Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ και νομιμότητα ακινήτου


Clemenza

Recommended Posts

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 151
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

22204742.jpg

 

 

ως αύξοντα αριθμό έργου δηλώνεται ο Α/Α δήλωσης, ο Α/Α πρωτοκόλλου ή ο Α/Α έργου συστήματος αμοιβών του συναδέλφου που έχει κάνει την τακτοποίηση του 4014 ;;;





 

Link to comment
Share on other sites

Αριστείδη, χωρίς να είμαι σίγουρος, αλλά με βάση τις οδηγίες του buildingcert ότι "Τακτοποίηση βάσει Ν. 4014. Απαιτούμενα πεδία: o Α/Α Έργου (από την ιστοσελίδα του ΤΕΕ)", υποθέτω πως συμπληρώνεις τον Α/Α Δήλωσης από το σύστημα διαχείρισης δηλώσεων και βεβαιώσεων του Ν. 4014/2011. Που μάλλον, θα πρέπει να στον δώσει ο/η συνάδελφος/σσα που ασχολήθηκε ή ο ιδιοκτήτης, αν έχει κάποιο σχετικό έγγραφο στα χέρια του.

Δεν νομίζω να τους ενδιαφέρει ο Α/Α του συστήματος αμοιβών για την δήλωση ή βεβαίωση του 4014.

4cpk.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αν το κτίριο έχει ανεγερθεί πριν τις 14/3/1983, δεν χρειάζεται να καταχωρίσετε πολεοδομικές άδειες.

Αν, όμως, υπάρχουν Τακτοποιήσεις Αυθαιρέτου ή Νομιμοποιήσεις Ημιυπαιθρίων πρέπει να καταχωρηθούν.

 

Από το buildingcert! Και εγώ την ίδια απορία είχα σήμερα..

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι, έχω κτίριο κατασκευής 1955 αλλά οικοδομική άδεια έβγαλε το 2002. Συγκεκριμένα γράφει η άδεια ΑΔΕΙΑ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΚΤΙΣΜΑΤΟΣ ΠΡΟΫΠΑΡΧΟΝΤΟΣ ΤΟΥ 1955, οπότε πριν το 83 ανέγερση. Επειδή η άδεια βγήκε το 2002 πιστεύετε πρέπει να την ανεβάσω στο σύστημα ή προχωράω κατά τα γνωστά για προ του 83;

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά αφού είναι μετά τις 14/3/83 πρέπει να την ανεβάσεις !

 

Το θέμα είναι οτι για την νομιμοποίηση του, λογικά θα πρέπει να έγιναν κάποιες μελέτες ....κάτοψη - αποτύπωση κτηρίου, ύδρευσης, αποχέτευσης, θερμομόνωσης ή και άλλες ανάλογα την επιφάνεια και τον όγκο του (για τότε) .....!

 

Ποιές απο τις παραπάνω έγιναν ?

 

Στη ουσία αυτή που σε ενδιαφέρει για το ΠΕΑ είναι η θερμομόνωση... εφαρμόστηκε ?

 

Γιατί αν ανεβάσεις την άδεια του 2002 και βάλεις συντελεστές (U) 3,40 για κολώνες-δοκάρια (αν έχει), 3,85 για τοιχιποιία (πέτρα) και 3,05 για οροφή ...τον συναδελφο που έχει υπογράψει οτι εφατμόστηκε πλήρως η μελέτη ....τον έχεις κρεμάσει πριν το Πάσχα !!! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατάλαβα ότι το κτίσμα είναι του 55...(Προχωράς κανονικά στο ΠΕΑ με συντελεστές U από πίνακες εκτός αν έχει αλλάξει κάτι) και νομιμοποιήθηκε? έγινε κάποια προσθήκη? το 2002...Τότε ακόμη σπούδαζα δεν ξέρω τι ίσχυε  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω την εντύπωση ότι δουλεύω για προ του 83. Ουσιαστικά από ότι κατάλαβα το κτίριο δεν είχε άδεια πιο πριν, και η πρώτη άδεια που βγάλανε ήταν αυτή του 2002 που κάτι ίσχυε για να μπορέσουν να το νομιμοποιήσουν. Από 4014, 4178 ή ημιυπαίθριους δεν έχουν κάτι. Εγώ ikare το 2002 ξεκίναγα το γυμνάσιο  8-)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.