Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισαγωγή σε δεύτερη πολυτεχνική σχολή


manosx

Recommended Posts

ευχαριστώ παιδια για τις απαντησεις σας.ειμαι υποχρεος..εχει πολλα πραγματα εδω μεσα και τοση ωρα διαβαζω πολλα ενδιαφεροντα πραγματα..Διαβασα για τα μαθηματα που χρειαζονται στις κατακτηριες...Μονο στο προγραμματισμο το εχω...Τα κυκλωματα και ψηφιακη σχεδιαση δεν τα εχω ακουμπησει καν..Στο site της σχολης ελεηε οτι αποφοιτος πληροφορικης μπαινει στο 2 ετος...αλλα επειδη η δικη μου σχολη ηταν κοινη 4 και 5 πεδιου δε ξερω αν ισχυει η οχι.καλα αυτο το βλεπω στην πορεια...Βασικα εχω και προταση για δουλεια στο εξωτερικο στο Βελγιο και ειμαι σε μπερδεμα...

και εγω επιπλεον msc σκεφτομουν μαθηματικγ προτυποποιηση ειδα ενα ενδιαφερων..αλλα λεω 3 εξαμηνα το msc ουσιαστικα επαγγελματικα δικαιωματα επιπλεον δε μου δινει...Οπως και να το κανεις ο συνδυασμος των υπαρχοντων πτυχιων μου με του ημμυ μου φαινεται πολυ ενδιαφερων

Link to comment
Share on other sites

Νομιζα οτι το πτυχιο σου ειναι οικονομολογος και στο ειπα, εφοσον το εψαξες εσυ

ξερεις καλυτερα. Εφοσον σου προσφερεται και δουλεια θα ελεγα ειναι οτι καλυτερο

να πας να δουλεψεις να δεις πως κινουνται τα πραγματα και κυριως να βγαλεις

και κανα ψιλο. Εισαι πολυ νεος εχεις χρονο και αργοτερα για ενα 2ο μεταπτυχιακο

η ακομα και διδακτορικο!

Link to comment
Share on other sites

ειναι οικονομολογος αλλα το τμημα μου στην ΑΣΟΕΕ ηταν Διοικητικης Επιστημης και Τεχνολογιας το οποιο το διαλεξα επειδη ηθελα και οικονομικα και λιγα δικτυα προγραμματισμο,αλγοριθμους(οχι βεβαια στο βαθμο που γινονται στο πολυτεχνειο αλλα σε ικανοποιητικο βαθμο).πολλοι συμφοιτηττες μ δλδ συνεχισαν στο imperial προς computer science.ξεκινησα σε μια ναυτιλιακη πριν κανα μηνα και τωρα που που μ εφυγε το αγχος του να παιρνω κανα ψιλο επιτελους...μου εχουν μπει στο μυαλο πολλες τρελες ιδεες....βασικα μου αρεσει να ασχολουμαι πολυ με υπολογιστες δικτυα και προγραμματισμο και τα παλευω μονος μου να μαθαινω γι αυτο μ περασε απο το μυαλο...

καλα ναι τα πραγματα δεν θα ειναι καθολου ευκολα και με τη δουλεια..το 2 μεταπτυχιακο το εχω σκεφτει αλλα δε ξερω κατα ποσον αξιζει επιπλεον ενα μεταπτυχιακο σε παρεμφερες τομεα η ο συνδυασμος μηχανικου οικονομολογου...Βασικα απο μικρος αυτο με προσελκυε και απορω που στο πολυτεχνειο δεν εχουν τοσο χρονια φτιαξει τετοιο τμημα..Στη Γερμανια υπαρχουν τμηματα μηχανολογων οικονομολογων...Εδω στην Ελλαδα δε ξερω τι φοβουνται...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ενα τμημα Μηχανικων Οικονομιας στην Χιο ριξε μια μαρια και

εκει. Οι Μηχανικοι Παραγωγης Διοικησης και Μηχανολογοι Μηχανικοι

εχουν τομεις που ειναι αρκετα κοντα σε αυτο που αναφερεις αλλα

απο συμπονοια στο λεω οτι να φας στη μαπα 50-60 δυσκολα μαθηματα

συν διπλωματικη επειδη σε ενδιαφερουν τα 5-10 ειναι μαρτυριο.

 

Εφοσον εχεις ηδη ενα καλο επιστημονικο υποβαθρο και μεταπτυχιακο

θεωρω οτι το διδακτορικο ειναι μονοδρομος. Μπορεις να το κανεις

στην Γερμανια αν εχει θεματα και σχολες πιο κοντα στο αντικειμενο

που σε ενδιαφερει.

 

ΥΓ Το τελευταιο που μπορεις να κατηγορησεις την Ελλαδα ειναι οτι δεν ανοιξε

αρκετες και αρκετα εξιδεικευμενες σχολες!

Link to comment
Share on other sites

και απορω που στο πολυτεχνειο δεν εχουν τοσο χρονια φτιαξει τετοιο τμημα..Στη Γερμανια υπαρχουν τμηματα μηχανολογων οικονομολογων...Εδω στην Ελλαδα δε ξερω τι φοβουνται...

 

Μα έχουν φτιάξει τμήματα μηχανικών παραγωγής και διοίκησης 2 μάλιστα ...

που είναι αυτό ακριβώς

 

Ξέρω πολύ κόσμο εκεί που ασχολείται με πολυκριτηριακή ανάλυση πχ

 

Στο ΕΜΠ δεν είναι τόσο απλό να φτιάξουν καθώς υπάρχει αντίστοιχη κατεύθυνση στους μηχανολόγους και δεν θέλουν την διάσπαση

Link to comment
Share on other sites

αυτο στη χιο το τμημα που λες το ξερω επειδη καταγομαι απο εκει...δεν λεει και πολλά...Και γενικα οσα μεχρι στιγμης εχω δει υστερουν σε εναν απο τους 2 τομεις....Καλα ναι σχολες πολλες αυτη η χωρα εφτιαξε αλλα δυνατα τμηματα δεν εφτιαξε και πολλα...Ισως το διδακτορικο να ειναι μονοδρομος οπως λες...

Link to comment
Share on other sites

Prom, έχεις φύγει Βέλγιο ΧΘΕΣ.

 

Βασικά διαβάζοντας κατάλαβα ότι μάλλον αυτό που σε ενδιαφέρει δεν είναι τόσο ένα τμήμα ηλεκτρολόγων μηχανικών αλλά κάτι σε πληροφορική. Μην ξεχνάς ότι οι σχολές αυτές είναι σε πρώτο τίτλο ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΙ, έχουν κατά πλειοψηφία δηλαδή τέτοια μαθήματα με τα οποία απ' ότι καταλαβαίνω δεν έχεις καμία απολύτως επαφή και κοινώς θα σου είναι βουνό.

 

Επίσης με ταυτόχρονη δουλειά, έστω και παρτ τάιμ ένα αισιόδοξο σενάριο κατ' εμέ είναι η αποφοίτηση σε 8 χρόνια. Μπαίνεις 1ο εξάμηνο, μην το ψάχνεις καν αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Kαλα αυτο με το ποσο καιρο θα κανω ειναι ενα θεμα...να σας πω ομως πως το σκεφτομαι ωρες ωρες εκτος απο το καθαρα για θεμα γνωσης...στο τομεα μου τα πραγματα για ελευθερος επαγγελματιας δε με τρελαινουν..εκτος αν γινω ο νεος ΣΟΡΟΣ....ενω σαν ηλεκτρολογος στο νησι μετα όλο και κατι γίνεται...ισως ανοητη σκεψη δε ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα ήθελες να ψάξεις και τι παίζει στο τμήμα Εφαρμοσμένης Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) ?

 

http://www.uom.gr/index.php?tmima=6&categorymenu=2

 

Αποστολή του Τμήματος είναι:

 

Η προαγωγή και η μετάδοση της γνώσης με τη διδασκαλία και την έρευνα στο γνωστικό αντικείμενο της Επιστήμης της Πληροφορικής με ιδιαίτερη έμφαση στην ανάπτυξη συστημάτων για εφαρμογές σε Οικονομικές,Χρηματοοικονομικές, Διοικητικές και άλλες Κοινωνικές Επιστήμες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.