Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Τότε είσαι κατηγορία αυτοματισμών Γ.

 

Για ποιο λόγο να μπεις σε τέτοια διαδικασία για το λ; Ο κανονισμός συ δίνει τη δυνατότητα να πάρεις το U του τοίχου από την μελέτη θερμομόνωσης αν υπάρχει, ή από πίνακες αν δεν υπάρχει. Πάνω σε αυτό το U θα υπολογίσεις το νέο U με την προσθήκη της εξωτερικής θερμομόνωσης.

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις Γιάννη. Απλά ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποια τέτοια σχέση για το λ.

Να ρωτήσω κάτι ακόμα. Όταν κάνουμε ΠΕΑ για τμήμα κτηρίου - διαμέρισμα, τότε, όπως μας είπαν στα σεμινάρια, ως συνολικό ύψος του τμήματος που εξετάζουμε θεωρούμε το άθροισμα: εσωτερικό ύψος + πάχος άνω πλάκας + ύψος κάτω πλάκας. Ισχύει κάτι τέτοιο; Άλλο καταλαβαίνω από την 3.1.1 της ΤΟΤΕΕ. Ή μήπως η ΤΟΤΕΕ αναφέρεται στην περίπτωση εξέτασης ολόκληρου κτηρίου;  

Edited by γ.ταφ
Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις Γιάννη. Απλά ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποια τέτοια σχέση για το λ.

Να ρωτήσω κάτι ακόμα. Όταν κάνουμε ΠΕΑ για τμήμα κτηρίου - διαμέρισμα, τότε, όπως μας είπαν στα σεμινάρια, ως συνολικό ύψος του τμήματος που εξετάζουμε θεωρούμε το άθροισμα: εσωτερικό ύψος + πάχος άνω πλάκας + ύψος κάτω πλάκας  Aν προεξέχει το δάπεδο της εξεταζόμενης θερμικής, ως προς την οροφή του κάτω διαμερίσματος, δες το 3ο όροφο στη Τομή του σχηματος 3.1, (εσωτερικό ύψος + πάχος άνω πλάκας+ ύψος κάτω πλάκας), ναι αυτό ισχύει, εαν όχι είναι : εσωτερικό ύψος + πάχος άνω πλάκας, (δες το 1ο όροφο στη Τομή του σχηματος 3.1). Ισχύει κάτι τέτοιο; Άλλο καταλαβαίνω από την 3.1.1 της ΤΟΤΕΕ. Ή μήπως η ΤΟΤΕΕ αναφέρεται στην περίπτωση εξέτασης ολόκληρου κτηρίου;  

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Άρα στα σεμινάρια έλεγαν ότι να ναι, αφού ειπώθηκε ότι, σε κάθε περίπτωση που εξετάζουμε τμήμα κτηρίου για ΠΕΑ, στο ύψος συμπεριλαμβάνεται το πάχος τόσο της άνω όσο κ της κάτω πλάκας.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω τα σχέδια στο σχήμα 3.1 δε μπορούν να είναι πιο ξεκάθαρα...

 

(Ναι, ναι... 'ΤΟΤΕΕ' και 'ξεκάθαρα')  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Αριστείδη, μάλλον εννοούσες:

Γιατί θα πρέπει πάντα να κλείνει "κουτί" στη θερμομόνωση. Δες και στην ενότητα 2.6.1. της ΤΟΤΕΕ 20701-2/2010, στην σελίδα 43 για "επιφάνειες που έρχονται σε επαφή με θερμαινόμενους χώρους του ίδιου κτηρίου". Αν και το παράδειγμα που φέρνει αναφέρεται σε προσθήκες, θεωρώ πως ισχύει και για την δική σου περίπτωση, αν εντέλει απαιτηθεί έλεγχος θερμομονωτικής επάρκειας.

Ωστόσο, δεν θα έχεις αλλαγές στα η/μ του κτιρίου; Π.χ. ο ηλεκτρικός πίνακας του 4ου ορόφου θα γίνει πλέον υποπίνακας του 3ου με πιθανή επαύξηση της διατομής του καλωδίου (του 3ου). Δεν θα αλλάξουν τα υδραυλικά; Οι συνολικές θερμικές απώλειες δεν θα αλλάξουν αλλά δεν ξέρω αν θα έχεις αλλαγές στις εσωτερικές διαρρυθμίσεις, οπότε και απαίτηση για νέο υπολογισμό απωλειών ανά χώρο και νέα σώματα-κυκλώματα. Η κατανομή δαπανών θέρμανσης δεν αλλάζει. Για όλα τα παραπάνω δεν θα κατατεθούν νέες μελέτες; Κι αυτές θα αφορούν όλο το κτίριο ή μόνο τους δύο ορόφους;

 

 

Kαλημέρα Πάνο και συγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση...

Σωστά, το "δεν" ήταν τυπογραφικό λάθος

Όπως είπες, αλλαγές θα έχω σε όλα τα Η/Μ, με τις αντίστοιχες μελέτες

Το ζήτημα της αλλαγής κατανομής δαπανών όντως δε το είχα σκεφτεί 

Αφενός αν αλλάξει η μόνωση των ορόφων αλλάζει και η κατανομή του κτιρίου

ούτως ή άλλως όμως θέλουν να βάλουν Α/Θ, οπότε πάλι δε πάει περίπατο η κατανομή δαπανών ; 

για έλεγχο θερμομονωτικής επάρκειας δε γνωρίζω τελικά αν απαιτείται, περιμένω απάντηση από την αρχιτέκτονα, και ποιώ την νήσσαν μέχρι νεοτέρας γιατί μου πέσαν κάτι καλά ΠΕΑ και μια ΜΕΑ ταυτόχρονα και ο χρόνος δυστυχώς είναι τραγικά περιορισμένος...

 

υ.γ. η πλάκα είναι ότι είχαν να με θυμηθούν όλοι 10 μήνες και κλασσικά πέσαν όλοι μαζί...  :sad:

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

 Για ποιο λόγο να αλλάξει η κατανομή δαπανών θέρμανσης αν τοποθετηθεί θερμομόνωση στο δάπεδο του 3ου ορόφου; Για τον υπολογισμό θερμικών απωλειών, αυτή η επιφάνεια παραμένει αδιαβατική όπως και πριν. Εκτός κι αν σε αυτούς τους δυο ορόφους (3ο και 4ο), π.χ. αυξηθεί το πάχος της μόνωσης των διαχωριστικών τοίχων προς το κλιμακοστάσιο ή/και αλλάξουν τα κουφώματα ή/και εγκατασταθεί τεχνητός εξαερισμός ή/και γίνουν αλλαγές στη μόνωση της οροφής του 4ου, οπότε τότε ναι, θα αλλάξουν και οι θερμικές απώλειες και κατά συνέπεια και η υπάρχουσα κατανομή δαπανών θέρμανσης.

Αν όμως δεν συμβεί κάτι από τα παραπάνω (ή κάτι άλλο που μου ξεφεύγει), τότε δεν βλέπω το λόγο να αλλάξει η κατανομή δαπανών θέρμανσης.

 

Αν η μεζονέτα αποκοπεί από την υπάρχουσα κεντρική θέρμανση, τότε απλά, αυτός που βγάζει τα κοινόχρηστα θα πρέπει να εφαρμόσει τα όσα προβλέπονται στην ενότητα 3.3.1. του ΠΔ της 07/11/1985 στο ΦΕΚ Δ' 631/1985.

 

Αλλά δεν μου απάντησες αν οι μελέτες θα γίνουν για όλο το κτίριο ή μόνο για την μεζονέτα.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση ΠΕΑ σε ισόγειο κτήριο με δάπεδο επί υπερυψωμένης πλάκας, ο χώρος μεταξύ πλάκας και εδάφους λαμβάνεται ως ΜΘΧ, σωστά;

 

Ως συνολική επιφάνεια δηλώνω επιφάνεια ισογείου και ΜΘΧ;

 

Έτσι διπλασιάζεται η συνολική επιφάνεια και επομένως και η αμοιβή, σωστά;

 

Δεν θα υπάρχει θέμα με τράπεζες κλπ εάν στο ΠΕΑ αναγράφεται διπλάσια επιφάνεια;

 

(Νομίζω το θέμα έχει ξανασυζητηθεί αλλά δεν κατάφερα να το εντοπίσω)

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση ΠΕΑ σε ισόγειο κτήριο με δάπεδο επί υπερυψωμένης πλάκας, ο χώρος μεταξύ πλάκας και εδάφους λαμβάνεται ως ΜΘΧ, σωστά; Ναι

 

Ως συνολική επιφάνεια δηλώνω επιφάνεια ισογείου και ΜΘΧ; Μόνο του ισογείου, αλλα θα πρέπει να περιγράψεις όλο τον ΜΘΧ. Μόνο αν είχες υπόγειο θα πρόστεθες και την επιφάνεια αυτού. Αυτό ισχύει μόνο σε περίπτωση μονοκατοικίας ή εξέταση ολόκλρου του κτηρίου.

 

Έτσι διπλασιάζεται η συνολική επιφάνεια και επομένως και η αμοιβή, σωστά;

 

Δεν θα υπάρχει θέμα με τράπεζες κλπ εάν στο ΠΕΑ αναγράφεται διπλάσια επιφάνεια;

 

(Νομίζω το θέμα έχει ξανασυζητηθεί αλλά δεν κατάφερα να το εντοπίσω)

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.