Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόφαση Σ.τ.Ε. 180/2012 - Δικαιολογητικά απόδειξης ημ/νίας κατασκευής


Recommended Posts

Η απόφαση του ΣΤΕ δεν είναι νομίζω δεσμευτική. Αν γίνει δεκτή θα περάσει σε Νόμο ή σε υπουργική απόφαση.

Τα τιμολόγια μπορούν να θεωρηθούν δημόσια έγγραφα από την στιγμή που με βάση αυτά πληρώνουμε το ΦΠΑ κλπ. Το πρόβλημα είναι ότι τις περισσότερες φορές δεν υπάρχουν, ή τα κρύβουν, ούτε αυτά αφού οι ιδιοκτήτες αυθαιρέτων ισχυρίζονται ότι είναι κτισμένα τα αυθαίρετα κτίσματα 2-3 χρόνια πριν την εφαρμογή του Ν-4014 ενώ η λάσπη του σοβά δεν έχει στεγνώσει ακόμη.

Εδώ τι κάνουμε σαν μηχανικοί είναι το ερώτημα, αφού στην τελική είναι ο ισχυρισμός του ιδιοκτήτη και η τεχνική έκθεση του μηχανικού. Τι μπορεί να γράψει ο μηχανικός, ότι δεν ξεράθηκε ο σοβάς?

Έλεγχος του σκυροδέματος με την μέθοδο της ραδιοχρονολόγησης........lol

 

Μια λέξη θα σου πω: συνιδιοκτήτες

Και εάν κάποιοι από αυτούς δεν έχουν δήλωσει το αυθαίρετο τι γίνεται;

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 278
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

η χαρά του δικηγόρου :mrgreen:

Μπαίνουν δλδ και αυτοί στο game.....Μήπως αυτό είναι τελικά το πρόβλημα;

-------

Μάλλον με μαρτυρίες πρέπει να το προχωρήσουμε το θέμα.....Γνωρίζει κανείς εάν μία και μόνο είναι αρκετή;

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι σαν μηχανικοί σ' αυτές τις περιπτώσεις, έχουμε μόνο 2 επιλογές: ή αναλαμβάνουμε την δήλωση ένταξης αυθαιρέτου στο νόμο ή όχι. Αν ο όποιος ιδιοκτήτης δηλώσει υπευθύνως ότι το αυθαίρετο του είναι πρίν την εφαρμογή του νόμου, ο μηχανικός δεν μπορεί παρά να το δεχτεί και στην τεχνική του έκθεση θα γράψει τον χρόνο δημιουργίας που δηλώνει ο ιδιοκτήτης και δεν μπορεί να τον κατηγορήσει κανείς γι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζονται παντος...

Στη Β Φαση ρε μαγκιες πανε αυτα τα δικαιολογητικα.. Τι να κανουμε δλδ???

 

έχω μείνει με ανοικτό το στόμα από τις απαντήσεις που δίνεται κάποιοι. προφανώς πάνε στη β' αλλά είναι αυτνόητο ότι το έχεις ελέγξει. εκτός και αν μας λες ότι " είσαι ο τερρυ και είσαι καλά"

 

σου λέει "στηρίζονται" όχι "καταθέσει". δηλαδή ότι τα έχεις δει.

 

ξέρω, η ελληνική γλώσσα είναι δύσκολη, ειδικά για τον μηχανικό που είναι πρακτικός άνθρωπος π.χ. 1+1=4014

Edited by reckoner
Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν σε υποχρεωνει να τα ελεξεις..

Διαβασε το νομο και το εγχειρηδιο του ΤΕΕ.

Απλα δεν υπαρχε λογος να υπαρει η Β φαση. Ολα με τη μια και τελειωνει η υποθεση..

 

Επισης διαβασε και την αποφαση του ΣτΕ. Καποιυ αναφερει "σταματαει η υποβολλη των δηλωσεων που δεν συνοδευονται απο δημοσια εγγραφα "

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

κανείς δεν σε υποχρεώνει να κάνεις τίποτα αν έχεις καταλάβει. όχι μόνο τον 4014 αλλά παντού.

 

το αν θα επιλέξει κάποιος να είναι μηχανικός ή μπακαλάκος είναι προσωπικό θέμα

 

"σταματαει η υποβολλη των δηλωσεων που δεν συνοδευονται απο δημοσια εγγραφα "

 

πολύ σωστά τα λέει. αναφέρεται σε εσένα που του κάνεις τη δήλωση , στο μηχανικό δηλαδή, ότι στα φέρνει λέει με το "να συνοδεύονται."

 

είναι δύσκολη η ρημάδα η γλώσσα όταν δεν θες να κάνεις κάτι με τον σωστό τρόπο

 

γιατί σου λέει, "πως πας κύριε μηχανικέ και κάνεις ένταξη"? μετά τι θα κάνεις? επένταξή? είναι μηχανιλίκι αυτό? για να καταλάβω ρωτάω

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

"Επί της βλάβης: Με τις νεότερες του ν. 4014/2011 διαδοχικές νομοθετικές ρυθμίσεις, ....μεταβάλλεται κατά τρόπο ουσιώδη το αρχικό σύστημα του νόμου, το οποίο κατά την εισηγητική έκθεση έθετε ως όριο («κόκκινη γραμμή») την τακτοποίηση της αυθαίρετης δομήσεως που πραγματοποιήθηκε μέχρι την ημερομηνία καταθέσεως του σχεδίου του νόμου (28.7.2011). Τούτο, διότι με τις νέες αυτές ρυθμίσεις, τροποποιούνται οι διαδικαστικές προϋποθέσεις που είχαν καθοριστεί αρχικώς για την απόδειξη της κατασκευής των αυθαιρέτων έως την ως άνω κρίσιμη ημερομηνία της 28.7.2011 και εισάγεται νομοθετικό πλαίσιο, με το οποίο δεν εξασφαλίζεται ο αποκλεισμός της υπαγωγής στη ρύθμιση του νόμου κατασκευών που ανεγείρονται ή χρήσεων που εγκαθίστανται μετά την ανωτέρω ημερομηνία, αλλά αντιθέτως παρέχεται εν τοις πράγμασι η δυνατότητα να ενταχθούν στη ρύθμιση και κατασκευές που ανεγείρονται ή χρήσεις που εγκαθίστανται μεταγενεστέρως και έως τη λήξη των νέων προθεσμιών, οι οποίες ορίσθηκαν με τις νεότερες διατάξεις για την υποβολή σχετικής αιτήσεως και δικαιολογητικών, και ως προς τις οποίες μάλιστα παρέχεται εξουσιοδότηση για την παράτασή τους."

 

 

προσωπική ερμηνεία:

δημόσια έγγραφα υποχρεωτικά για απόδειξη ότι προυφίσταται της 28.7.2011

 

και για το αν είναι προ 83, 83-2003 ή 2003-20011 ισχύουν κανονικά οι υπεύθυνες δηλώσεις

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζουμε να ψάχνουμε γωνία σε κυκλικό δωμάτιο και στο τέλος θα τα κάνουμε επάνω μας μου φαίνεται έτσι που μας καταντήσανε. :sad:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δε μου κακοφαίνεται . Ίσα-ίσα που μου είχαν σπάσει τα νεύρα με το τι μου έλεγαν να τους δηλώσω ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.