Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κοινόχρηστοι χώροι και Ν.4014


Recommended Posts

Προκειται Δημητρη οπως ειπες για αυτοτελες παταρι και ανοικει σε ολη την οικοδομη.

 

Το ζητημα ειναι οτι στη δηλωση πρεπει να συμπληρωσω τα ποσοστα. Ποια θα ειναι αυτα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 400
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφου μιλας για τους συνιδιοκτητες οι οποίοι συμφωνουν, θα κανει την αιτηση ο ενας με την συναινεση των υπολοιπων

 

Τους βαζεις ολους αναλογα με τα ποσοστα οικοπεδου που εχουν τα διαμερισματα

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τον πίνακα της σύστασης βγάλε τα ποσοστά αναλόγως. Υπολογίζεις τα Κ.Χ. στο σύνολο, κάνεις για κάθε Ο.Ι. την αφαίρεση Μικτά - Καθαρά και υπολογίζεις ποσοστό επί των συνολικών.

Link to comment
Share on other sites

@dimitris GM Και εγω αυτο σκεφτηκα αρχικα, αλλα υπηρχαν διαφωνιες απο καποιους συνιδιοκτητες.

 

Αυτοι θεωρουν οτι ο ιδιοκτητης του ισογειου καταστηματος (που εχει ποσοστα επι του οικοπεδου), δεν θα επρεπε να δικαιουται ποσοστο στο παταρι, τη στιγμη που δεν του αναλογουν κοινοχρηστοι χωροι.

Edited by arius
Link to comment
Share on other sites

τώωωρα καλά...

δλδ αν αυριο χρειαστει να επισκευαστει η ταρατσα....δεν θα καλέσουν, σαν συνιδιοκτήτης, να πληρωσει το μαγαζί???

Κι αν υπαρχει κοινοχρηστη θερμανση στο υπογειο, και παλι εχει "μικτα" το μαγαζί...

 

Εν τελει, αν αυτος δεν συμφωνει...

Θα τους πεις οτι θες συναινεση απο όλους...δεν θα λυσεις εσυ τις δικες τους νομικες "διερμηνειες"....

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Αφου μιλας για τους συνιδιοκτητες οι οποίοι συμφωνουν, θα κανει την αιτηση ο ενας με την συναινεση των υπολοιπων

Τους βαζεις ολους αναλογα με τα ποσοστα οικοπεδου που εχουν τα διαμερισματα

 

Συμφωνώ απολύτως.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν οι διαφορές (πάντα σε σχέση με την Ο.Α) οδηγούν σε μείωση των εξεταζόμενων μεγεθών (δόμηση, κάλυψη, ύψος) είμαστε ανεκτικοί και ΔΕΝ προχωράμε σε ρύθμιση. Αν σε αύξηση, πρέπει να γίνει ρύθμιση.

Αυτο γενικα το εφαρμοζετε?

Περιπτωση μου την οποια αναφερω εκτενως στο topic της διαμερισματωσης, τμημα νομιμως υφισταμενης κατοικιας εληφθη για να κατασκευαστει κλιμακοστασιο που οδηγει και στον πανω οροφο (εξ ολοκληρου αυθαιρετος), το οποιο κλιμακοστασιο δεν προβλεποταν στην αδεια, η οποια προεβλεπε ΜΟΝΟ ισογειο και μισο οροφο.

Στην πραξη εγινε ισογειο και 2, εξ ου και το κλιμακοστασιο...

 

Τι γινεται στην περιπτωση τωρα που ενα τμημα του κλιμακοστασιου εισερχεται σε ενα δωματιο μου και χανω περιπου 2,5τ.μ.?

Δηλωνω μια ακομα παραβαση (μαζι με ολα τα αλλα που τακτοποιω) για αλλαγη διαμερισματωσης η οχι?

 

Υπ οψιν οτι στα χερια μου εχω σχεδιο συμβολαιογραφικο που δειχνει τον οροφο ακριβως οπως ειναι τωρα, με το κλιμακοστασιο στη θεση που ειναι τωρα.

Αυτο διαφερει αρδην απο την ΟΑ.

 

Υπαρχει λογος διαμερισματωσης η καλυπτομαι απο αυτην την κατοψη και δηλωνω μονο ολες τις υπολοιπες παραβασεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υφίσταται διαφορετική διαμερισμάτωση.

Έχεις όμως αυθαίρετο κλιμακοστάσιο που δεν υπάρχει στην άδεια.

Έχεις δύο τρόπους για να το ρυθμίσεις:

1. Ως ΥΔΚΧ τα τ.μ. αυτού (το ορθότερο) ή

2. Ως παράβαση κατηγορίας 13 με τη διαφορά των αναλυτικών προϋπολογισμών (αυτό που τελικά έγινε μείον αυτό που έπρεπε να γίνει).

Η επιλογή ....δική σου!

Link to comment
Share on other sites

Και πως ακριβως να ρυθμισω ΥΔΚΧ τα τμ του κλιμακοστασιου στη δηλωση του διαμερισματος μου οταν δεν προκειται για ιδιοκτησια μου?

 

Με ξεχωριστη δηλωση δε νομιζω πως θα θελει ο ιδιοκτητης να το κανουμε (περαιτερω εξοδα) ενω στη δηλωση της δικης μου οριζοντιου ιδιοκτησιας δε χωραει κοινοχρηστος που ΔΕΝ ανηκει στην ιδιοκτησια μου

 

Προσωπικα θα τακτοποιησω ΟΛΑ τα αυθαιρετα τετραγωνικα που εγιναν περαν της ΟΑ στην ταρατσα μπροστα ΠΛΗΝ των τετραγωνικων του κλιμακοστασιου που ΔΕΝ ειναι ιδιοκτησια μου και δε θα ασχολιομουν επ ουδενι με αυτο, ΑΝ δεν εισερχοταν στην ιδιοκτησια μου βασει ΟΑ, χανοντας επι της ουσιας 2,50 τ.μ. απο την εισοδο του αυθαιρετου κλιμακοστασιου.

Οποτε ενημερωσα τον ιδιοκτητη για την παραβαση διαμερισματωσης με το επιπλεον 400αρικο (με εφαπαξ καταβολη), το οποιο και θα οριστει ως παραβαση κατηγοριας 13, μιας και δεν ειναι η μοναδικη για να παει διαμερισματωση και στην ΤΕ θα αναφερω την αυθαιρετη κατασκευη κλιμακοστασιου του οποιου τα τετραγωνικα (πλην του τμηματος που εισχωρει στα νομιμα της κατοικιας μου) θα παραμενουν αυθαιρετα αλλα δε θα επηρεαζουν τη μεταβιβαση καθοτι εκτος οριζοντιου ιδιοκτησιας, αλλα θα εχει μεταβληθει το νομιμο περιγραμμα της οριζοντιου ιδιοκτησιας μου, λογω αυτου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.