Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Σχετικά με το ύψος χώρου που θεωρείται υπόγειο και δεν μετρά στον ΣΔ.

 

Εχω βιομηχανικό κτίριο εκτός σχεδίου, απαιτείται υπόγειο με καθαρό ύψος 4.00. Η οροφή του υπογείου βρίσκεται κάτω από 1,20 μ. από το διαμορφωμένο έδαφος.

 

Περνάει με βάση τον ΝΟΚ, ώς υπόγειος χώρος που δεν μετρά στον ΣΔ????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 371
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οχι Μανώλη. Πρόκειται για νέο κτίριο (μην τρομάζεις), το οποίο θα πρέπει να περάσει και να εκδοθεί άδεια δόμησης με ΝΟΚ.

Ξέρεις αν μετράει στον Σ.Δ. επειδή το καθαρό του υψος πρέπει να είναι 4.00 μέτρα?

Κάπου που να το γράφει στον ΝΟΚ δεν το βρήκα γ' αυτό ρωτώ!

Link to comment
Share on other sites

Ο ΝΟΚ δεν αναφέρει κάτι για το ύψος του υπογείου.Η μόνη αναφορά είναι στον κτιριοδομικό , άρθρο 8:

 

3. Χώροι των υπόγειων ορόφων, που σύμφωνα με την παρ. 1Ββ του Αρθρου 7 του Ν-1577/85 (ΓΟΚ) δεν προσμετρώνται στο συντελεστή δόμησης (σδ) που πραγματοποιείται, επιτρέπεται να έχουν ελεύθερο ύψος και μεγαλύτερο από 3,00 μέτρα, εφόσον χρησιμοποιούνται για: 
      3.1. Λεβητοστάσια, μηχανοστάσια ή ηλεκτρικούς υποσταθμούς που το ελάχιστο ελεύθερο ύψος τους καθορίζεται στις σχετικές διατάξεις του κανονισμού αυτού ή 
      3.2. Βοηθητικές χρήσεις που δεν εξυπηρετούν κατοικίες και το ελάχιστο ελεύθερο ύψος τους ορίζεται από το φορέα, που είναι αρμόδιος για τη λειτουργία της αντίστοιχης κατηγορίας ειδικής χρήσης που ανήκουν ή από τον Υπουργό ΠΕΧΩΔΕ με απόφασή του, εφόσον δεν υπάρχει αρμόδιος φορέας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μία ερώτηση για τις παρεκκλίσεις ως προς το ύψος του άρθρου 15. Προκειμένου για καμπαναριά, μπορεί να εγκριθεί μεγαλύτερο ύψος από αυτό που αναφέρεται στο άρθρο;

Είμαι σε περιοχή με ΣΔ 0,8 και μέγιστη παρέκκλιση ύψους 18,00 μ. Θα μπορούσε το καμπαναριό να πάει στα 21,00 μ, γιατί έχω τον τρούλο στα 18,00 μ.

Link to comment
Share on other sites

Aπό πότε πρέπει ντε και καλά τα καμπαναριά να είναι υποχρεωτικά ψηλότερα από τους τρούλους, η την στέγη του ναού. Για δες και αυτή την οπτική, οπότε λύνεται και το πρόβλημά σου!

 

Αλλά αν επιμένεις έχεις και το Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής καβάτζα!

Link to comment
Share on other sites

Η αρχιτεκτονική μελέτη μου ήρθε έτοιμη. Οπότε ίσως να υπάρχει δυνατότητα μέσω ΣΑ να εγκριθεί παρέκκλιση και για το καμπαναριό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Άρθρο 14 παρ. 2 "Σε περίπτωση εγκεκριμένων ρυμοτομικών σχεδίων ή κατά την επέκταση ή αναθεώρησή τους, όπου το επιτρεπόμενο ύψος των κτιρίων της περιοχής καθορίζεται μέχρι και οκτώ μέτρα και πενήντα εκατοστά (8,50 μ.) και επιβάλλεται η τήρηση απόστασης του κτιρίου από τα όρια του οικοπέδου, επιτρέπεται η απόσταση αυτή να είναι μικρότερη του Δ της παραγράφου 1, όχι όμως μικρότερη των 2,50 μ."

 

Έχω λοιπόν περιοχή με όρους δόμησης 2002 (Hmax = 8,50 μ.) και θέλω να αφήσω 2,50 μ. απόσταση από το πίσω όριο. Ο υπάλληλος της ΥΔΟΜ μου λέει πως το άνωθεν άρθρο αυτό έχει ισχύ ΜΟΝΟ ΕΑΝ προβλεπόταν ρητώς στους όρους δόμησης της περιοχής, όπως εφαρμοζόταν και η παρ.2 αρθρο 7 της εγκυκλίου 55/2000 (ΓΟΚ 2000):

 

"Κατά την έγκριση ή επέκταση εγκεκριμένου σχεδίου και όταν το επιτρεπόμενο ύψος των κτιρίων καθορίζεται μέχρι 8,50 μέτρα και εφ' όσον επιβάλλεται απόσταση του κτιρίου από τα όρια του οικοπέδου, η απόσταση αυτή μπορεί να καθορίζεται, με το Διάταγμα των όρων δόμησης, μικρότερη του Δ και τουλάχιστον 2,50 μέτρα. 

Στα διαγράμματα κάλυψης, που εγκρίνονται οι αποστάσεις μεταξύ των ορίων των οικοδομησίμων χώρων, πρέπει να είναι τουλάχιστον Δ (της παρ.1) ή σύμφωνα με τα προηγούμενα ανεξάρτητα από την θέση των ορίων των οικοπέδων "

 

 

Ποια είναι η γνώμη σας;

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

Ο υπάλληλος της ΥΔΟΜ μάλλον έχει δίκαιο...

 

Το εγκεκριμένο ύψος των 8,50 δεν σου δίνει από μόνο του το δικαίωμα να πας με τα χαμηλά κτίρια όσον αφορά τις αποστάσεις.

 

(Αρχικά απαιτούνταν ύψη >=11,00 αργότερα >8,50)

 

Και αφού δεν γίνεται μνεία για μικρότερες αποστάσεις στο διάταγμα πρέπει να ακολουθήσεις... τα γνωστά.

 

Αν τουλάχιστον το εγκεκριμένο επιτρεπόμενο μέγιστο ύψος ήταν 8,61 θα ακουμπούσαμε το πνεύμα του νομοθέτη   :mrgreen:

 

post-31607-0-86319100-1398439032_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.