Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Σε μονοκατοικία του 70, πλήρως αμόνωτη και πανταχόθεν ελεύθερη, με ηλιακό, κουφώματα με διπλό υαλοπίνακα και σύστημα θέρμανσης 20-ετίας σε καλή όμως κατάσταση, βγάζω κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας 400kWh/μ2 κατ'έτος και ενεργειακή απόδοση 2,95 σε σχέση με το κτήριο αναφοράς. 

 

Δεν σας φαίνεται υπερβολική η κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας; Μήπως κάνω κάπου λάθος; 

Link to comment
Share on other sites

 

Το "μπάζει από παντού" κλειστό υπόστεγο, θα το αντιμετώπιζα σαν και έναν οποιονδήποτε άλλο μ.θ.χ. , .....

Νομίζω πως κάνεις λάθος αν εστιάζεις ΜΟΝΟ στην κυκλοφορία αέρα.

Η επαφή με μ.θ.χ. έχει και το "πλεονέκτημα" μικρότερου U. Συνεπώς, το σωστό είναι εξωτερικός τοίχος με την αντίστοιχη σκίαση. 

 

 

Σε μονοκατοικία του 70, πλήρως αμόνωτη και πανταχόθεν ελεύθερη, με ηλιακό, κουφώματα με διπλό υαλοπίνακα και σύστημα θέρμανσης 20-ετίας σε καλή όμως κατάσταση, βγάζω κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας 400kWh/μ2 κατ'έτος και ενεργειακή απόδοση 2,95 σε σχέση με το κτήριο αναφοράς. 

 

Δεν σας φαίνεται υπερβολική η κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας; Μήπως κάνω κάπου λάθος; 

 

Το 2,95 δεν είναι δραματικό με τα δεδομένα που έχεις. Για τα 400 kWh/m², ξαναδές το.

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

 

Το 2,95 δεν είναι δραματικό με τα δεδομένα που έχεις. Για τα 400 kWh/m², ξαναδές το.

 

Ακριβώς αυτό με παραξένεψε και εμένα. Ενώ το 2,95 μοιάζει φυσιολογικό, το 400kWh/m2 φαίνεται κάπως υπερβολικό. 

 

Πάντως δεν βρίσκω κάποιο λάθος στην εισαγωγή δεδομένων... 

 

Με μόνωση του κελύφους με 5cm εξηλασμένη πολυστερίνη ανεβαίνει από Η σε Γ !

Edited by JasonK
Link to comment
Share on other sites

Σε μονοκατοικία του 70, πλήρως αμόνωτη και πανταχόθεν ελεύθερη, με ηλιακό, κουφώματα με διπλό υαλοπίνακα και σύστημα θέρμανσης 20-ετίας σε καλή όμως κατάσταση, βγάζω κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας 400kWh/μ2 κατ'έτος και ενεργειακή απόδοση 2,95 σε σχέση με το κτήριο αναφοράς. 

 

Δεν σας φαίνεται υπερβολική η κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας; Μήπως κάνω κάπου λάθος; 

 

Μου έχει τύχει 3,29 με 400kWh/τ.μ. σε αντίστοιχη μονοκατοικία με αυτήν που περιγράφεις πάλι με διπλούς υαλοπίνακες και θεωρητικό σύστημα θέρμανσης οπότε δε θα το θεωρούσα απίθανο.

Link to comment
Share on other sites

tetris, τι σε κάνει να νομίζεις ότι εστιάζω μόνο στην κυκλοφορία του αέρα; Απλώς, εξετάζω και συνυπολογίζω και αυτή την παράμετρο. Σαφώς και θα υπάρχει το "κέρδος" από τον μικρότερο συντελεστή θερμοπερατότητας των διαχωριστικών επιφανειών (και του μέσου συντελεστή θερμοπερατότητας Um, μιας και πρόκειται για ολόκληρο κτίριο), στην περίπτωση της θεώρησης του εν λόγω χώρου σαν μ.θ.χ., αλλά νομίζω πως η θεώρησή μου είναι σωστή. Η θερμοκρασία του χώρου, δεν είναι ίδια με την εξωτερική, δεν έχει την ίδια έκθεση στην ταχύτητα του ανέμου (αν και μπορεί να δημιουργούνται ρεύματα αέρα). Από την άλλη, οι διαχωριστικές επιφάνειες, δέχονται κάποιο ποσοστό ηλιασμού από τις χαραμάδες, αλλά αυτό είναι μικρό.

Γενικά, δεν μου μοιάζει, σαν το υπό εξέταση κτίριο να συνόρευε με μια προέκταση γιαπί. Μου ενισχύει αυτή την άποψη και η τελευταία τιμή του πίνακα 8 της ΤΟΤΕΕ 20701-2/2010, παρόλο που δεν υπάρχει στην 1η ΤΟΤΕΕ.

 

Πάντως, και σαν εξωτερικές επιφάνειες να θεωρηθούν οι παραπάνω, αν το κλειστό υπόστεγο είναι μικρό σε όγκο, εμβαδό δαπέδου και εμβαδό κελύφους, τόσο περισσότερο θα πλησιάζει η μετάδοση θερμότητας από τις διαχωριστικές, σε αυτήν της επαφής με εξωτερικό αέρα.

 

Αυτό είναι το σκεπτικό μου και ευχαρίστως να το αναθεωρήσω αν κάνω λάθος.            

Link to comment
Share on other sites

Σε κτίριο με Σ.Ο.Ι. σε υπόγειο και ισόγειο, το υπόγειο ανήκει στον πατέρα και το ισόγειο στη μάνα και την κόρη.

 

Γίνεται να βγει 1 ΠΕΑ για όλο το κτίριο ή δεν μπορεί λόγω διαφορετικών ιδιοκτητών ανά όροφο;

Link to comment
Share on other sites

Για το πλήθος των ΠΕΑ, δεν μας ενδιαφέρει το ιδιοκτησιακό, αλλά οι χρήσεις.

Βεβαίως και μπορείς να βγάλεις 1 ΠΕΑ για όλο, εφόσον οι όροφοι είναι κατοικίες και το υπόγειο β.χ.. Στους ιδιοκτήτες θα καταχωρίσεις και τους 3. Στο ποιός θα φαίνεται στο ΠΕΑ, ας αποφασίσουν...

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Σε κτίριο με Σ.Ο.Ι. σε υπόγειο και ισόγειο, το υπόγειο ανήκει στον πατέρα και το ισόγειο στη μάνα και την κόρη.

 

Γίνεται να βγει 1 ΠΕΑ για όλο το κτίριο ή δεν μπορεί λόγω διαφορετικών ιδιοκτητών ανά όροφο;

Από ερώτηση που υπέβαλα παλιότερα

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΥΠΕΚΑ ΓΙΑ ΝΕΟΥΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ.doc

Edited by petranhar
Link to comment
Share on other sites

Η διάταξη που όριζε την 10ετή ισχύ του ΠΕΑ νομίζω ότι με επόμενο νόμο έχει καταργηθεί.

 

Δεν μου είναι εύκολο τώρα να ψάξω τα ΦΕΚ, έχει ξανα-αναφερθεί πάντως το γεγονός και στο παρόν forum.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.