Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Διαχωριστική επιφάνεια με μ.θ.χ.είναι ακριβώς ό,τι συνορεύει με τον μ.θ.χ. (οροφή, τοίχος, δάπεδο).

Για την οροφή του Α΄ ορόφου, θα θεωρήσεις (αφού δεν έχεις τη μ.θ.) Umax της ζώνης σου, και πλήρη σκίαση, με την προϋπόθεση ότι έχεις στέγη επί πλάκας οπλ. σκυροδέματος.. 

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία ερώτηση, που ίσως έχουμε ξανασυζητησει και στο παρελθόν, αλλά μάλλον δεν πήρα ικανοποιητική απάντηση:

 

Αφορά τη μελέτη θερμομονωτικής επάρκειας στα γυάλινα κτήρια γραφείων.

 

Έστω ότι έχουμε ένα κτήριο με γυάλινη πρόσοψη. Ακόμα και αν θεωρήσουμε τον μικρότερο λόγο Α/V (=<0.2) για την ζώνη Α, η μέγιστη τιμή του Um  είναι 1.26. Πως θα το πετύχουμε αυτό; Ακόμα και με τα καλύτερα πλαίσια, π.χ. συνθετικά με Uf=1.5 και υαλοπίνακες με 20mm διάκενο και αέριο κρύπτο στο διάκενο και μεμβρανη low-e με Uf=1.2, δύσκολα καλύπτουμε την απαίτηση.

 

Δεν συζητώ για μεγαλύτερα A/V και ψυχρότερες θερμικές ζώνες.

 

Μήπως ο ΚΕΝΑΚ σηματοδοτεί το τέλος της κατασκευής τέτοιων κτηρίων, παρόλο που κοσμούν τις μεγαλες λεωφόρους της Αθήνας και κατασκευάστηκαν τις προηγούμενες δεκαετίες;

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Ξεφεύγουμε λίγο, αλλά είναι ωραίο θέμα για συζήτηση.

Ποτέ δεν είχα (αισθητικά) σε υπόληψη τα υαλοπετάσματα και ο λόγος είναι απλός.

Τα κτίρια αυτά κατασκευάστηκαν στον απόηχο (σε μας) του μοντερνισμού, και ήδη σε μα εποχή που στο εξωτερικό άρχιζαν να εφαρμόζουν το βιοκλιματικό σχεδιασμό

Σε μια χώρα με τόση ηλιοφάνεια, το υαλοπέτασμα, αν δεν συνδυαστεί με τρόπους εξοικονόμησης ενέργειας, είναι προκλητικά ενεργοβόρο.

Πιστεύω πως άνετα μπορεί να συνδυαστεί ενεργειακή επάρκεια με αρχιτεκτονικό αποτέλεσμα, κι αυτό έχουν  δείξει νέες κατασκευές ανά τον κόσμο. 

Οι νέες ανάγκες, οδηγούν και σε νέες αρχιτεκτονικές λύσεις. Είναι θέμα χρόνο να τις συνηθίσουμε. Και είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συμβολαιογράφος μου ζήτησε ενεργειακό πιστοποιητικό για πώληση διαμερίσματος 26 μ². Τελικά εκδίδονται ενεργειακά πιστοποιητικά για διαμερίσματα κάτω των 50 μ²; Αν κάποιος γνωρίζει να μας ενημερώσει. Στο συμβολαιογραφικό Σύλλογο η Νομική τους υπηρεσία αρνήθηκε να μου απαντήσει γατί είμαι μηχανικός και όχι συμβολαιογράφος...

Link to comment
Share on other sites

Μία απορία ακόμα. Για να βγάλει ένας ιδιοκτήτης ενεργειακό πιστοποιητικό για ένα διαμέρισμα που θέλει να ενοικιάσει, από 11/1 και μετά, θα χρειάζεται να υπάρχει ενεργειακό πιστοποιητικό για το σύστημα θέρμανσης της πολυκατοικίας; Και αν οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων της πολυκατοικίας δεν θέλουν, τότε τι θα γίνεται; Και τέλος το πιστοποιητικό για το σύστημα θέρμανσης μιας πολυκατοικίας σε ποιανού το όνομα θα εκδίδεται;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εύλογες οι απορίες σου συνάδερφε, νομίζω ήρθε η ώρα να ανοίξει η συζήτηση για ανταλλαγή απόψεων.

Θεωρώ πως το πιστοποιητικό για το σύστημα θέρμανσης αφορά το κτίριο στο σύνολό του και όχι κάθε ανεξάρτητη οριζόντια ιδιοκτησία, άρα το λογικό είναι να εκδίδεται στο όνομα του εκάστοτε διαχειριστή μιας και η δαπάνη λογικά θα πρέπει να χρεωθεί στα κοινόχρηστα.

 

Επιπρόσθετα, ως υποχρέωση βάσει νόμου, νομίζω δεν χωρά το "θέλω ή δεν θέλω" του κάθε συνιδιοκτήτη.

Θα περιμένω ωστόσο και εγώ να διαβάσω τις απόψεις και των υπολοίπων συναδέρφων.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι

Θα πρέπει να καταλάβουν οι ιδιοκτήτες ότι πρόκειται για ένα αναγκαίο "κακό", πέραν της αναμφισβήτητης χρησιμότητάς του.

Αν δεν το τορπίλιζε η ΠΟΜΙΔΑ, θα ήταν πιο εύκολο να το αποδεχτούν.

Link to comment
Share on other sites

Μία απορία ακόμα. Για να βγάλει ένας ιδιοκτήτης ενεργειακό πιστοποιητικό για ένα διαμέρισμα που θέλει να ενοικιάσει, από 11/1 και μετά, θα χρειάζεται να υπάρχει ενεργειακό πιστοποιητικό για το σύστημα θέρμανσης της πολυκατοικίας; Και αν οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων της πολυκατοικίας δεν θέλουν, τότε τι θα γίνεται; Και τέλος το πιστοποιητικό για το σύστημα θέρμανσης μιας πολυκατοικίας σε ποιανού το όνομα θα εκδίδεται;

Οχι

 

30/12/2015:

Σας ενημερώνουμε ότι, ....

Επίσης, σύμφωνα με άρθρο 23 (παρ.2δ) του ν.4351/2015 (ΦΕΚ Α 164), καταργείται «Η παρ. 4 του άρθρου 16 του ν. 4122/2013 (Α΄ 42)» 

Edited by zxgr
Link to comment
Share on other sites

μάλιστα!

εκείνη η παράγραφος έλεγε <<από την 1.1..2014 και εφόσον συντρέχουν οι προυποθέσεις υποχρεωτικής διενέργειας επιθεώρησης συστημάτων θέρμανσης η κλιματισμού των αρθρων 14 και 15, γαι την έκδοση ΠΕΑ απαιτείται η προσκόμιση τής Εκθεσης Επιθυεωρησης του Συστήματος Θέρμανσης ή Κλιματισμού.>>

 

δηλαδή τι γίνεται? Εδώ  καταργεί την προσκόμιση και μόνο. Αλλά δεν υπάρχει κάποια διάταξη που να απαγορεύει στον ενεργειακό επιθεωρητη να εκδώσει ΠΕΑ αν δεν υπάρχει η έκθεση?

Το buildingcert θα σε εμποδίζει όπως λένε οι συνάδελφοι να προχωρήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.