Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

1) με 1360 τμ εξωτερικη επιφανεια πολυ δυσκολο να εχεις λεβητα 35000 θερμιδες... 

τι κτιριο ειναι ;

μηπως ο λεβητας δε χρησιμοποιειται για ολους ;

2) εμενα μου το κανει σωστα, οποτε δε μπορω να παρω θεση

3) 3.5

4) οταν ειναι σε ΜΘΧ δε βαζεις αερισμο

 

Για το 1 θα ανεβάσω σε ακόλουθο ποστ την φωτογραφία από το ταμπελάκι του λέβητα, κατευθείαν από το κινητό γιατί είναι πιο εύκολο, μπας και δεν κατάλαβα εγώ κάτι καλά.

Για το 3 το έκανα το 3.5 διά 2 όπως έκανα και με τους τοίχους, δηλαδή 1.75. Αλλά μετά πρόσεξα αυτό το οποίο λέει ο συνάδερφος στο τελευταίο quote.

 

2) το πρόγραμμα βάζει 0 στούς μήνες χωρίς θέρμανση. Οχι 1 στούς μήνες θερμανσης

3) και η πόρτα U/2 εφόσον μιλάμε για τμήμα κτιρίου

τα σεμινάρια μην το δένεις και ότι ειπώθηκε.

 

Σωστό, αυτό εννοούσα, ότι δεν μου βάζει ούτε καν τα μηδενικά.

Έχεις δίκιο για τα σεμινάρια, απλά το ανέφερα για να πω ότι αυτά που έγραψα δεν τα κατέβασα από το κεφάλι μου...

 

 

2)Αυτό το bug μου το κάνει και εμένα και σε αρκετούς συναδέλφους.Το γιατί άγνωστο,αλλά εγώ κάνω το εξής:Μόλις μπαίνω π.χ στην καρτέλα για θέρμανση και βάλω ένα σύστημα παραγωγής -π.χ λέβητας- πριν συμπληρώσω οτιδήποτε στους μήνες κάνω ένα κλικ από το "δέντρο" σην καρτέλα "κέλυφος" και μετά ξαναπάω στην καρτέλα της θέρμανσης.Ως δια μαγείας τα μηδενικά έχουν συμπληρωθεί... :smile:

3)Για τις πόρτες σε επαφή με ΜΘΧ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ο πίνακας 3.12 σελ 64 της ΤΟΤΕΕ-1,είναι μόνο για επαφή με εξωτερικό αέρα!!!Σύμφωνα με τις ερωταπαντήσεις του ΤΕΕ οι τιμές είναι 4W/m2*K για μεταλλικές και 3,7W/m2*K για πλαστικές και ξύλινες,οπότε από αυτές τις τιμές παίρνεις U/2 (δλδ  2W/m2*K ή 1,65W/m2*K αντίστοιχα) και συνεχίζεις...

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/GR_ENERGEIAS/kenak/TEEKENAK_FAQ/Tab2,Tab5

 

Στο 2 συνάδερφε, αυτόν τον τρόπο αντιμετώπισης τον είχαμε χρησιμοποιήσει στα σεμινάρια όπου το πρόγραμμα μας έκανε το ίδιο πρόβλημα. Αλλά σε μένα δεν γίνεται κάτι. Μήπως παίζει ρόλο το αν έχεις περάσει όλα τα στοιχεία μέχρι εκεί; Γιατί δεν πέρασα ακόμα τις σκιάσεις ας πούμε.Αλλά δε νομίζω ότι παίζει ρόλο...

Για το δεύτερο σκέλος έχεις δίκιο. Το έχω γραμμένο και στην ΤΟΤΕΕ κάτω από τον πίνακα 3.12. Μας το είχε πει ο καθηγητής στο σεμινάριο ότι για επαφή με ΜΘΧ αλλάζουν οι τιμές για πόρτες και γίνονται 4 και 2,7 αναλόγως το υλικό. Απλά εγώ έχω την εντύπωση ότι αυτή η διόρθωση αφορά την τιμή που πρέπει να βάλω στην πόρτα κατευθείαν. Δεν νομίζω δηλαδή ότι θέλει διαίρεση δια 2. Είναι σίγουρο αυτό που λες;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την αυτόματη συμπλήρωση των 0 στους μήνες εκτός περιόδου θέρμανσης δεν είναι bug.

Το πρόγραμμα ξέρει ανάλογα με τη ζώνη σου που πρέπει να βάλει 0 και το βάζει. Αυτό που δεν ξέρει είναι τα μηνιαία ποσοστά κάλυψης για τους μήνες θέρμανσης. Εκεί μπορεί να έχεις 2 συστήματα με διαφορετικά ποσοστά κάλυψης.

Η τιμή των U της εξώπορτας που δίνονται στις ερωταπαντήσεις είναι όπως οι τιμές του πιν. 3.4. 

Αν περιγράψεις τον μθχ αναλυτικά, θα τις χρησιμοποιήσεις όπως στις δίνει (προς μθχ).

Αν όμως κάνεις τη χρήση της απλοποίησης U/2 τότε θα τις διαρέσεις δια 2, όπως και όλα τα U των υπόλοιπων δομικών στοιχείων.

Εξάλλου η διαίρεση δια 2 δε γίνεται για το U. Γίνεται επειδή η θερμοκρασιακή διαφορά είναι μισή σε ζώνη προς μθχ απ' ότι σε ζώνη προς εξ. περιβάλλον. Το δια 2 δηλαδή δεν <<αφορά>> το U. Του το κάνεις γιατί δεν μπορείς στο πρόγραμμα να βάλεις μισή θερμοκρασιακή διαφορά.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

ng1 βάζεις 1 σε υποδιαστασιολόγηση.  

Ομως τι κτίριο είναι? πολυκατοικία και έχει λέβητα 35000 θερμίδες? αδύνατον. Μήπως χρησιμοποιείται ατομικά από κάποιο διαμέρισμα μόνο? τί μέγεθος διαστάσεις ΄εχει ο λέβητας? τον έχεις φώτο ολόκληρο?

ή κάτι δεν φαίνεται καλά στούς κτυπημένους αριθμούς

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την αυτόματη συμπλήρωση των 0 στους μήνες εκτός περιόδου θέρμανσης δεν είναι bug.

Το πρόγραμμα ξέρει ανάλογα με τη ζώνη σου που πρέπει να βάλει 0 και το βάζει. Αυτό που δεν ξέρει είναι τα μηνιαία ποσοστά κάλυψης για τους μήνες θέρμανσης. Εκεί μπορεί να έχεις 2 συστήματα με διαφορετικά ποσοστά κάλυψης.

 

Ναι απλά εμένα δεν μου έχει περάσει ούτε τα μηδενικά. Δε θα έπρεπε;

 

hkamp μήπως έχεις και κάποια γνώμη για το ερώτημα μου με το συντελεστή υπερδιαστασιολόγησης;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έβαλες προφανώς ζώνη στα κλιματολογικά δεδομένα.

 

Δεν έχω άποψη για το γιατί είναι μικρότερος ο λέβητας απ΄ ότι θα πρεπε. Αν έρθω στην πολυκατοικία και δω την εγκατάσταση ίσως να έχω. Σε κάθε περίπτωση ισχύει ο πιν. 4.3 της ΤΟΤΕΕ1.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις απαντήσεις και τη βοήθεια σας. Ομολογώ ότι είστε πάντα πολύ γρήγοροι και εξυπηρετικοί!  :mrgreen:

 

ps. Είχες δίκιο hkamp. Είμαι απρόσεκτος, δεν είχα περάσει την πόλη μου στην αρχική ταμπέλα (για τα μηδενικά)

 

Συνάδελφε, δεν επιτρέπεται στο φόρουμ το αυτομαστίγωμα :)

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη κανα δυο ποστ σας μου είχαν ξεφύγει...

 

Η τιμή των U της εξώπορτας που δίνονται στις ερωταπαντήσεις είναι όπως οι τιμές του πιν. 3.4. 

Αν περιγράψεις τον μθχ αναλυτικά, θα τις χρησιμοποιήσεις όπως στις δίνει (προς μθχ).

Αν όμως κάνεις τη χρήση της απλοποίησης U/2 τότε θα τις διαρέσεις δια 2, όπως και όλα τα U των υπόλοιπων δομικών στοιχείων.

Εξάλλου η διαίρεση δια 2 δε γίνεται για το U. Γίνεται επειδή η θερμοκρασιακή διαφορά είναι μισή σε ζώνη προς μθχ απ' ότι σε ζώνη προς εξ. περιβάλλον. Το δια 2 δηλαδή δεν <<αφορά>> το U. Του το κάνεις γιατί δεν μπορείς στο πρόγραμμα να βάλεις μισή θερμοκρασιακή διαφορά.

 

Σωστό, έχειςδίκιο. Το διαίρεσα δία 2. Είναι λογικό αυτό που λες.

 

ng1 βάζεις 1 σε υποδιαστασιολόγηση.  

Ομως τι κτίριο είναι? πολυκατοικία και έχει λέβητα 35000 θερμίδες? αδύνατον. Μήπως χρησιμοποιείται ατομικά από κάποιο διαμέρισμα μόνο? τί μέγεθος διαστάσεις ΄εχει ο λέβητας? τον έχεις φώτο ολόκληρο?

ή κάτι δεν φαίνεται καλά στούς κτυπημένους αριθμούς

 

Δεν έχω επαρκή φωτό, ο λέβητας είναι από ένα σπίτι που μου έδωσε τα σχέδια ένας φίλος πολιτικός μηχ. για να εξασκηθώ λίγο... Τριώροφο είναι το σπίτι, όπου β και γ έγινα προσθήκη αργότερα. Να είναι ο λέβητας μόνο για τους δύο ορόφους; Αν τυχόν έχει γίνει κάτι τέτοιο τι κάνω;

 

Γενικά πάντως για υποδιαστασιολόγηση βάζω 1 ε;

 

Οκ ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις απαντήσεις και τη βοήθεια σας. Ομολογώ ότι είστε πάντα πολύ γρήγοροι και εξυπηρετικοί!  :mrgreen:

 

ps. Είχες δίκιο hkamp. Είμαι απρόσεκτος, δεν είχα περάσει την πόλη μου στην αρχική ταμπέλα (για τα μηδενικά)

 

Συνάδελφε, δεν επιτρέπεται στο φόρουμ το αυτομαστίγωμα :)

 

Συγνώμη για το αυτομαστίγωμα... Αλλά όντως ήμουν ""απρόσκετος""!!!  :mrgreen:

 

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο που θυμήθηκα. Στην πόρτα που βλέπει στο κλιμακοστάσιο, τιμές α και ε βάζω; Ή τις αφήνω κενές;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.