θα προχωρησει στην τακτοποιηση και αρα τοσο τρεξιμο θα παει χαμενο απο τη μερια μου μιας και θα χασω τη δουλεια. Τωρα, στο συμβολαιο, περιγραφονται 2 ξεχωριστες ιδιοκτησιες, κολλητα η μια στην αλλη με τα ταδε καθαρα και ταδε μικτα με αντιστοιχα ποσοστα συνιδιοκτησιας χωρις να αναφαιρεται κατι για τον κοινοχρηστο διαδρομο μεταξυ. Ο πελατης, πριν ερθει σε μενα πηγε σε αλλο μηχανικο με τον οποιο τελικα δεν συνεχισε. Ο συναδελφος λοιπον ειχε κανει αρχικη υποβολη και δηλωσε 2 παραβασεις (συνενωση και κλεισιμο μπαλκονιου) χωρις να δηλωσει παραβαση για το κλεισιμο των κοινοχρηστων. Αλλα στην τεχνικη εκθεση που εκανε δηλωνει πως: τα δυο συνεχομενα γραφεια με τον μεταξυ τους διαδρομο αποτελουσαν ενιαιο χωρο απο την κατασκευη της οικοδομης και αγοραστηκαν ετσι (συνενωμενα) απο τον σημερινο ιδιοκτητη βασει του ταδε συμβολαιου. Οσων αφορα τη συσταση που μου προτεινατε να ψαξω, ο δικηγορος του δεν βρηκε σχεδιο οσο εψαξε. Το τελευταιο επικυρωμενο σχεδιο ειναι αυτο της ΟΑ το οποιο περιεγραψα παραπανω. Εν τω μεταξυ εγω εκανα στο autocad μια κατοψη και μετρησα τα εμβαδα και τα καθαρα συμφωνουν με αυτα των συμβολαιων, χωρις τον κοινοχρηστο διαδρομο μεσα. Τι να κανω για να εξυπηρετηθει ο πελατης, να ειμαι και εγω καλυμενος και να μην χασω τη δουλεια?

 

ΥΓ. Η συναινεση ειναι αδυνατη (30 και οι συνιδοκτητες στην οικοδομη)

Edited by charis_r
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, αν έχει πάρει "κοινόχρηστο τμήμα" πρέπει για να δηλωθεί με 4014 να υπάρχει συναίνεση συνιδιοκτητών. Διαφορετικά δήλωση 4014 δεν γίνεται και βεβαίως βεβαίωση 4014 δεν εκδίδεται!

 

Κάποιοι συνάδελφοι ισχυρίζονται ότι, αν στα σχέδια της σύστασης ο χώρος αυτός έχει συμπεριληφθεί στους άλλους "νόμιμους χώρους" της ιδιοκτησίας, τότε δεν απαιτείται συναίνεση συνιδιοκτητών. Άρα, αν αυτή είναι η μοναδική σου διέξοδος, τότε πρέπει να βρεις τα σχέδια της σύστασης. Θα τα βρεις εσύ (κι όχι ο δικηγόρος) από το αρχείο του συμβολαιογράφου που έκανε τα συμβόλαια (υπάρχουν πάντα).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.