Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Εκτός αν υπάρχει υπάρχων κτίριο σε επαφή με το πίσω όριο αρθρο 14 παρ.γ.

Το θέμα είναι ότι αυτό το υπάρχων κτίριο υπάρχει μέσα στο οικόπεδό μου στο πίσω όριο και όχι του ομορου πίσω οικοπέδου. Δεν ξεκαθαρίζεται αυτό στη παρ.γ.

Αλλα αν δεν μπορώ να κολλήσω στο πίσω όριο την προσθήκη κατ επέκταση θα έχουμε το εξής παράδοξο.

Λόγω της ύπαρξης κτιρίου μέσα στο οικόπεδό μου που εφάπτεται στο πίσω όριο, να μπορεί ο γείτονας να κτίσει σε επαφή με το πίσω όριο και όχι εγώ.

Επίσης δεν μπορώ τώρα και όταν κτίσει ο γείτονας να μπορώ;

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 371
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι έτσι είναι. Παράδοξο, αλλά αυτό ισχύει. Μόνο αν ο γείτονας είναι αναγκασμένος να κολλήσει, λόγο γεωμετρίας του οικοπέδου του, ίσως μπορεί να γίνει κάτι, αλλά δεν προβλέπεται κάποια διαδικασία από τον νόμο. Θέλει κυνήγημα αυτό με ερώτηση στη ΔΟΚΚ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να μην μπορείς να κολλήσεις αφού έχεις ήδη κτίριο δικό σου που κολλάει. Ο όμορος λόγω του κτίσματός σου μπορεί να κολλήσει άρα δε χάνεται κάποιο δικαίωμα ακάλυπτου χώρου.Το αρθρ 14 είναι ξεκάθαρο για αδόμητα. Εδώ όμως δεν είναι αδόμητο.

Link to comment
Share on other sites

Απο τον ΝΟΚ νομιζω οτι ειναι ξεκαθαρο οτι υπαρχει υποχρεωση για Δ εφοσον εχουμε οικοπεδο που συνορευει κατα το πισω οριο με ομμορο αδομητο οικοπεδο  .Το οτι ο ομμορος εχει δικαιωμα επαφης στο πισω οριο (λογω υφισταμενου δικου μας κτιριου) μπορει να κανω και λαθος αλλα δεν σημαινει οτι μας απαλλασει απο την υποχρεωση για Δ στην κατ επεκταση προσθηκη.Απλα ο ομμορος εχει το δικαιωμα επιλογης (επαφη ή Δ).Εμεις στην κατ επεκταση προσθηκη αυτο το δικαιωμα επιλογης δεν το εχουμε.Για εμας που κανουμε την κατεπεκταση προσθηκη υπαρχει υποχρεωση για Δ.Επαφη στο πισω οριο για την κατ επεκταση προσθηκη μπορει να προκυψει μονο μετα απο την χρηση της εννιαμετρου.

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

Αντιλαμβάνομαι ότι το άρθρο 14 έτσι όπως είναι γραμμένο δε νομίζω να καλύπτει όλες τις περιπτώσεις γιατί δημιουργεί αδικίες και παραλογισμούς. Θα πρέπει λοιπόν να δηλωθεί αν ισχύουν όπως τα γράφει γιά όλες τις περιπτώσεις και αν όχι να δοθούν περισσότερες διευκρινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα συμφωνήσω με τον Μανώλη, όχι γιατί με βολεύει αλλά γιατί δεν ξεκαθαρίζεται από το λεκτικό της παραγράφου.

Οπότε η λογική λέει ότι ο νόμος για δύο όμορους δεν μπορεί να είναι άνισος. Δημιουργεί αδικίες.

Το πιο παράλογο αν ισχύει αυτό που λέει ο Δημήτρης, είναι ότι αν κτίσει ο πίσω τότε θα μπορέσω και εγώ, ενώ δεν μπορώ τώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν δεν σε ενδιαφέρει η έννοια "υπόγειο" ...

τότε μπορεί να υπερυψωθεί όσο επιτρέπουν το μέγιστο ύψο της περιοχής και ο σχεδιασμός σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρει το υπόγειο. Μονοκατοικία θα γίνει οπότε δεν έχω πρόβλημα με το ύψος. Μάλλον μέχρι 1,50μ σύμφωνα με το παρακάτω άρθρο

Αρθρο 15 

Στους ακάλυπτους χώρους των οικοπέδων επιτρέπεται η μερική εκσκαφή ή επιχωμάτωση του φυσικού εδάφους για την προσαρμογή του κτιρίου σε αυτό με
την προϋπόθεση ότι σε κανένα σημείο η οριστική στάθμη του εδάφους δεν θα βρίσκεται ψηλότερα ή χαμηλότερα από το 1,50 μ. από την φυσική στάθμη του.
Σε περίπτωση εκσκαφής ή επίχωσης ακαλύπτων χώρων του οικοπέδου για οικόπεδα με κλίση μεγαλύτερη του 20%, η στάθμη του φυσικού εδάφους μπορεί να
υποβιβαστεί τεχνητά έως 2,00 μ. και να επιχωθεί μέχρι1,00 μ.. 
Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο αυτό όμως αναφέρεται στους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου και εσύ σε υπερύψωση εντός κάλυψης ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.