Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογισμικό μετατροπής img σε shp


Recommended Posts

Καλησπέρα σας .Είμαι φοιτητής και φτιάχνω ένα χάρτη της Ελλάδα με τη χρήση του Αrcmap , απο εδώ κατέβασα αρχείο .img με τις ισοϋψείς και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να το μετατρέψω σε .shp . Δοκίμασα το expertgps αλλά στην free έκδοση δε μου επιτρέπει να το κάνω . Επίσης δοκίμασα το gpsbabel και δεν υποστηρίζει τα αρχεία που θέλω . Έχετε να μου προτείνεται κάποιο άλλο για να κάνω τη δουλειά μου ή κάποιο άλλο αρχείο που να μπορώ να βρω δωρεάν με τις ισοϋψείς ;

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη , ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάξεις στο internet για "raster to vector" εφαρμογές, σίγουρα θα βρεις freeware.

 

Το progeCAD έχει ένα ενσωματωμένο εργαλείο WinTopo για ψηφιοποίηση.

(μου φαίνεται πως το έχει και η freeware smart έκδοση)

Link to comment
Share on other sites

To ArcGis το έχω, την έκδοση 10 , σε αυτό δουλεύω . Το Quantum Gis το έβαλα επίσης, όπως και το wintopo και πολλά άλλα . Με όσα κατάφερα να ανοίξω το αρχείο μου το βγάζουνε κενό . Από το ψάξιμο που έκανα βρήκα αυτό εδώ το οποίο λέει ότι το αρχείο επειδή είναι garmin.img είναι κλειδωμένο και δε μπορεί να ανοιχτεί και να επεξεργαστεί . Έκανα και τη διαδικασία που αναφέρει στο link αλλά πάλι μου το βγάζει κενό . Σήμερα θα το ξαναπροσπαθήσω και αν δεν τα καταφέρω θα ψάξω για άλλο αρχείο , ελπίζω να το ανοίξω γιατί ο χρόνος πιέζει .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας .Είμαι φοιτητής και φτιάχνω ένα χάρτη της Ελλάδα με τη χρήση του Αrcmap , απο εδώ κατέβασα αρχείο .img με τις ισοϋψείς και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να το μετατρέψω σε .shp . Δοκίμασα το expertgps αλλά στην free έκδοση δε μου επιτρέπει να το κάνω . Επίσης δοκίμασα το gpsbabel και δεν υποστηρίζει τα αρχεία που θέλω . Έχετε να μου προτείνεται κάποιο άλλο για να κάνω τη δουλειά μου ή κάποιο άλλο αρχείο που να μπορώ να βρω δωρεάν με τις ισοϋψείς ;

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη , ευχαριστώ .

 

Γεια χαρά. Είμαι ο δημιουργός τού χάρτη που κατέβασες.

 

Υπάρχουν διάφοροι τρόποι να μετατρέψεις τα αρχεία img σε shp αλλά θα δυσκολευτείς πολύ μέχρι να κατανοήσεις πώς δουλεύουν όλα τα προγράμματα που εμπλέκονται.

 

Μπορώ να σού φτιάξω ένα αρχείο με τις ισοϋψείς (ή και με τις ισοβαθείς). Δεν ξέρω, βέβαια, πώς ακριβώς τις χρειάζεσαι. Πρώτα απ' όλα πρέπει να μού πεις το διάστημα (κάθε πόσα μέτρα τις θέλεις). Δεύτερον, αν θέλεις να είναι ταξινομημένες (τα αρχεία Garmin, π.χ., έχουν τρία μεγέθη: μικρές, μεσσαίες και κεντρικές, αναλόγως υψομέτρου)*. Τρίτον, αν θέλεις τις μηδενικές (ακτογραμμή)**. Τέταρτον (και κυριότερον) το είδος αρχείου που θα σε βολέψει, διότι δεν έχω το ArcMap (ίσως το κατεβάσω σε demo να το δοκιμάσω) και δεν ξέρω αν η μετατροπή θα βγει σωστή. Βέβαια, μπορούμε να κάνουμε το εξής: φτιάχνω ένα αρχείο από μια μικρή περιοχή και σού το στέλνω. Αν σού δουλέψει τότε εξαγάγω όλη την Ελλάδα και είσαι έτοιμος, ειδάλλως δοκιμάζουμε διαφορετικά.

 

Περιμένω οδηγίες...

 

Νίκος

 

---------------

* Δεν ξέρω αν το πρόγραμμά σου υποστηρίζει διαχωρισμό τών ισοϋψών και αν τελικά εγώ θα μπορέσω να τις εξαγάγω σωστά. Μια δοκιμή θα μάς πείσει.

 

** Οι ακτογραμμές συνήθως δεν χρειάζονται (λογικά θα τις έχεις) αλλά υπάρχουν μέρη που έχουν μηδενικό υψόμετρο (ή και αρνητικό σε κάποιες περιπτώσεις). Οπότε αν ενσωματώσω τις μηδενικές κι εν τω μεταξύ έχεις τις ακτογραμμές θα πρέπει να τις σβήσεις από το δικό μου αρχείο χειροκίνητα.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

από που προέρχεται αυτό το αρχείο, από το geodata??

έχει αρχείο εκεί με τις ισουψείς σε όλη την Ελλάδα και δεν το έχει σε αρχείο *.shp για το arcmap?

και πως μπορείς να φτιάξεις εσύ αρχείο με όποια ισοδιάσταση επιλέξεις?

Link to comment
Share on other sites

από που προέρχεται αυτό το αρχείο, από το geodata??

έχει αρχείο εκεί με τις ισουψείς σε όλη την Ελλάδα και δεν το έχει σε αρχείο *.shp για το arcmap?

και πως μπορείς να φτιάξεις εσύ αρχείο με όποια ισοδιάσταση επιλέξεις?

Από αρχείο εικόνας... Έχω από κάποιον φίλο ένα αρχείο (.tiff, 483MB) το οποίο δεν έχει τρύπες και είναι αρκετά ομαλό ώστε να μπορέσω να εξαγάγω σε όποια ισοδιάσταση θέλω (χρησιμοποιώντας το GlobalMapper και κατόπιν επεξεργάζομαι τα δεδομένα ώστα να επιμερίσω τα μεγέθη).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

GPSMapEdit

drag n drop GreeceContours.img

Save Map As

Polish Format (*.mp)

 

Global Mapper

drag n drop GreeceContours.mp

Configuration-> Projection Greek Grid

Export vector format (shp)

 

 

Από αρχείο εικόνας... Έχω από κάποιον φίλο ένα αρχείο (.tiff, 483MB) το οποίο δεν έχει τρύπες και είναι αρκετά ομαλό ώστε να μπορέσω να εξαγάγω σε όποια ισοδιάσταση θέλω (χρησιμοποιώντας το GlobalMapper και κατόπιν επεξεργάζομαι τα δεδομένα ώστα να επιμερίσω τα μεγέθη).

Τι ακριβειας ειναι ο χαρτης;

Edited by GiorgosKal
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.