Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

10 ώρες πριν, dib said:

Το U παίρνει ολόκληρη τη τιμή (U = 2), γιατι εξετάζεις ολόκληρο το ΜΘΧ.

Το 50% του U (σαν παραδοχή), χρησιμοποιείται στις περιπτώσεις των διαμερισμάτων για τους τοίχους που είναι σε επαφή με το κλιμακοστάσιο, για να αποφύγουμε να περιγράψουμε ολόκληρο το χώρο του κλιμακοστασίου, που θεωρείται ΜΘΧ.

Εν προκειμένω, εσυ περιγράφεις όλο το υπερυψωμένο (μπαζομένο ή όχι) δάπεδο, συνεπώς πρέπει να βάλεις ολόκληρη τη τιμή του U, δηλ U =2,0.

Έχεις δίκιο, με έτρωγε και μένα και το είδα καλύτερα. Μπήκα για να το γράψω και με είχατε προλάβει.

Παίδες ευχαριστώ που βοηθάτε, νομίζω με την κουβέντα που κάνουμε εδώ μέσα όλοι έχουνε να δώσουμε και να πάρουμε.

Καλή συνέχεια (αν και η κατάσταση στα Α ΠΕΑ είναι τραγική και δεν ξέρω πως θα σκάσει όλο αυτό).

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, PPW said:

Αύριο ξεκούραστος θα τα δεις καλύτερα.

Τα πράγματα είναι πιο απλά από ότι αυτή την στιγμή σου φαίνονται.

Το έχουμε πάθει όλοι...

 

Υγ. 

(Το "2 γίνεται 1" στα κλιμακοστάσια. Όχι στα δάπεδα.)

Η αλήθεια είναι ότι μετά από 12 ώρες εργασία ρετάρει το σύστημα, τα ρουλεμάν αρπάζουν και δεν τσουλάει καλά...

Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, alej said:

Καλή συνέχεια (αν και η κατάσταση στα Α ΠΕΑ είναι τραγική και δεν ξέρω πως θα σκάσει όλο αυτό).

Έχεις απόλυτο δίκιο το πως θα σκάσει όλο αυτό!

Αλλά και οι επιθεωρητές/ελεγκτές των ΠΕΑ του ΥΠΕΝ δεν βοηθάνε σ' όλο αυτο...λέει οτι γίνεται ο έλεγχος του 5% αλλά δεν....

Στο 5ο Β' ΠΕΑ που κάνω τώρα, (τα 3 πρώτα τα έκοψα.. ήταν και τα 3 Alain Delon!!!), σε τοίχο με συρρομένο χωνευτό κούφωμα, ο Α΄ ενεργ. επιθεωρητής έβαλε μόνωση με θερμοπρόσοψη (εξωτ. μόνωση γραφιτούχα 7cm)...τι να πεις! 😡

Πέφτεις ή δεν πέφτεις απο το μπαλκόνι, ύψους 12,30m? 😜

Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, dib said:

Έχεις απόλυτο δίκιο το πως θα σκάσει όλο αυτό!

Αλλά και οι επιθεωρητές/ελεγκτές των ΠΕΑ του ΥΠΕΝ δεν βοηθάνε σ' όλο αυτο...λέει οτι γίνεται ο έλεγχος του 5% αλλά δεν....

Στο 5ο Β' ΠΕΑ που κάνω τώρα, (τα 3 πρώτα τα έκοψα.. ήταν και τα 3 Alain Delon!!!), σε τοίχο με συρρομένο χωνευτό κούφωμα, ο Α΄ ενεργ. επιθεωρητής έβαλε μόνωση με θερμοπρόσοψη (εξωτ. μόνωση γραφιτούχα 7cm)...τι να πεις! 😡

Πέφτεις ή δεν πέφτεις απο το μπαλκόνι, ύψους 12,30m? 😜

Εγώ τους ζητάω διορθώσεις και περιμένω λίγες μέρες, μέχρι τώρα έχει δουλέψει καλά. 

Στο δικό σου τι ακριβώς έγινε, δεν κατάλαβα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κάνω τώρα, ο Α΄ εν. επιθεωρητής στις παρεμβάσεις γράφει μόνωση με θερμοπρόσοψη σε συρρόμενο χωνευτό τοίχο!

Σε τέτοιο τοίχο, η μόνωση μπαίνει στην εξωτ. πλευρά του μέσα τούβλου ή εσωτερικά μέσα στο χώρο της κατοικίας!

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, dib said:

Αυτό που κάνω τώρα, ο Α΄ εν. επιθεωρητής στις παρεμβάσεις γράφει μόνωση με θερμοπρόσοψη σε συρρόμενο χωνευτό τοίχο!

Σε τέτοιο τοίχο, η μόνωση μπαίνει στην εξωτ. πλευρά του μέσα τούβλου ή εσωτερικά μέσα στο χώρο της κατοικίας!

Τι εφαρμόστηκε τελικά; Αυτό μετράει. 

6 λεπτά πριν, PPW said:

Τι σας νοιάζει τι έβαλε ο α πεα;

Κάνε καταγραφή αυτά που βλέπεις και μπάι μπάι...

Σωστά, ότι βλέπω με διάθεση πάντα να βοηθήσω αλλά στα όρια τα επιτρεπόμενα και αν χρειαστεί να περιμένω να κάνουν διορθώσεις.

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, PPW said:

Τι σας νοιάζει τι έβαλε ο α πεα;

Κάνε καταγραφή αυτά που βλέπεις και μπάι μπάι...

Αυτό έκανα, εννοείται έλαβα το τοίχο αμόνωτο και.... έπεσε η επιδότηση!

Link to comment
Share on other sites

Abelale που έλεγε κι ο γραφικός γαύρος!

Έβαλα U=2 αλλά μου βγάζει errors. Στο ΜΘΧ (που είναι το μπαζωμένο) μου ζητάει στοιχεία από Αδιαφανείς και Διαφανείς επιφάνειες. Άντε να βάλω τα τσιμέντα περιμετρικά, στα διαφανή στοιχεία τι να βάλω ρε σεις;

Edited by alej
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.