Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει, στην δεύτερη σελίδα ΠΕΑ, η πρόταση: Υπολογιζόμενη ετήσια ενεργειακή απαίτηση ανά τελική χρήση.

Αναφέρεται σε πρωτογενή ενέργεια;

Σε τι μας χρησιμεύει αυτή η πληροφορία;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ σας θέλω τώρα:

Περίπτωση Β ΠΕΑ.

- Λέβητας με σήμανση Α (Κανονισμός 811/2013), επομένως nsΑΘ (Ενεργειακή απόδοση εποχιακής θέρμανσης χώρου) >90% λόγω κανονισμού.

- Καύσιμο Φ.Α. επομένως ns Συντελεστής ΣΜΘΔ = 1,11

Από τη σχέση 4.0 προκύπτει nsΚΘ = 1,0323

Ο λέβητας μπορεί να δουλέψει με μερικό φορτίο έως και 4,80kW επομένως ο συντελεστής υπερδιαστασιολόγησης μπορεί να γίνει και 1 άλλα για να είμαστε ακριβείς ας πούμε ότι έχει βήματα ο λέβητας και έχουμε 125% άρα 0,97 = ng1

ng2 = ο λέβητας καινούργιος  = 1

 

Επομένως συνολικός Β.Α. ngen = nsΚΘ * ng1 * ng2 = 1,11*0,97*1 = 1,001331

Τι βάζουμε στο πρόγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν, alej said:

Εδώ σας θέλω τώρα:

Περίπτωση Β ΠΕΑ.

- Λέβητας με σήμανση Α (Κανονισμός 811/2013), επομένως nsΑΘ (Ενεργειακή απόδοση εποχιακής θέρμανσης χώρου) >90% λόγω κανονισμού. Μόνο 0,90 δίνει ο κατασκευαστής? Εκτιμώ οτι είναι μικρό (δες ΤΟΤΕΕ 1 - στο τέλος της 5.1.2.1.)

- Καύσιμο Φ.Α. επομένως ns Συντελεστής ΣΜΘΔ = 1,11

Από τη σχέση 4.0 προκύπτει nsΚΘ = [90%+3%]*1,11  = 1,0323
 

Ο λέβητας μπορεί να δουλέψει με μερικό φορτίο έως και 4,80kW επομένως ο συντελεστής υπερδιαστασιολόγησης μπορεί να γίνει και 1 άλλα για να είμαστε ακριβείς ας πούμε ότι έχει βήματα ο λέβητας και έχουμε 125% άρα 0,97 = ng1

ng2 = ο λέβητας καινούργιος  = 1

 

Επομένως συνολικός Β.Α. ngen = nsΚΘ * ng1 * ng2 = 1,11*0,97*1 = 1,001331

Τι βάζουμε στο πρόγραμμα;

Στο τέλος της σελ. 109, ΤΟΤΕΕ 1 (παραδοχή):

<Στην περίπτωση που η υπολογιζόμενη μέγιστη θερμική ισχύς Pgen είναι μικρότερη από 20 kW, τότε
λαμβάνεται ίση με 20kW.>

Επειδή είναι τοπικό σύαστημα με Ρ<20 kW, (μερικό φορτίο 30% = 4,80 KW => πλήρες φορτίο ~ 15,80 KW), εγω δεν κάνω υπερδιαστασιολογηση και θα έβαζα τη τιμή της (4.0) ανάλογα με τη τιμή nsΑΘ που δίνει ο κατασκευαστής.

 

Σημ. 

Τα παραπάνω συνάδελφε, ισχύουν αν έχω καταλάβει σωστά το προβληματισμό σου.

 

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση.

Ναι, σωστά κατάλαβες τον προβληματισμό μου. Ο λέβητας είναι καινούργιος όντως αλλά ο κατασκευαστής δεν δίνει αλλά στοιχεία παρά μόνο την σήμανση η οποία είναι Α άρα ελάχιστο 90%.  Θα μπορούσε όντως να είναι μεγαλύτερη. 
επομενως το πρόγραμμα δέχεται και τιμές >1; Αυτό είναι το ερώτημα μου.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως θα πρέπει να ψάξεις περισσότερο για το εγχειρίδιο του λέβητα.

Αφου είναι κατηγορία Α, θεωρώ οτι είναι λέβητας συμπύκνωσης (nsΑΘ = 1,03 - 1,08)

=> ngen = nsΚΘ * ng1 * ng2 =  ~ 1,08 - 1,10

 

Μέχρι τώρα δεν μου έχει τύχει λέβητας συμπύκνωσης, μόνο συμβατικοί.

Αλλά γιατί να μην παίρνει τιμή > 1?

Δοκίμασες στο xml και την απέρριψε?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα το κοιτάξω καλύτερα αλλά σε άλλους αυτό εμφανίζεται στα πιστοποιητικά οπότε μάλλον θα πρέπει να αρκεστώ σε αυτό το 90%.

Απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν παίρνει τον β.α. του λέβητα που δίνουν όλοι οι κατασκευαστές (και είναι κάτω από 100%) και κάνει αυτές τις αλχημείες. Όσο πιο πολλές πράξεις και παραδοχές τόσο πιο μακριά από την αλήθεια. Άλλος Β.Α. αυτός ΟΚ κατανοητό αλλά δεν βλέπω τον λόγο. Για αυτό και ρωτάω πως διαχειρίζεται το πρόγραμμα Β.Α. πάνω από 1.

Anyway thanks a lot!

P.S. Πολλοί συνάδελφοι χαντακώνουν τα λεβητάκια αερίου χωρίς καν να το ψάξουν.  Ο κανονισμός είναι από 2013, όλοι σχεδόν οι λέβητες που κυκλοφορούν έχουν τέτοια σήμανση. Είναι κρίμα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, alej said:

Τελικά όταν το μπαχαλεύεις μαθαίνεις!

Έως 1.3 δέχεται το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ

Χαχα...μάλιστα 1,3!

Λογικό το βρίσκω για το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ... αν και για μένα δεν θα έπρεπε > 1,10-1,15!

Φαίνεται οτι οι συντάξαντες του ΚΕΝΑΚ γνωρίζουν περισσότερα απο μας! 😜

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ο τρόπος υπολογισμού είναι περίεργος, θέλουν να υπολογίσουν τον Β.Α. από τα δεδομένα της σήμανσης κατά 811/2013 και καλώς αλλά από την στιγμή που ο κατασκευαστής δηλώνει επίσημα Β.Α. γιατί να μην χρησιμοποιηθεί αυτός; Εκεί θα δεις τιμές έως 98% περίπου. Είναι θέμα προτύπων και τρόπου υπολογισμού από ότι καταλαβαίνω.

Δοκίμαζα διάφορα και μου έβγαλε μήνυμα ότι δέχεται από 0-1,30

Link to comment
Share on other sites

Και εννοείται ότι για να δουλέψει ο λέβητας σε μερικά φορτία είναι προϋπόθεση η ύπαρξη συστήματος αντιστάθμισης (πχ αισθητήριο εξωτερικής θερμοκρασίας).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.