Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

1 ώρα πριν, GIANNIS D said:

Ευχαριστώ. με το ΔΤ τελικά ποιο να πάρω; 

Θα πάρεις το ΔΤ της ζώνης που ανήκει σήμερα κατά ΚΕΑΝΚ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. στο εξοικονομώ στα λοιπά στοιχεία της πρότασης παρεμβάσεων σε περίπτωση αντικατάστασης παλιού λεβητα ξύλου με καινούριο ζητάει "η υπολογιζόμενη μέγιστη απαιτούμενη θερμική ισχύς του συστήματος είναι ..... kW (Pgen)". Εδώ συμπληρώνουμε το Pgen που υπολογίσαμε για την υφιστάμενη κατάσταση ή υπολογίζουμε ένα νέο Pgen για την κατάσταση μετά από τις παρεμβάσεις με ένα Um που προκύπτει από τον νέο μέσο συντελεστή θερμοπερατότητας;

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, DimosVerg said:

.... ανέβασα λάθος σκαρίφημα. Θεωρείτε ότι πρέπει να κάνω ανάκληση;

Δεν είναι αυτονόητο ότι λάθος σχέδιο (δηλαδή άλλο κτήριο) ισοδυναμεί με δεδομένο ότι το ΠΕΑ σου δεν αφορά πιά το κτήριο για το οποίο το εξέδωσες οπότε θα πρέπει να γίνει άμεση ανάκληση.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Didonis said:

Δεν είναι αυτονόητο ότι λάθος σχέδιο (δηλαδή άλλο κτήριο) ισοδυναμεί με δεδομένο ότι το ΠΕΑ σου δεν αφορά πιά το κτήριο για το οποίο το εξέδωσες οπότε θα πρέπει να γίνει άμεση ανάκληση.

Απλώς ο προβληματισμός μου είναι ότι είμαι οριακά στο 5% των ανακλήσεων που μπορούν να γίνουν και σκέφτομαι μήπως υπάρξει πρόστιμο αν ζητήσω ανάκληση.

Σε περίπτωση ελέγχου, αν δουν ότι είναι λάθος το σκαρίφημα σου δίνουν κάποιο διάστημα να το διορθώσεις ή επιβάλλεται πρόστιμο;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, DimosVerg said:

... ότι είμαι οριακά στο 5% των ανακλήσεων.....

.... κάποιο διάστημα να το διορθώσεις ή επιβάλλεται πρόστιμο;

Συνάδερφε.... δεν κάνω ΠΕΑ

οπότε σε αυτές τις "αγωνίες" δεν έχω ενασχόληση.

Η ΟΥΣΙΑ όμως είναι άλλη.

Το ΠΕΑ που έδωσες ως επαγγελματίας σε έναν άνθρωπο για το ακίνητο του είναι ΑΚΥΡΟ ή πλαστό ή ψευδές .... ή διάλεξε εσύ ότι θές....

Θα του επιστρέψεις το ποσό που έλαβες?

Θα τον ενημερώσεις για τι ΠΕΑ κρατάει στα χέρια του?

Μία έστω αγωνία για αυτά σου πέρασε από το μυαλό ή μόνο 5% σου ή το πρόστιμο αν σε πιάσουν ..... 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Didonis said:

Συνάδερφε.... δεν κάνω ΠΕΑ

οπότε σε αυτές τις "αγωνίες" δεν έχω ενασχόληση.

Η ΟΥΣΙΑ όμως είναι άλλη.

Το ΠΕΑ που έδωσες ως επαγγελματίας σε έναν άνθρωπο για το ακίνητο του είναι ΑΚΥΡΟ ή πλαστό ή ψευδές .... ή διάλεξε εσύ ότι θές....

Θα του επιστρέψεις το ποσό που έλαβες?

Θα τον ενημερώσεις για τι ΠΕΑ κρατάει στα χέρια του?

Μία έστω αγωνία για αυτά σου πέρασε από το μυαλό ή μόνο 5% σου ή το πρόστιμο αν σε πιάσουν ..... 

Καταλαβαίνω τι λέτε αλλά να σας πω ότι το ΠΕΑ, οι ενεργειακοί υπολογισμοί και όλα τα στοιχεία που είναι περασμένα στο σύστημα είναι σωστά. 
Εκ παραδρομής ανέβηκε ένα λάθος αρχείο, το οποίο δεν έχει επηρεάσει τους υπολογισμούς. Δλδ δεν χρησιμοποιήθηκε αυτό το σκαρίφημα για να γίνει το ΠΕΑ.
Γενικά, στις περισσότερες τουλάχιστον περιπτώσεις που εγώ έχω ακούσει, ανακλήσεις γίνονται για λάθη σε ενεργειακούς υπολογισμούς και γι αυτό το λόγο είναι η ερώτησή μου. Αν αυτό το "λάθος" χρειάζεται ανάκληση ή όχι. 
Θα περιμένω μήπως κάποιος από τους συναδέλφους που κάνει ΠΕΑ έχει κάποια παρόμοια εμπειρία για να μου απαντήσει.
Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

On 16/11/2023 at 11:51 ΠΜ, DimosVerg said:

Εκ παραδρομής σε ΠΕΑ που εξέδωσα ανέβασα λάθος σκαρίφημα. Θεωρείτε ότι πρέπει να κάνω ανάκληση;

Ναι.

On 16/11/2023 at 12:21 ΜΜ, DimosVerg said:

Σε περίπτωση ελέγχου, αν δουν ότι είναι λάθος το σκαρίφημα σου δίνουν κάποιο διάστημα να το διορθώσεις ή επιβάλλεται πρόστιμο;

Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. 
Εάν γίνει ποτέ έλεγχος, δεν νομίζω να αναλωθεί σε τυπικότητες.

Edited by beLakis Tsipouras
  • Upvote 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, beLakis Tsipouras said:

Ναι.

Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. 
Εάν γίνει ποτέ έλεγχος, δεν νομίζω να αναλωθεί σε τυπικότητες.

Σας ευχαριστώ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.