Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετα και νέος νόμος για την κτηνοτροφία


panmyr

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα, θέλω την γνώμη σας σχετικά με το παρακάτω ζήτημα.....

 

σύμφωνα με τον νόμο 4056/2012 (Ρύθμισεις για την κτηνοτροφία) Άρθρο 14 παρ. 3

 

'' Σε κτηνοτροφικές μονάδες, οι κτηριακές εγκαταστάσεις των οποίων έχουν χαρακτηριστεί αυθαίρετες,

δίδεται επίσης τριετής παράταση νομιμοποίησης και μέχρι τότε δεν ισχύουν οι διατάξεις του κεφαλαίου Β΄

του ν. 4014/2011.''

 

Η νομιμοποίηση απ' ότι έχω καταλάβει, έχει να κάνει με την έκδοση της άδειας εγκατάστασης, σύμφωνα και με την παρακάτω παρ. 4

 

Υπάρχουν 3 κατηγορίες εγκαταστάσεων

α) Πρόχειρες εγκαταστάσεις

β) Θερμοκηπιακού τύοπου

γ) Εγκαταστάσεις που απαιτούν Ο.Α.

 

Τώρα, στο θέμα....Πελάτης μου κατέχει τεμάχιο, όπου μέσα υπάρχει πρόχειρη σταυλική εγκατάσταση (λαμαρίνες και ξύλα). Θέλει μέσω χρησικτησίας να κάνει συμβόλαια και στην συνέχεια να πάρει άδεια εγκατάστασης για την σταυλική εγκατάσταση. Εχώ θα κάνω το τοπογραφικό και :

 

θα δείξω την εγκατάσταση, θα αναφέρω ότι είναι πρόχειρη, δεν απαιτείται Ο.Α., και ότι θα εκδοθεί άδεια εγκατάστασης, οπότε θα πω ότι δεν υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές (βάσει του Ν 4056/2012 παρ.3) στην βεβαίωση μηχανικου;;;;;;;

 

Το πρόβλημα είναι ότι για να βγάλω άδεια εγκατάστασης από την Δ/νση Αγροτικής Οικονομίας και Κτηνιατρικής θέλω τίτλο......φαύλος κύκλος.......

 

τι γνώμη έχετε;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Για να μην απαιτείται άδεια δόμησης για τις "πρόχειρες" όπως τις χαρακτηρίζει ο προχειρότατος 4056/12, απαιτείται υπουργική απόφαση του ΥΠΕΚΑ. Δεν υπάρχουν σήμερα "πρόχειρες" κατασκευές που να απαλλάσονται από άδεια δόμησης. Ο 4056/12 απαιτεί βεβαιωση της πολεοδομίας (πλέον υπηρεσία δόμησης) για την μη απαίτηση άδειας δόμησης. Τέτοια βεβαίωση ΔΕΝ μπορεί να χορηγηθεί με το ισχύον θεσμικό πλαίσιο

Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχη περίπτωση που δεν υπήρχε τίτλο για να βγεί η άδεια λειτουργίας με το προηγούμενο καθεστώς δέχτηκε η υπηερεσία "Δήλωση" του ιδιοκτήτη "κάτι σαν ένορκη βεβαίωση από συμβολαιογράφο"

 

Εσύ πρέπει να πας κατά τη γνώμη μου με Υ.Α. που ισχύει για κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις από το 2006 στην οποία βγάζεις άδεια λειτουργίας και εξέραιση από κατεδάφιση

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται Υπουργική απόφαση του ΥΠΕΚΑ, παρόλο που έχει υπογράψει στο τέλος, και αν ναι, που αναφέρεται αυτό...;;;;;;; η βεβαίωση πολεοδομίας στην οποία αναφέρεσαι πως στοιχειοθετείται, από την στιγμή που στο Άρθρο 6 του Ν 4056, δεν αναφέρεται πουθενά αυτό στα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την αδειοδότηση;;;;

 

Ο όρος ''Πρόχειρες Κατασκευές''για κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις πάντα, καλώς ή κακώς, ορίζεται στο Άρθρο 1 του Ν 4056 ενώ στο Άρθρο 2 γίνεται η κατάταξη των κτηνοτροφικών εγκαταστάσεων σε 3 κατηγορίες.

 

Παράλληλα στο Άρθρο 14 '' Μεταβατικές διατάξεις'' αναφέρεται η τριετής παράταση για την νομιμοποίηση των αυθαίρετων κτηνοτροφικών εγκαταστάσεων εκδίδοντας άδεια εγκατάστασης, ενώ επιπλέον δεν ισχύει το Κεφάλααιο Β του Ν 4014 (περί αυθαιρέτων...)

 

Βεβαιά συνάδελφε GEORGE KARA, αυτό που ανέφερες είναι μια λύση, δηλαδή να γίνει κάτι τέτοιο "κάτι σαν ένορκη βεβαίωση από συμβολαιογράφο", να εκδοθεί η άδεια εγκατάστασης και μετά να ακολουθήσει η χρησικτησία..... η εξαίρεση από κατεδάφιση δεν μπορέι να γίνει,γιατί η πρόχειρη κατασκευή είναι τυου 2008 (έλεγχος με Google Earth).....

 

Ευχαριστώ για τις ιδέες....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αναμένονται διευκρινηστικές εγκύκλιοι και υπουργικες αποφάσεις.Είναι παγωμένα ολα.Είχα ετοιμο φακελο για την διευθυνση γεωργιας πριν αλλαξει ο νόμος και δεν προλαβα. μου ειπαν με τα δοδμενα του νεου νόμου και να καταθεσω αδεια δεν ξερουν τι να κανουν και πρεπει να περιμενουμε.ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

ΚΥΑ 339-2 ΦΕΚ 53-24-1-2012 ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΜΕΧΡΙ 06-2012

 

Εδω αναφερετε παραταση του Νομου (δεν θυμαμαι ποιος ειναι) περι εξαιρεσης απο κατεδαφιση αυθαιρετων κτηνοτροφικων μοναδων μεχρι τον 6/12.

Δεν σας καλυπτει???

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Δε ξέρω αν κατάφερε κάποιος να λάβει περισσότερες διευκρινίσεις αλλά το πρόβλημά μου είναι το ακόλουθο:

Στάνη κατασκευασμένη από ξύλα και πέτρες και αποθήκη για τις ζωοτροφές απο τούβλο, σενάζ μπετό και ελλενιτ για σκεπη. Σε ποια κατηγορία τις εντάσετε?

Στη Δ/νση γεωργίας μου είπαν ότι λογικά είναι στην πρώτη (πρόχειρη κατασκευή). Η συγκεκριμένη κατασκευή πληρώνει πρόστιμο αυθαιρεσίας στην πολεοδομία απο το 2002 και απορώ με ποιον νόμο πρέπει να το ρυθμίσω.

  1. 4056 ως πρόχειρη κατασκευή?
  2. 4014 τακτοποίηση αυθαιρέτου
  3. ή 4014 επιτρέπει παράβολο και έκδοση αδείας (για αυτο ο 4056 γράφει τρία χρόνια?)????

Απάντηση από τις υπηρεσίες δεν πρόκειται να πάρω (δυστυχώς δεν τους έχουν ενημερώσει εκτενέστερα)

Link to comment
Share on other sites

και εμένα οι απαντήσεις από τις υπηρεσίες ήταν αντιφατικές Από περιφέρειακή υπηρεσία (Λαμία) μου είπαν ότι βάση του 4056 έχουν δώσει κατά κάποιον τρόπο χαρη για τρία έτη και εξαιρούνται από τον 4014 και στην πολεοδομία ότι πρέπει να ρυθμιστούν με τον 4014 για να συμπεριληφθουν στην εξαίρεση του νόμου Και εγώ κατάλαβα ότι κανένας δεν έχει σαφή γνώμη επί του θέματος Πάντως εγώ αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι ότι εφόσον γράφει έτσι ο 4056 νομικά δεν μπορεί κανένας να με κουνήσει αν εγώ το εξαιρεσω στην βεβαίωση εφόσον έχω καταθέσει φάκελο για νομιμοποίηση ή έχω έμπρακτα ξεκινήσει ενέργειες για έκδοση άδειας εγκατάστασης με τον 4056

Με τον αριθμό Β4ΛΟΒ-ΓΣΦ (το Ο μπορεί να είναι και το μηδέν 0 ) από διαύγεια θα βρείτε εγκύκλιο εφαρμογής του 4056 (την έχω βάλει την σελίδα σε ποστ μου σε άλλο σχετικό θρεντ)

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οι Πολ/μίες λένε βλ..

λες και έχουν αυτές την δυνατότητα να αγνοήσουν ΕΝΑ νόμο (τον Ν 4056) ή να επιλέγουν ποιόν θα εφαρμόσουν!!

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω που εχω "καταλήξει" μετά από άπειρα τηλεφωνήματα και επαφές......Ο "εισηγητής" του ν.4056 μου είπε πως η παράγραφο που αναφέρει τα σχετικά με τριετή αναστολή των προστίμων στους στάβλους εφόσον βγάλουν άδεια αφορά μόνο περιπτώσεις βεβαιωμένων προστίμων σε κτίρια...όχι πχ κάποιο που δεν έχει γίνει καταγγελία και θέλει κάποιος να το νομιμοποιήσει τώρα.Σε αυτή την περίπτωση ακολουθείς την διαδικασία κανονικά με 4014...(Δεν έχω καταλάβει ακόμα το λόγο χρησιμότητας αυτής της παραγράφου αφού μπορούσε μόνο με την ισχύ του 4014 κάποιος να πληρώσει παράβολα κλπ και να διαγραφούν τυχόν παλαιότερα πρόστιμα....)

 

Για τα πρόχειρα καταλύματα είναι σε μεγάλο βαθμό και θέμα της επιτροπής σταυλισμού ποια θα περάσει και ποια όχι...

 

Τα κατασκευασμένα προ του 2003 εξαιρούνται από την κατεδάφιση εφόσον έγινε άιτηση μέχρι 30/6/2012...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.