Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ο ΝΟΚ λέει για εννέα μέτρα πλευράς κτιρίου. Οπότε δεν συμφωνώ με την τοποθέτηση του κτιρίου, διότι ενώ θέλεις να κάνεις κτίριο πλευράς 6,40 το πας <Δ από το πίσω όριο γιατί θεωρείς πλευρά την απόσταση από την ΟΓ μέχρι το πίσω μέρος του κτιρίου σου.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 371
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όταν χρησιμοποιείς το 9 μετρο, το κτίριο πρέπει να είναι 9 μ. και μόνο τόσο. Δε μπορείς να πεις χρησιμοποιώ 9μετρο αλλά το σώμα του κτιρίου είναι όσο θέλω...Επίσης, δε μπορείς να αφήσεις <Δ πίσω, λόγω 9μετρου, αλλά να υποχωρείς απο την Ο.Γ. και να κάνεις κτίριο 6.40μ.

 

Το 9μετρο το χρησιμοποιούμε όταν λόγω υποχρεωτικών αποστάσεων (Δ, δ, πρασιά) δε μπορούμε να κάνουμε 9μ. Είχα παρόμοια περίπτωση με 9μετρο στο πίσω όριο και μετά από ερωτηματα στην περιφέρεια, στη ΔΟΚΚ και όπου μπορούσα καταλήξαμε εκεί...κάνεις 9 μέτρα κτίριο και μόνο 9μ. και αν η πίσω απόσταση από το όριο <1μ κολλάς. Στην περίπτωση σου κάνεις 9μ. κτίριο αλλά δεν κολλάς καθώς η απόσταση αυτή είναι αρκετά μεγαλύτερη από 1μ.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι μπορει να κανω λαθος αλλα δεν συμφωνω.....

Η κατασκευη κτιριου με διασταση 9μ αποτελει δυνατοτητα και οχι υποχρεωση.

Μεσα στο περιγραμμα που προσδιοριζεται απο την αποσταση 9μ απο την οικοδομικη γραμμη (μειωνοντας το υποχρεωτικο Δ μεχρι και σε 1μ) μπορω να κανω οτι θελω σεβομενος παντα μεγιστη καλυψη το στερεο κτλ.Αν θελω μπορω να κανω κτιριο με διασταση 9μ αν δεν θελω μπορω να κανω υποχωρηση απο την ΟΓ και να βγαλω κτιριο μικροτερο απο 9μ.Ουσιαστικα η εννιαμετρος κατα την αποψη μου μας δινει σε μικρα οικοπεδα το οικοδομησιμο τμημα των οικοπεδων αυτων (δηλαδη την μεγιστη διασταση κτιριου (=9μ) που μπορω να παρω στο συγκεκριμενο οικοπεδο αν τοποθετησω το κτιριο μου πανω στην οικοδομικη γραμμη) μειωνοντας οσο χρειαζεται τις υποχρεωτικες αποστασεις απο τα ορια.Το κυριαρχο και κομβικο σημειο της εννιαμετρου ειναι να  τερματιζει το κτιριο μου στα 9μ απο την οικοδομικη γραμμη (οταν την εφαρμοζουμε κατα το βαθος του οικοπεδου) ανεξαρτητα απο την διασταση του κτιριου  αυτου και ανεξαρτητα αν το κτιριο ξεκιναει απο την οικοδομικη γραμμη ή σε υποχωρηση απο αυτη.Μπορει πχ να κανω υποχωρηση λογω στερεου ή να κανω υποχωρηση για να βγαλω μεγαλους εξωστες κτλ. μειωνοντας το σωμα κτιριου σε διασταση=9.μ -υποχωρηση.Δεν υπαρχει καμμια εγκυκλιος (τουλαχιστον δεν εχει πεσει στην αντιληψη μου)που να υποχρεωνει να παμε οποσδηποτε σε κτιριο διαστασης 9μ αλλα κατα την αποψη μου το κτιριο μπορει να εχει διασταση και μικροτερη απο 9μ

 

σχετικη ειναι και η εγκυκλιος 72/88

 

 Αποφ-57241/8851/72/88

Στις περιπτώσεις που τηρουµένων των υποχρεωτικών  αποστάσεων του κτιρίου από  τα όρια του οικοπέδου, σύµφωνα  µε την παρ.3 του
άρθ.9  του Ν-1577/85,  όπως ίσχυε  και όπως  τροποποιήθηκε µε την παρ.4α  του άρθ.1  του  Ν-1772/88,  δεν εξασφαλίζεται  η ελάχιστη
προβλεπόµενη από  τις παραπάνω διατάξεις  διάσταση κτιρίου, (8,00 µ.  ή 9.00  µ. αντίστοιχα),  η εφαρµογή  της παρ.1  του άρθ.9 του
Ν-1577/85 δεν  είναι υποχρεωτική και  είναι δυνατόν το  κτίριο να έχει διάσταση µικρότερη των 8.00 µ. ή των 9.00 µ

Edited by dimitris11140
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μην επιμένεις ... οι προλαλήσαντες έχουν δίκιο.

Η υποχρέωση της απόστασης από το όριο προηγείται του δικαιώματος "ως 9 μ. κτηρίου".

Το γράφει και η αρχή της παραγράφου που μόλις παρέθεσες ...

Link to comment
Share on other sites

και ομως συναδελφε επιμενω...............Το θεμα ειναι οτι οπως αναγραφεται παραπανω στην εννιαμετρο πρεπει το κτιριο να εχει διασταση 9μ υποχρεωτικα.Κατι τετοιο κατα την αποψη μου δεν ισχυει.Την παραπανω παραγραφο την ανεφερα για να δειξω οτι ο νομος δεν θεωρει κατα αναγκη ελαχιστη διασταση κτιριου τα 9μ γενικα (οχι μονο κατα την εφαρμογη της εννιαμετρου).Η συγκεκριμενη εγκυκλιος δεν αναφερεται στην εφαρμογη της εννιαμετρου αλλα στο οτι αν ειμαι υποχρεωμενος για Δ και αφηνω αποσταση τοτε μπορω να παρω κτιριο μικροτερο απο 9μ και σε καμμια περιπτωση δεν μπορω να παω με την παραγραφο 9.1 που μιλαγε για ελευθερη τοποθετηση.Απλα λοιπον την παρεθεσα για την αναφορα που κανει σε κτιριο διαστασης μικροτερης των 9μ

Κατα την αποψη μου λοιπον γιατι ισως το κουραζω και το ολο θεμα  η εννιαμετρος μας δινει το μεγιστο οικοδομησιμο τμημα του οικοπεδου σε βαρος των υποχρεωτικων αποστασεων σε οικοπεδα με μικρο πλατος η βαθος και για τα οποια υπαρχει υποχρεωση απο τον ομμορο για αποσταση απο το οριο.

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

dimitris11140, δεν πρέπει να έχει εννέα μέτρα υποχρεωτικά αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα αλλά δεν μπορείς να εκμεταλλευτείς τις διατάξεις αυτές αν το κτίριό σου δεν μπορεί να φτάσει τα 9μ λόγω αποστάσεων, ΟΓ κλπ περιορισμών της ρυμοτομίας ή των κανονισμών.

Αυτή είναι η διαφορά.

Αν έκανες ένα κτίριο από την ΟΓ μέχρι πίσω, ναι θα μπορούσες να εκμεταλλευτείς τις διατάξεις.

Τώρα απλά μπορείς να μεταφέρεις το κτίριο μπροστά στην ΟΓ αφού δεν σε υποχρεώνει κανένας να κάνεις την υποχώρηση....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα καλο μηνα και καλες διακοπες σε οσους από εμας δεν εχουμε φυγει ακομα………

Στο θεμα μας τωρα 

 

ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ (συννημενο pdf)

Στο μεσσαιο  οικοπεδο ΑΒΓΔΑ που βρισκεται σε περιοχη με πρωην συνεχες συστημα δομησης επιθυμω να βγαλω εξωστες 2.50 μ στην προσοψη του κτιριου και να κανω χρηση της εννιαμετρου καθως λογω του ομμορου  στο οριο ΒΓ εχω υποχρεωση για Δ=4.50 μ.

Το υποανεγερση κτιριο είναι σωστα η λαθος τοποθετημενο? Και αν κατα την αποψη σας είναι λαθος πως θα επρεπε να τοποθετηθει?

(σημειωση: αν δεν κανω υποχωρηση παω για 80 εκατοστα μπαλκονια)

ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ.pdf

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

Η μείωση του Δ γίνεται για να διασφαλίσουμε πλάτος κτηρίου έως εννέα μέτρα και όχι εξώστες . πιστεύω ότι η τοποθέτηση του κτηρίου είναι λάθος και αφού σου αρκεί διάσταση 7,30 το κτίριο πρέπει να τοποθετηθεί στην ΟΓ με πίσω όριο 3,40 μ 

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο το θεμα των εξωστων η υποχωρηση σε μικρους δρομους ειναι παντα απαραιτητη και λογω του ιδεατου στερεου...................Πως συνδιαζεται λοιπον τοτε το στερεο και η χρηση της εννιαμετρου? (στο προκειμενο υποθετικο παραδειγμα εστω οτι παω pilotis και 4 οροφους και υψος 15.00  με τον τεταρτο οροφο να κανει μια μικρη εσοχη 50 εκατοστα ως προς τον τριτο)

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο παράδειγμα του

dimitris11140

έχω σκελετό τουλάχιστον 9,00 . Τα "παραπέτια " δεξιά και αριστερά τα υπολογίζω σε κάλυψη και συντελεστή και γι΄αυτό τον λόγο το κτίριιό μου αντί για 7,30 βάθος είναι περίπου 7,22 οπότε η απόσταση πίσω παραμένει 1,70 και η οπισθοχώρηση μπροστά είναι 1,78.

 

Ο εξώστης απέχει από τις κολώνες που βρίσκονται στην ΡΓ=ΟΓ 1,00μ. (Καθαρή απόσταση.)

 

Τι τύχη θα είχε αυτή η λύση σε κάποια Πολεοδομία;

 

 

Επίσης αν στο παράδειγμα του Δημήτρη τοποθετήσω έναν χώρο, μόνο στο ισόγειο πχ 1,70Χ2,50 μέχρι τη ΡΓ=ΟΓ (Μια ΕΒΓΑ πχ.!) ώστε να πιάσω τα 9 μέτρα θα υπήρχε κάποιο πρόβλημα;

 

 

post-31607-0-98843300-1375401581_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.