Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

iks

Μόνο με τους αυτοματισμούς έχει να κάνει ο φυσικός φωτισμός.

ΤΟΤΕΕ1 παρ. 5.1.3 και ειδικά στην 5.1.3.4: <<Ο συντελεστής επίδρασης φυσικού φωτισμού ισχύει μόνο για το ποσοστό της επιφάνειας του κτιρίου ή της θερμικής ζώνης που θεωρείται ζώνη φυσικού φωτισμού. Για το ποσοστό της επιφάνειας του κτηρίου ή της θερμικής ζώνης που δεν χαρακτηρίζεται περιοχή φυσικού φωτισμού ο συντελεστής παραμένει ίσος με τη μονάδα>>.

 

Δηλαδή εφόσον ισχύει η βασική συνθήκη <<για να θεωρηθεί αξιολογήσιμη οποιαδήποτε διάταξη αυτόματου ελέγχου των συστημάτων φωτισμού, θα πρέπει να ελέγχεται τουλάχιστον το 60% της εγκατεστημένης ισχύος φωτισμού. Σε διαφορετική περίπτωση αγνοείται η ύπαρξή της και δεν αξιολογείται>> (παρ. 5.1.3.2 τελευταία παράγραφος) τότε και μόνο τότε βάζεις την ποσοστό της επιφάνειας της ζώνης φυσικού φωτισμού για να υπολογίσει το πρόγραμμα την κατανάλωση ενέργειας με βάση τον τύπο 2.5.1.33 της παρ. 2.5.4 της ΔΚ1. Για το υπόλοιπο ποσοστό θα υπολογίσει την κατανάλωση ενέργειας πάλι με τον ίδιο τύπο αλλά με συντελεστές FO=FD=1.

 

Εάν λοιπόν δεν έχεις κανένα σύστημα αυτοματισμού δεν έχει κανένα νόημα να υπολογίζεις ποσοστά φυσικού φωτισμού.

Εάν επίσης έχεις αυτοματισμούς αλλά δεν ελέγχουν τουλάχιστον το 60% της συνολικής ισχύος πάλι δεν έχει νόημα να υπολογίζεις ποσοστά φυσικού φωτισμού γιατί θα βάλεις αναγκαστικά χειροκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

Άδεια του 1999 μπορώ να πάω με ποσοστό Φ.Ο. ή αποτύπωση? Η ΤΟΤΕΕ λέει για έτος έκδοσης μετά το 1999 πας με αποτύπωση, άρα?

Link to comment
Share on other sites

1. σε ΜΕΑ, μπορώ να πάρω σκιάσεις 0,9 για τα αδιαφανή ;;

2. επίσης σε ΜΕΑ, έχω πιλοτή και όροφο από πάνω. Τον ΜΘΧ (κλιμακοστάσιο) να τον ορίσω και για το υπόγειο ή να τον σταματήσω στο ισόγειο ;

Link to comment
Share on other sites

πράγματι δε το έγραψα καλά

 

ουσιαστικά έχω έναν ΜΘΧ, το κλιμακοστάσιο, το οποίο όμως εκτείνεται από το υπόγειο, έως το δώμα

εγώ θα το περιγράψω για όλα τα επίπεδα, ή για τους ορόφους 1~5, όπου έχω και την θερμική μου ζώνη ; 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι της άποψης για όλους, δεδομένου οτι εξετάζεις το κτήριο και όχι μεμονομένο χώρο.

 

Εκτός αυτού σίγουρα το δάπεδο του ισογείου θα εφάπτεται με τον ΜΘΧ του υπογείου, οπότε κάνεις πλήρη περιγραφή (επιφάνειας, όγκου, ανοίγματα) του ΜΘΧ

 

 

edit

Το '12 που έκανα για τελευταία φορά ΜΕΑ έτσι το έκανα, αν απο τότε έχουν αλλάξει τα δεδομένα...τότε με τα παραπάνω σου λέω ψέματα

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.