Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Επειδή μου έχει τύχει, μπορείς να βάλεις στη συνολική επιφάνεια και αυτήν του μθχ, με την προϋπόθεση να επισυνάψεις το προσάρτημα όπου θα περιγράφεις αναλυτικά (και με αναφορά στην ΤΟΤΕΕ) σε τι αφορά η πρόσθετη (πέραν της θ.ζ. επιφάνεια). 

Σε τέτοιες δύσκολες εποχές, δεν μας παίρνει να πετάμε σίγουρα λεφτά. 

Link to comment
Share on other sites

 Για ποιο λόγο να αλλάξει η κατανομή δαπανών θέρμανσης αν τοποθετηθεί θερμομόνωση στο δάπεδο του 3ου ορόφου; Για τον υπολογισμό θερμικών απωλειών, αυτή η επιφάνεια παραμένει αδιαβατική όπως και πριν. Εκτός κι αν σε αυτούς τους δυο ορόφους (3ο και 4ο), π.χ. αυξηθεί το πάχος της μόνωσης των διαχωριστικών τοίχων προς το κλιμακοστάσιο ή/και αλλάξουν τα κουφώματα ή/και εγκατασταθεί τεχνητός εξαερισμός ή/και γίνουν αλλαγές στη μόνωση της οροφής του 4ου, οπότε τότε ναι, θα αλλάξουν και οι θερμικές απώλειες και κατά συνέπεια και η υπάρχουσα κατανομή δαπανών θέρμανσης.

Αν όμως δεν συμβεί κάτι από τα παραπάνω (ή κάτι άλλο που μου ξεφεύγει), τότε δεν βλέπω το λόγο να αλλάξει η κατανομή δαπανών θέρμανσης.

 

Αν η μεζονέτα αποκοπεί από την υπάρχουσα κεντρική θέρμανση, τότε απλά, αυτός που βγάζει τα κοινόχρηστα θα πρέπει να εφαρμόσει τα όσα προβλέπονται στην ενότητα 3.3.1. του ΠΔ της 07/11/1985 στο ΦΕΚ Δ' 631/1985.

 

Αλλά δεν μου απάντησες αν οι μελέτες θα γίνουν για όλο το κτίριο ή μόνο για την μεζονέτα.

 

Δεν απάντησα γιατί δε ξέρω :D

 

τα κουφώματα θα αλλαχθούν σίγουρα, όσον αφορά στις μονώσεις είναι θέμα εφαρμογής ή όχι ΚΕΝΑΚ, βλ. και παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Διαμέρισμα ενδιάμεσο 60τμ. του 1981, με λέβητα πετρελαίου με κεντρική θέρμανση, κουφώματα συρόμενα που δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ (μόνα τζάμια) και τέντες, χωρίς εμπόδια από γύρω οικοδομές, μου το βγάζει κατάταξη Ε (2.05). Σαν κατάταξη νομίζω είναι σωστή.

Επειδή είναι το δεύτερο ΠΕΑ που βγάζω πιστεύετε ότι είναι σωστό από την πείρα σας;

Link to comment
Share on other sites

Με τα στοιχεία που δινεις νομίζω οτι είναι σωστή η κατάταξη !

 

Δεν λες όμως για β.α. λέβητα, ΖΝΧ, ψύξη,.... !

Link to comment
Share on other sites

Η απλή σόμπα δηλώνεται ως ανοικτή εστία καύσης;

 

Εάν δεν γνωρίζουμε τα τεχνικά της χαρακτηριστικά τί ισχύ και βαθμό απόδοσης δηλώνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βαριέμαι να ψάχνω...Διαμέρισμα με κανονισμό θερμομόνωσης του 2004, την οποία θεωρώ ότι έχει εφαρμοστεί, έχει επιτοίχιο λέβητα φυσικού αερίου για θέρμανση και ΖΝΧ, δεν έχει ηλιακό, και για ψύξη έχει του κτιρίου αναφοράς.

 

1) Συστήματα αυτοματισμών τα θεωρώ "Β" ?

 

2) Αν ναι - που το θεωρώ λογικό - το κτίριο βγαίνει κατηγορία Β. Είναι λογικό κτίριο με ΚΘΚ να βγει "Β" ?

 

3) Σε κτίριο που βγαίνει Β, χρειάζεται σενάριο ?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βαριέμαι να ψάχνω...Διαμέρισμα με κανονισμό θερμομόνωσης του 2004, την οποία θεωρώ (θεωρείς, στη πράξη είναι ?) ότι έχει εφαρμοστεί, έχει επιτοίχιο λέβητα φυσικού αερίου για θέρμανση και ΖΝΧ, δεν έχει ηλιακό, και για ψύξη έχει του κτιρίου αναφοράς.

 

1) Συστήματα αυτοματισμών τα θεωρώ "Β" ? Δες το πιν 5.5 (διόρθωσα) και αν πληρείς τις προϋποθέσεις του, τότε ναι (που δεν νομίζω)

 

2) Αν ναι - που το θεωρώ λογικό - το κτίριο βγαίνει κατηγορία Β. Είναι λογικό κτίριο με ΚΘΚ να βγει "Β" ? Για μένα πολύ δύσκολο

 

3) Σε κτίριο που βγαίνει Β, χρειάζεται σενάριο ? Δεν νομίζω, εκτός και αν θες να το πας Β+ ή Α :smile:

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις δίκαιο και έβαλα τους αυτοματισμούς "Γ". Αλλά και πάλι...Β μου βγαίνει το Διαμέρισμα ! Υπόψην U βάζω :

 

Τοίχοι μπατικοί = 0,507

Τοίχοι συρόμενοι = 0,56

Φεροντα στοιχεία = 0,65

 

με τικαρισμένο φυσικά το "θερμομόνωση των κτ/φων στοιχείων" για να μπουν οι θερμογέφυρες.

 

Απλά όλη τη δουλειά την κάνει ο λέβητας ο οποίος έχει β.α. 0,95 ! από ότι είδα στο ίντερνετ...Δίκτυο βάζω 1, τερματικά 0,87. 

 

Σενάριο λέω να βάλω προσθήκη ηλιακού γιατί το ζητάει το buildingcert....

 

Τι να πω !

Link to comment
Share on other sites

Για τον β.α. του λέβητα πρέπει να κάνεις έλεγχο υπερδιαστασιολόγησης.

 

Δίκτυο διανομής δεν νομίζω πως μπορείς να βάλεις απόδοση 1. Οι σωληνώσεις έχουν μόνωση κατά ΚΕΝΑΚ;

 

Τα κουφώματα τί θερμοπερατότητα έχουν.

 

Κατηγορία Β σε κτήριο προ ΚΕΝΑΚ μου φαίνεται πολύ δύσκολο.

 

υγ.Dib, έχεις κανένα tip για το ερώτημά μου πιο πάνω;

Edited by JasonK
Link to comment
Share on other sites

jason γραφει στην ΤΟΤΕΕ 1 τι κανεις για ανοιχτες εστιες. Δες 4.1.2.7. Η ισχύς δεν παίζει ρόλο.

 

Επίσης η ΤΟΤΕΕ ορίζει ρητά ότι για τοπικούς λέβητες δεν ελέγχουμε για υπερδ/γηση.

 

Γιατί είστε τόσο κατηγορηματικοί πάντως για κτιριο με ΜΘΚ οτι δεν βγαινει Β ? Τα U δεν ήταν και τόσο μεγάλα πια σε σχέση με τον ΚΕΝΑΚ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.