Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκό 10kw σε στέγη με βόρειο προσανατολισμό


panjo64

Recommended Posts

Πολυ ερασιτεχνισμος μου ακουγεται και ελπιζω να κανω λαθος.Δηλαδη στην αρχικη μελετη που εγινε δεν το ειχαν δει αυτο που ισχυριζονται?

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς δεν εκτιμήθηκε σωστά η σκίαση αρχικά.Τελοσπάντων ο inverter που μπήκε είναι ο KOSTAL PIKO 10.1.Αυτός με ποιόν inverter της SMA αντιστοιχεί για να συγκρίνω τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά? Πάντως είχα και μείωση της τιμής κατά 900 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Ο αντιστοιχος ειναι ο 10000 tripower.Εγω πιστευω οτι σου βαλανε τον Kostal λογω της λιγο καλυτερης διαθεσιμοτητας του.Αφου σου μειωσαν και το κοστος(παλι καλα γιατι αυτη ειναι η διαφορα της τιμης τους).

Link to comment
Share on other sites

O Kostal ίσως να λειτουργήσει και καλύτερα γιατί έχει 3 mppt. Αυτό βέβαια εξαρτάται από τη μοιρασιά των πλαισίων.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα προτιμησαν τον Kostal γτ εχει τρεις προσανατολισμους.

Αλλα ολα αυτα επερεπε να τα εχετε ξεκαθαρισει απο την αρχη.

Συμφωνητικό και προσφορά δεν εχατε υπογράψει?

Επισης ο SMA Tripower 10.000TL εχει καλυτερα χαρακτηριτικα απο τον Kostal.

KOSTAL

http://www.kostal-solar-electric.com/content/en/index.php?am=58&as=66&ass=73&al=en&mp=73&kat=6

SMA

http://www.pvt-austria.at/fileadmin/downloads/SMA/Sunny_Tripower/TRIPOWER-DEN092010.pdf

 

Αλλα εν τελει μπορει να εισαι κερδισμενος γτ οι σκιασεις μπορει να σου δημιουργουσαν προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνητικό είχε υπογραφεί αλλά ένας ηλιακός είναι που δημιουργεί το πρόβλημα της σκίασης οπότε αναγκαστικά δέχεσαι τον KOSTAL γιατί λογικά θα έχανα πολύ περισσότερο με τη σκίαση.Μου κάνει εντύπωση πάντως που η SMA δεν έχει μοντέλο με 3 mpp trackers.Μήπως υπάρχει διαφορά σε απόδοση και λειτουργία γενικά επειδή είναι 3 mppt και όχι 2 ??

Edited by giorgosvet
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η σύνδεση του φ/β έγινε αλλά έχω την εντύπωση ότι η παραγωγή του είναι μικρή.Σε 8 ημέρες είχε παραγωγή περίπου 23kwh την ημέρα.Είναι φυσιολογικό αυτό το νούμερο για τη εποχή ή όχι?Ο προσανατολισμός είναι ανατολικός-δυτικός.Τις ημέρες αυτές είχε ηλιοφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Το αναφέρω γιατί για το ίδιο χρονικό διάστημα φίλος με νότιο προσανατολισμό όμως, έγραφε περίπου 50 kwh/ημέρα.Αλλά και πάλι τόσο διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.