Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

να απαντήσω, σύμφωνα με τη δική μου κρίση:

 

1) η εσωτερική δεν γράφει ; στη περίπτωση που δε γράφει και η εσωτερική μονάδα κάτι, και εγώ θα έβαζα με το μάτι μια ισχύ, εξάλλου δεν παίζει κανέναν ρόλο στο λογισμικό αν δηλώσεις Α.Θ. ισχύος 2,7 ή Α.Θ. ισχύος 3,5 kilowatt.

 

2) εγώ όταν το είχα κάνει είχα βάλει βαθμό κάλυψης 1 στον ηλεκτρικό για καλοκαίρι, και μισό μισό το χειμώνα. Από εκεί είχα βρει τους συντελεστές και είχα κάνει γραμμική παρεμβολή

 

3) τι εννοείς "υπάρχει" ;;; παρατυπία είναι, ο νοών νοείτω

 

4) μιλάμε για εξοικονομώ ή για απλό ΠΕΑ ; σε εξοικονομώ, προσωπικά δε θα το έβαζα στα σενάρια, τώρα για ΠΕΑ, σιγά μη καθόμουν να ασχοληθώ... 

 

5) έστω ότι έχεις ένα χώρο με χρήση κατάστημα. Πας στον πίνακα 2.4 (σελ. 29) και βλέπεις ότι η στάθμη φωτισμού είναι 500lux. Ας πούμε ότι το κατάστημα έχει λάμπες φθορισμού. Μετράς την εγκατεστημένη ισχύ. Βρίσκεις ένα νούμερο, το κρατάς. Κατόπιν πας στον πίνακα 5.1α (σελ. 127) και βλέπεις ότι για να πάρεις 100 lux από λάμπα φθορισμού θες 4.5 W/m2. Άρα για να πάρεις 500 lux, θες 4.5*5 = 22.5 W/m2. Πολλαπλασιάζεις επί την επιφάνειά σου, και βρίσκεις έναν δεύτερο αριθμό. Για τον υπολογισμό, κρατάς τον μεγαλύτερο

Όπως ανέφερες, υπάρχει η περίπτωση πράγματι να υποβιβάσεις κατά πολύ την ενεργειακή απόδοση του χώρου σου.

Είχα μια εντελώς σουρεάλ υπόθεση με κάτι γραφεία, που είχαν λάμπες πυράκτωσης, και θεωρητικά έβγαζα περί τα 10kw (για λιγότερα από 100 τ.μ.) σε φωτισμό, δε μπορώ να βρω το link όμως.

Από την άλλη, δεν είναι πάντα έτσι. Σε ΠΕΑ που έκανα προχτές, είχαν 45% περισσότερη εγκατεστημένη ισχύ φωτισμού από τη θεωρητική, με αποτέλεσμα το κατάστημα ενώ συνόρευε παντού με θερμαινόμενους χώρους (ήτοι καθόλου εξωτερική τοιχοποιία), βγήκε ένα ξεγυρισμένο Ζ, καθώς ανέβαιναν πάρα πολύ τα φορτία φωτισμού και ψύξης

 

bonus: διάβασε εδώ, post 244 έως 260 (ειδική μνεία στις ατάκες του panos-vicious)

 

6. Κόβεις με το μάτι ύψος βουνού, απόσταση από το κτίριό σου, και βρίσκεις τη γωνία

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

και αφού έδωσα τα φώτα μου (αν και με έφαγε στη στροφή ο hk  :mrgreen: ) επανέρχομαι με δική μου απορία:

 

έχω την παρακάτω σκίαση:

 

 

21106r8.png

 

b87mkw.png

 

έχει κάποιος αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο ;

πως το βάζω στα σχέδια σκιασμού ανοιγμάτων για την ΜΕΑ ; 

μήπως να το θεωρούσα οριζόντιο πρόβολο ;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο παιδιά! Στο ερώτημα για το boiler εννουσα αν έχει μόνο ηλεκτρικό και όχι ηλιακό hkamp...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα επιστρέφω για να κάνω μερικές ερωτήσεις ακόμα, όπως είχα προαναγγείλει και στο τελευταίο πόστ μου... Όπως ξαναείπα είναι απορίες που μου δημιουργήθηκαν παρατηρώντας κυρίως σπίτια κλπ..

 

1) Βρήκα σε ένα σπίτι το εξής παράθυρο... Πώς το αντιμετωπίζουμε;

post-34845-1368168266,48_thumb.jpg

 

2) Αντιστοιχα αυτό το άνοιγμα σε σοφίτα πώς δηλώνεται; Σε ποιο σημείο;

post-34845-1368168356,93_thumb.jpg

 

3) Για σκιασμό από απέναντι κτίρια, είχα διαβάσει παλιότερα ότι για να ξέρω αν ένα απέναντι κτίριο προκαλεί σκιασμό ή όχι και επομένως αν θα το λάβω υπόψη στους υπολογισμούς μου υπάρχει μία σχέση που δείχνει την εξάρτηση της απόστασης του απέναντι κτιρίου από το ύψος του. Κάτι σαν: αν η απόσταση είναι εώς και δύο φορές το ύψος του τότε προκαλεί σκιασμό (τυχαία το λέω αυτό δε θυμάμαι ακριβώς τι είχα διαβάσει). Υπάρχει όντως αυτό μπορεί κάποιος να το βεβαιώσει;

 

4) Σε οριζόντιο πρόβολο. Αν ο πρόβολος είναι πχ ένα μπαλκόνι πχ ημικυκλικού σχήματος, μετράμε τη σκιά από το πιο εξω σημείο; Λεπτομέρειες θα μου πείτε, αλλά για να είμαστε σωστοί.

 

5) Πώς αντιμετωπίζω σπίτι που στο μπαλκόνι του υπάρχει κολώνα και προφανώς προκαλεί σκίαση στον τοίχο του σπιτιού; Τι είδους σκίαση είναι αυτή;

 

6) Σε ένα σπίτι που είδα εδώ υπάρχει και στέγη με δώμα και κεκλιμένη στέγη. Τι οροφή περνάω; Περνάω δύο διαφορετικές;

post-34845-1368168882,79_thumb.jpg

 

7) Και δύο άσχετες ερωτήσεις για ΜΕΑ. Αν σε ένα ΜΕΑ λοιπόν θέλω να το κάνω έτσι ώστε να βγει Α, από την εμπειρία σας ποια θα λέγατε ότι είναι τα σημαντικότερα μέτρα που θα βοηθούσαν σε αυτήν την κατεύθυνση; Μεγαλύτερη μόνωση; Τριπλά τζάμια; Αντλίες θερμότητας; Και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.. Προφανώς θα μου πείτε όλα παίζουν ρόλο, αλλά θέλω να πω τι επηρεάζει περισσότερο; Υπάρχουν κάποια τρικ που βοηθάνε να βγάλεις ένα κτίριο Α; Πχ αντλίες με συγκεκριμένα EER και πάνω; Συγκεκριμένα COP; Κατασκευάζεται ένα τέτοιο κτίριο στη γειτονιά μου και απλά το έβλεπα χτες και το σκεφτόμουν..

 

8-) Και τέλος, κάτι που σίγουρα θα αναφέρεται σε κάποια ΤΟΤΕΕ αλλά επειδή δεν το εχω αντιμετωπίσει και το αναρωτιόμουν αν μπορείτε παραπέμψτε με αν το λέει κάπου. Σε ΜΕΑ για γραφεία (τυχαία λέω το γραφεία αλλά σίγουρα όχι για σπίτι) που δεν υπάρχει ΖΝΧ πώς αντιμετωπίζεται η μελέτη στο στάδιο του ΖΝΧ; Πολλά κτίρια του τριτογενούς τομέα δεν έχουν ζεστό νερό.. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση;

 

 

 

Χίλια ευχαριστώ προκαταβολικά για πιθανές απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Έχω βγάλει τις εικόνες για εξ. χώρου.

και αφού έδωσα τα φώτα μου (αν και με έφαγε στη στροφή ο hk  :mrgreen: ) επανέρχομαι με δική μου απορία:

 

έχω την παρακάτω σκίαση:

 

 

έχει κάποιος αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο ;

πως το βάζω στα σχέδια σκιασμού ανοιγμάτων για την ΜΕΑ ; 

μήπως να το θεωρούσα οριζόντιο πρόβολο ;

Συνδυασμένη σκίαση από περσίδες, πρόβολο (μόνο το οριζόντιο τμήμα που προεξέχει) και σκίαση δεξιά και αριστερά.

Θα έβαζα τη μέγιστη σκίαση Fov που προκύπτει είτε από τον πρόβολο είτε από τις περσίδες. Για να έχεις κάνει τέτοια κατασκευή είναι ελεύθερος ο ορίζοντας προφανώς και μιλάμε για κάποιο νότιο τοίχο. Έτσι;

 

1) Βρήκα σε ένα σπίτι το εξής παράθυρο... Πώς το αντιμετωπίζουμε;

2) Αντιστοιχα αυτό το άνοιγμα σε σοφίτα πώς δηλώνεται; Σε ποιο σημείο;

1)Θα έβαζα το μεγαλύτερο αερισμό που δίνει η ΤΟΤΤΕΕ για ανοίγματα. Για το U τι να πω. Το χειρότερο που δίνει η ΤΟΤΕΕ. Δες υπάρχει πλαίσιο. Μονό τζάμι (και σε τμήματα). Κανονικά το U είναι τεράστιο εδώ αλλά μη σου χαλάσει το 0,6χ0,8 όλο το ΠΕΑ.

2)Δες στην ΤΟΤΕΕ ανοίγματα με κλίση

Link to comment
Share on other sites

νομίζω από τις περσίδες είναι η μεγαλύτερη

δεν το έχω κάνει εγώ, αρχιτεκτονικό πόνημα είναι φυσικά...

νότιος τοίχος, με σκίαση όμως από ορίζοντα

η βασική μου απορία είναι πως το δείχνω στα σχέδια της Μ.Ε.Α.

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Ένα θέμα με τις μόνιμες εξωτερικές περσίδες είναι το πως καταχωρούνται, εννοώ σε ποιες στήλες; Στην ΤΟΤΕΕ αναφέρονται σαν συντελεστής σκίασης Fsh, ωστόσο τέτοιες στήλες δεν υπάρχουν για να τις καταχωρήσει κανείς. Τις βάζουμε σαν οριζόντιο πρόβολο αν είναι οριζόντιες (όπως λέει στη βοήθεια του προγράμματος) και σαν πλευρικό αν είναι κατακόρυφες;

 

Ένα άλλο ζήτημα είναι το πως υπολογίζονται και βέβαια πως καταχωρούνται, όταν είναι διαφορετικές από αυτές που φαίνονται στο σχήμα 3.10 της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010; Π.χ. αν είναι σαν αυτές που δείχνει ο Αριστείδης. Η ΤΟΤΕΕ, πετάει ένα "Για άλλους εξειδικευμένους τύπους σκίασης, ο μελετητής θα πρέπει να εφαρμόζει αναλυτικό υπολογισμό του συντελεστή σκίασης" και ξεμπερδεύει. Ωραία λοιπόν, να πάρω ένα ηλιακό χάρτη για το γεωγραφικό πλάτος που βρίσκεται το κτίριο, να πάρω κι ένα μετρητή σκιασμού, να βάλω τον ένα πάνω στον άλλο, στο αζιμούθιο που αντιστοιχεί στο άνοιγμα (ή το αδιαφανές δομικό στοιχείο), και να βγάλω μια μάσκα σκιασμού. Και μετά τι; Τι τιμές συντελεστών σκίασης θα καταχωρήσω και σε ποιες στήλες;

Link to comment
Share on other sites

η βασική μου απορία είναι πως το δείχνω στα σχέδια της Μ.Ε.Α.

Δεν απαιτείται σχέδιο. Οφείλεις να υπολογίσεις τη γωνία (πινακάκι ποιές διαστάσεις παίρνεις, εφ της γωνίας, προκύπτουσα γωνία) και μετά ανατρέχοντας στους πίνακες να παρουσιάσεις τους συντελεστές.

 

Ένα θέμα με τις μόνιμες εξωτερικές περσίδες είναι το πως καταχωρούνται, εννοώ σε ποιες στήλες;

Πιθανότατα προβόλου. Υποθέτω βέβαια χωρίς να είμαι σίγουρος βλέποντας ομοιοτητες στις γωνίες στις 2 περιπτώσεις.

 

Ο αναλυτικός υπολογισμός πρέπει να δοθεί.

Αν πάρουμε την ηλιακή τροχιά και τη γεωγραφική θέση μπορούμε σε κάθε τοίχο ανάλογα με το εμπόδιο να βγάλουμε ανά μήνα ποσοστό σκιάσης του τοίχου ως: εμβαδό που σκιάζεται / εμβαδό τοίχου. Έπειτα προφανώς για τους καλοκαιρινούς μήνες να βγει ένας μέσος όρος. Κάτι τέτοιο καταλαβαίνω. Και αυτό λίγο μπακαλίστικο είναι.

Link to comment
Share on other sites

@ tetris
δεν υπάρχει καμία τακτοποίηση, αυθαιρεσίες κακό και τίποτα... (για να δηλώσω δλδ..)
κάνω τη δουλειά μου κανονικά και δε με αφορά το ότι είναι αυθαίρετο, ε;
 

Link to comment
Share on other sites

Προειδοποίησε πρώτα τον ιδιοκτήτη οτι πρέπει να τακτοποιήσει. Κανονικά εσύ πρέπει να εκδόσεις το πιστοποιητικό με ότι βρήκες. Αλλιώς κάνεις εσύ παρατυπία.

Το ΠΕΑ θα βγει για οτι βρεις. Απλά προειδοποίησέ τον οτι πρέπει να νομιμοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.