Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφοροποίηση Τιμής Ζώνης - ευθύνη μηχανικών


Recommended Posts

ελπίζω να τον απόλαυσες τον καφέ....και να κράτησες και λίγο για τον τραμπαρίφα προϊστάμενο της ΔΟΥ σου γιατί μάλλον ήξερε την δεύτερη επιλογή σου και γι αυτό σε κοίταξε τόοοοσες φορές!

 

Εννοείται ότι τον απόλαυσα. Σιγά μην κάτσω να σκάσω για μπ@@@@@ελο το ελληνικό δημόσιο

Link to comment
Share on other sites

Στις υπεύθυνες δηλώσεις που κάνω εγώ και υπογράφουν κ.λπ. οι ιδιοκτήτες την βάζω....

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας καλυπτει σε καμία περίπτωση το να υπογράψουν οι ιδιοκτητες την Τιμή ζώνης στην υπέυθυνη δήλωση. Εμεις ειμαστε υπεύθυνοι για την ακρίβεια των δηλωθέντων σε κάθε περίπτωση. Αμα έρθει κανενας εξυπνάκιας και σου πει σου υπογράφω οτι η τ.ζ. ειναι 100 ευρώ θα καλύπτεσαι να πεις οτι αυτό μου ειπε αυτό δήλωσα; Γενικά η δήλωση του ιδιοκτήτη πιστέυω οτι θα ειναι μεγάλη εστία μόλυνσης και προβλημάτων....γιατι άσχετα με το τι δηλώνει ο καθένας, θα πρέπει να κάνουμε ενα ελεγχο οτι στέκουν αυτά που λέει..(βλ πρό του 83....) καθώς θα βρεθούμε μπλεγμένοι...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η Υπεύθυνη Δήλωση του ιδιοκτήτη (θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής) αποτελεί μια "περίληψη" της συνολικής δήλωσης αυθαιρέτου. Δηλαδή, περιλαμβάνει εκτός των προσωπικών στοιχείων κ.λπ. του ιδιοκτήτη κι όλα εκείνα τα στοιχεία, τα οποία "στοιχειοθετούν" τη συγκεκριμένη δήλωση:

 

1. Πλήρη διεύθυνση ακινήτου (δήμος, περιοχή, οδός, αριθμός, ΟΤ, ΤΚ).

2. Στοιχεία οικοδομικής άδειας (αριθμός, έτος έκδοσης, πολεοδομική υπηρεσία), χρήση ακινήτου, στοιχεία αντί ΄'αδειας.

3. Περιγραφή της αυθαίρετης κατασκευής ή χρήσης που εμπίπτει στη ρ΄'υθμιση.

4. Εμβαδόν και χρήση της αυθαίρετης κατασκευής ή χρήσης που εμπίπτει στη ρύθμιση.

5. Ημερομηνία ολοκλήρωσης της αυθαίρετης κατασκευής ή εγκατάστασης της χρήσης.

6. Ποσοστό και είδος ιδιοκτησίας.

7. Τιμή ζώνης.

8. Χρήση γης.

9. Δήλωση ότι, το αναφερόμενο ακίνητο δεν εμπίπτει σε καμία από τις περιπτώσεις της παρ. 3 του άρθρου 23 του Ν.4014/2011. Ήτοι, .....(αναφορά του άρθρου).

 

Προσωπικά, έχω φτιάξει ένα πρότυπο κι αφού συγκεντρώσω όλα τα απαραίτητα δεδομένα, τότε την συμπληρώνω και τη δίνω στον ιδιοκτήτη για θεώρηση γνησίου υπογραφής. Δεν είμαι σίγουρος ότι, χρειάζεται!!!! Θεωρώ ότι, καλύπτεται το έγγραφο αυτό με το "τικ" που κάνουμε στο αντίστοιχο κουτάκι της δήλωσης κάθε φορά που αλλάζουμε κάτι.

 

Τέλος, όπως πολύ σωστά αναφέρει παραπάνω ο συνάδελφος, η δήλωση αυτή δεν μειώνει σε οτιδήποτε τη δική μας ευθύνη!!!! Απλώς καθιστά γνώστη και συνυπεύθυνο τον ιδιοκτήτη!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ναι, συμβαίνει αυτό...

Μην εμπιστεύεσαι κανένα.

 

Για Τιμές Ζώνης ΜΟΝΟ εδώ:

http://www.gsis.gr/A...ERIFEREIES.html ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΑΥΞΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ!!!ΤΟ ΤΣΕΚΑΡΑ ΜΕ ΧΑΡΤΙΑ ΑΠΟ ΕΦΟΡΕΙΑ Πορου είχε πιο ακριβές τιμές....

Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα. Πελάτισσα μου πήγε στην εφορεια-διπλουν και τις δώσανε διαφορετική τιμή. Διάλεξε μια και μου την έδωσε. Εγω τώρα πρέπει να γίνω και ειδικος και να αρχισω να παίρνω τις εφορειες με την σειρά για να κάνω διασταύρωση?Ελεος πια, αφού κάνουμε γεωγραφικό εντοπισμό ας τις βάζουν αυτοί αυτόματα. Τώρα τι κάνουμε με τους πελάτες που επιμένουν οτι έχουν την σωστή? Μην μου πείτε οτι είναι ευθύνη του μηχανικού γιατι τρελαίνομαι.Κάποια πράγματα θα έπρεπε να είναι αυτονόητα.

 

Για Αθήνα πάρα πολύ βολικό και αυτό:

http://www.realestat...r/el/content/48

δεν έχω βρει λάθος, αλλά πάντα να ελέγχεις για να σαι ήσυχος...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συναδελφοι  ως πιο ενημερωμενο οσον αφορα τις τιμες ζωνης βρηκα το φεκ2038/10 που για τις περοχες που με ενδιαφερουν οι οικισμοι <2000κατ εχουν παει στα 600Ε μιν αλλα και πολλες περιοχες δεν υπαρχουν οποτε συμβουλευομαι παλιοτερες αναρτησεις του gsis-oτι ναναι κ μετα θα φταιμε κιολας

Εχει βγει τπτ νεωτερο??

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

εγω θα προτεινα,

επειδη και οι τιμες του 2010 για τους 4300 οικισμούς

αλλα και οι τιμες του 2007, που αφορουν πιό "παληες"  ενταξεις στον αντικειμενικο...

ειναι "δυσκολες" και πιθανον να οδηγησουν σε λαθη...

 

κατ αρχας να ρωτας  τον συμβολαιογραφο σου...ολοι εξυπηρετουν χωρις προβλημα...

 

και αν εχεις αμφιβολια...ρωτας και εδω...

 

καλυτερα δεν γινεται

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.