Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

2 ώρες πριν, hkamp said:

Αν η θερμομόνωση είναι εξωτερικά τότε η ωφέλιμη επιφάνεια αυξάνεται πχ κατά 3 τμ. Πρέπει να καταχωρηθεί η αυξημένη επιφάνεια γιατί έτσι θα γίνει σωστά ο πολλαπλασιασμός (ετήσια κατανάλωση) Χ ωφέλιμη επιφάνεια και η σύγκριση της επιτευχθείσας με την εκτιμώμενη.

Καλημέρα Ηλία κι ευχαριστώ για την επισήμανση.

Τελικά κι εγω εκεί κατέληξα, να προσμετράται η εξωτερική επιφάνεια στη θερμοπρόσοψη. (+1 απο μένα)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να προσμετρηθεί. Αλλιώς αδικείται το κτίριο στην σύγκριση.

Αν και με το θέμα U +0,20 γίνεται η σφαγή του Δράμαλη.

Και να πεις ότι δεν τους είχαμε πει...

Edited by hkamp
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, hkamp said:

Αν και με το θέμα U +0,20 γίνεται η σφαγή του Δράμαλη.

Και να πεις ότι δεν τους είχαμε πει...

Τι ενοοείς με U +0,20 και σε ποια κατηγορία αναφέρεσαι?

Ο πίνακας 3.7 της ΤΟΤΕΕ 1, είναι πολύ κατατοπιστικός με U +0,20!

Τι έχω χάσει και δεν το πήρα χαμπάρι? 😉

 

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε μια συζήτηση για το αν μπαίνει το +0,20 στα θερμομονωμένα. Σύμφερε σε συναδέλφους να μη το βάζουν. Τώρα που γίνεται ο έλεγχος του 90% και πέφτουν τα κοψίματα, όπως έστρωσαν να κοιμηθούν.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό το διαπίστωσα στο 1ο μου Β' ΠΕΑ (με εν. επιθεωρητή Γ' τάξης με εξετάσεις που έκανε το Α' ΠΕΑ!) που στο σενάριο δεν έχει προσθέσει το 0,20!

Τελείως λάθος, σύμφωνα με τον ΄πίνακα 3.7 της ΤΟΤΕΕ 1!

Φυσικά εγω το προσθέτω....

Edited by dib
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, hkamp said:

Υπήρχε μια συζήτηση για το αν μπαίνει το +0,20 στα θερμομονωμένα. Σύμφερε σε συναδέλφους να μη το βάζουν. Τώρα που γίνεται ο έλεγχος του 90% και πέφτουν τα κοψίματα, όπως έστρωσαν να κοιμηθούν.

Υπάρχει πρίπτωση να μη εμφανίζονται θερμογέφυρες σε ¨υφιστάμενα κτήρια¨, τη στιγμή που νέο κτήριο με οικ. άδεια και κανονισμό ΚΕΝΑΚ, προκύπτουν θερμογέφυρες?

Εκτιμώ οτι, κάτι δεν έχουν καταλάβει καλά...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, hkamp said:

Υπήρχε μια συζήτηση για το αν μπαίνει το +0,20 στα θερμομονωμένα. Σύμφερε σε συναδέλφους να μη το βάζουν. Τώρα που γίνεται ο έλεγχος του 90% και πέφτουν τα κοψίματα, όπως έστρωσαν να κοιμηθούν.

Καλημέρα. 
Κάνω τον τρίτο έλεγχο σήμερα. 
Για το +0,20 πως το εφαρμόζεις αν δεν έχεις την εγκεκριμένη μελέτη θερμομόνωσης; 
 

Link to comment
Share on other sites

Οτι σου βγάλει η αναδρομική +0,2

Π.χ. (τυχαία νούμερα) Είχες αμόνωτο U=2,38. Βάζεις γραφιτούχα 8εκ. R=2,5

Uνεο = Uυφιστ/(1+Uυφιστ Χ R) = 0,34

Εκεί μπαίνει το 0,2 και εισάγεις στο xml 0,54

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

και εγώ αυτό κάνω αλλά μου φαίνεται παράδοξο να υπολογίζω θεωρητικό με πραγματικό δομικό στοιχείο σε μια εξίσωση. Καλημέρα. 

Link to comment
Share on other sites

Για κτήρια κατασκευής κατά την περίοδο 1979-2010, οι θερμογέφυρες εισάγονται αυτόματα στους υπολογισμούς στο λογισμικό, ως σταθερή τιμή (0,10 W/(m2/K))  σύμφωνα με τα οριζόμενα στην Τ.Ο.Τ.Ε.Ε. 20701-1/2010 και εφόσον έχει καθοριστεί η ημερομηνία κατασκευής του κτηρίου και έχει επιλεγεί η ένδειξη "θερμομόνωση κατακόρυφων δομικών στοιχείων του κτηρίου".

Εγώ στο λογισμικό γιατί δεν βρίσκω σε κτίριο του 81 αυτή την ένδειξη του λογισμικού; 

Βασικά ακολουθώ κατά γράμμα την ΤΟΤΕΕ αλλά μου έκανε εντύπωση ότι αυτό δεν το βρίσκω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.