Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προωθημένη Αρχιτεκτονική Μελέτη


ssifos

Recommended Posts

Έχω την εντύπωση ότι στο παρελθόν έχω ακούσει την έκφραση αυτή όχι ως "προωθημένη" με την έννοια της ποιότητας αλλά ως "προχωρημένη" με την έννοια του βαθμού πληρότητας.

Δε θυμάμαι καλά αλλά νομίζω ότι αντιστοιχούσε σε κάτι ανάμεσα σε οριστική και εφαρμογής ...

Βέβαια όλα αυτά σε κουβέντα του συρμού και χωρίς καμία ισχύ επί της ουσίας.

Όπως και να έχει, πρέπει να ρωτήσεις αυτόν που την είπε ... αυτός ξέρει τι εννοεί ...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Κύριε .

 

Προφανώς η ειρωνία δεν αφορούσε εσάς , αλλά αυτόν που σας είπε .

 

Ισως δεν γνωρίζετε ότι μεταξύ των επιστημονικών κλάδων υπάρχει αυστηρός κώδικας δεοντολογίας . Ενας κανόνας είναι ότι δεν επιτρέπεται η διαφήμιση , ιδιαίτερα η συγκριτική η η μαύρη , αλλά μόνο η ενημέρωση .

 

Οταν λοιπόν κάποιος λέει την λέξη προωθημένη , κάνει και συγκριτική αλλά και μαύρη διαφήμιση και ίσως θα έπρεπε να κάνει μιά επίσκεψη από το πειθαρχικό γιά να του πούν κάποια πράγματα .

 

Γιά αυτό υπήρξε η ενόχληση όλων μας .

 

Θα μπορούσα να σας το αναλύσω περισσότερο ως προς την έννοια της αρχιτεκτονικής μελέτης , αλλά δεν είναι του παρόντος .

 

Ελπίζω να καταλάβατε το πνεύμα του σχολίου μου και συγνώμη αν αισθανθήκατε ότι σας πρόσβαλε . Δεν είχα τέτοια πρόθεση .

Αλλά δεν μπορούσα να μην στηλιτεύσω κάποιες πρακτικές που δυστυχώς μπορούν να εντυπωσιάσουν όσους είναι εντελώς άσχετοι με το αντικείμενο , αφού προφανώς δεν μπορούν να αντιληφθούν ότι πρόκειται απλά γιά κακό και φτηνό εντυπωσιασμό .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα BAS ! Δεν υπαρχει κανένα πρόβλημα ! Όπως έχω ήδη γράψει ψάχνω εδώ μέσα αντικειμενική πληροφόρηση απο ανθρώπους που δεν έχουν να κερδίσουν κάτι - όποια κι αν είναι η απάντηση τους ! Δεν υπάρχει θέμα παρεξήγησης .

Link to comment
Share on other sites

Προωθημένη μελέτη είναι μια μελέτη, όπως αυτή που έκανε και διαφημίζει επαρκώς και παντού, ο Χρυσοχοΐδης για τα "στρατόπεδα των μεταναστών" που θα φτιάξει!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι μελέτες των στρατοπέδων είναι προωθημένες , αφού εκεί θα προωθείται κόσμος .

 

Το σκίσαμε το θέμα .

 

Νομίζω ότι ενημερώθηκε ο φίλος και έτσι μπορεί να κλειδωθεί και να διαγραφούν τα άσχετα σχόλια .

Link to comment
Share on other sites

"προωθημένη" είναι όρος ο οποίος ακολουθείται -συνήθως- από το "προμελέτη"... "προωθημένη προμελέτη" δηλαδή το έχω δει για μελέτες που δεν μπορούσαν να χαρακτηριστούν "οριστικές", αλλά ήταν ας πούμε 1 κλικ πιο πάνω από προμελέτη.

Με αυτή την έννοια ίσως "προωθημένη οριστική μελέτη" μπορεί να είναι μια μελέτη που δεν μπορεί να χαρακτηριστεί εφαρμογής, αλλά έχει κάποια στοιχεία επιπλέον της οριστικής.

Edited by achille
Link to comment
Share on other sites

Λογικό , μου ακούγεται αυτο Achille ! Υπο αυτήν βέβαια την έννοια νόμιζω οτι είναι καλύτερο να ζητήσω μια ολοκληρωμένη μελέτη εφαρμογής εξαρχής αντί να δεχτώ την δημιουργία μιας μελέτης που θα είναι κάτι ενδίαμεσο της οριστικής και της μελέτης εφαρμογής ! Σωστά ?

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς. Ειδικά αν θα προχωρήσεις σε ανέγερση με Γενικό Εργολάβο. Το θέμα είναι, σαν ιδιώτης έχεις τις γνώσεις ώστε να διακρίνεις την προωθημένη οριστική, από την εφαρμογής;

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ achille , οτι οχι δεν έχω τις γνώσεις να διακρίνω την προωθημένη οριστική μελέτη απο την μελέτη εφαρμογής ! Αυτός είναι και ο λόγος που ζητάω βοήθεια και πληροφορίες απο ανθρώπους που δεν έχουν να κερδίσουν κάτι - όποια κι αν είναι η απάντηση τους ! Ειμάι ιδιώτης που θέλω να φτιάξω ένα όμορφο σπίτι , και για να είμαι ειλικρινής ανάμεσα στις δύο αυτές μελέτες ( που μόνο θεωρητικά απο αυτά που μου είπατε εσεέις μπορώ να καταλάβω την διαφορά ) προβληματίζομαι ποιά είναι αυτή που θα με γλιτώσει απο διάφορα προβλήματα , και που θα έχει την καλύτερη σχέση τιμής - απόδοσης .

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει όλα αυτά να τα κουβεντιάσεις με τον μηχανικό σου. εν τέλει ας αποφασίσει ο καθ ενας να εμπιστεύεται κάποιον και όχι να ρωτά δεξιά κ αριστερά και να κάνει και παρατηρήσεις. Γιατί δεν ρωτάς λοιπόν τον μηχανικό σου τι εννοεί??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.