Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Επειδή δεν το έψαξα πιο πέρα, έχει εκδοθεί κάποιο σχετικό Π.Δ. για επέκταση της εφαρμογής του και σε κτίρια με Ο.Α. πριν την 01/01/2011;

 

Και εγώ δεν ξέρω κάτι για τέτοιο ΠΔ ...

 

Στα προηγούμενα μιλάω πάντα για νέα κτήρια με ΜΕΑ και ν4030. Ο ν4122 δεν κάνει διαχωρισμό ...

 

Έχω παρόμοια περίπτωση : ΜΕΑ με 2 διαμερίσματα. Το ένα επίτοιχος αερίου και το άλλο αντλία θερμότητας. Και στα δύο ηλιακούς. Ένας ιδιοκτήτης χωρίς πλέον ευρώ για την αντλία και τους ηλιακούς. Λόγω της απαίτησης της πολεοδομίας του προτείνω να πάρει τώρα ρεύμα στο διαμέρισμα αερίου και να μείνει το άλλο με το εργοταξιακό. Δεν έχει όμως για ηλιακούς και χωρίς ηλιακό δεν έχει Β ... δεν είναι παραλογισμός ;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι παραλογισμός;

Το ότι δεν έχει μία να βάλει ηλιακό δεν είναι κάτι που θα έπρεπε να προβλέπεται από το νόμο.

Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

Είναι σαν να ξεκινά ο άλλος να κάνει σπίτι και να σου λέει: >

Το ένα βέβαια είναι θέμα ασφάλειας αλλά να και το άλλο δεν είναι κάτι που μπορούμε να κλείσουμε τα μάτια.

 

Kan62, πάντα με την επιφύλαξη ότι κατάλαβα καλά τα δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Οι παραλογισμοί είναι δύο.

 

Ο πρώτος είναι ότι στην ίδια χώρα οι μισές ΥΔΟΜ δίνουν ρεύμα και χωρίς αυτό.

Ο δεύτερος είναι ότι το ΠΕΑ πιστοποιεί την ενεργειακή κατάσταση της ιδιοκτησίας εξασφαλίζοντας τον ιδιοκτήτη-καταναλωτή. Δηλαδή θα μπορούσε να απαιτείται με την ΗΤ (όποτε έρθει και σε συγκεκριμένη προθεσμία της). Ακόμη και η αγοραπωλησία ημιτελούς επιτρέπεται προστατεύοντας τον καταναλωτή με ΠΕΑ πριν την εξώφληση.

 

Μιλάμε πάντα για καταστάσεις όπου δεν υπάρχει υποχρεωτικός έλεγχος των εγκαταστάσεων.

Η μελέτη θέρμανσης δεν ήταν πάντα υποχρεωτική, ο ιδιοκτήτης έμπαινε και χωρίς αυτή και το κτήριο δεν κατανάλωνε.

Χωρίς ηλιακό το κτήριο πάλι μπορεί να καταναλώνει ως κάτω από Β. Με κανονικό ή εργοταξιακό ρεύμα ...

Link to comment
Share on other sites

Σωστά.

Αποδεικνύεται ότι το 50% των ΥΔΟΜ δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Και θα έπρεπε να ελεγχθούν γι αυτό.

 

ΗΤ σημαίνει Ηλεκτροδότηση Τελική;

Αν ναι, νομίζω ότι όταν παίρνεις τελικό ρεύμα σημαίνει ότι το κτίριο είναι έτοιμο από κάθε άποψη να κατοικηθεί και να λειτουργήσει κανονικά.

Και αυτό υποτίθεται ότι συμπίπτει με το ΠΕΚ που προαπαιτεί ΠΕΑ.

Το ότι ξέμεινε από λεφτά ο άνθρωπος πριν τις τελικές προθεσμίες... είναι κάτι που ίσως θα έπρεπε να προβλέπει ο νόμος δεδομένων των συνθηκών, αλλά....

 

Η μελέτη όμως θέρμανσης έγινε υποχρεωτική όταν έγινε υποχρεωτικός και ο ΚΕΝΑΚ.

Link to comment
Share on other sites

HT εννοώ Ηλεκτρονική Ταυτότητα.

 

Το τελικό ρεύμα ήταν ορόσημο στη λειτουργία του κτηρίου όταν δεν υπήρχε ως έννοια η ΗΤ.

Στην ΗΤ και στο Πιστοποιητικό Πληρότητάς της συγκεντρώνονται πλέον όλες οι πιστοποιήσεις του κτηρίου.

Μία από αυτές είναι και το ΠΕΑ.

Δε θέλησαν να ολοκληρώσουν την ΗΤ αλλά νομοθετούσαν γι' αυτή.

Έτσι ξεμείναμε στα διάφορα ενδιάμεσα λάθη ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ ότι δεν τό χω σε τέτοιο επίπεδο γι αυτές τις διαδικασίες.

Υποψιάζομαι μόνο την δίκαια ένστασή σου.

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα με την ΕΥΕΠΕΝ και μου είπαν ότι μπορώ να εκδώσω το ΠΕΑ

σύμφωνα με την υφιστάμενη κατάσταση και μέτα να συντάξω μια τέχνικη έκεθεση σύμφωνα με την 4122/2013

για τα ΗΜ συστήματα.Πρώτη φόρα το συναντάω δεν ξέρω πως να κινηθώ

Link to comment
Share on other sites

Αν τους έχεις μεταφέρει την κατάσταση όπως την έχουμε καταλάβει κι εμείς νομίζω ότι σου λένε: > αυτά δηλαδή που δεν είδες... >.

Και μετά αν η ΥΔΟΜ κινηθεί όπως πρέπει, σε διάστημα εντός έτους θα σε ξαναφωνάξουνε να βγάλεις το άλλο ΠΕΑ. Με τα ΗΜ συστήματα εγκατεστημένα.

 

Ετσι το κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Σα να σου λεει:"Δεν ειχα λεφτα, εβαλα τα Η/Μ δεν εβαλα μονωσεις"

Θα του εκδιδατε ΠΕΑ?

 

Πρεπει να παρει χαρτι με ελλειψεις

Link to comment
Share on other sites

slalom, αυτή την έλλειψη θα την είχε "τσιμπήσει" ο Ε.Δ. στο δεύτερο στάδιο ελέγχου και δεν θα έδινε το OK.

 

Πάνω σε αυτό που είπε ο Ηλίας, ότι:

.....Και επειδή σε συνήθη κτίρια ο ελεγκτής δόμησης ελέγχει τα οικοδομικά και δεν υπάρχει ελεγκτής δόμησης για Ηλεκτρομηχανολογικά ποιος θα βεβαιώσει ότι ολοκληρώθηκαν οι ΗΜ εργασίες;

Απλό.

Βάλανε τους Ελ. Δόμησης για τα οικοδομικά και τους ενεργειακούς επιθεωρητές για τα Η/Μ.

έχω μια διαφωνία, καθώς στην υποπαράγραφο γ). της παρ. 4 του άρθρου 7 του Ν. 4030/ λέει πως:

<<4. Οι έλεγχοι διενεργούνται στα εξής στάδια: [....] γ) Μετά την ολοκλήρωση του κτιρίου.
Ο έλεγχος αφορά στις εξωτερικές διαστάσεις, τις όψεις, το συνολικό ύψος, τις διαστάσεις των ημιυπαιθρίων χώρων, τις τελικές στάθμες, την
διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου και τις προβλεπόμενες εγκαταστάσεις>>
. Όπως το καταλαβαίνω, για όλα τα κτίρια προβλέπεται και αυτός ο έλεγχος. Και εφόσον πρέπει να ελεγχθούν και οι η/μ εγκαταστάσεις, και αν βρεθούν παρατυπίες ή μη υπάρχουσες καν, τότε πως θα σφραγίσει το πιστοποιητικό πληρότητας ο αρμόδιος επιβλέπων;

 

Τείνω να συμφωνήσω με την περίπτωση της κότας και του αυγού, που είπε και ο Indusys.

 

Όπως και με την διαπίστωση του kan62Q

.....Δε θέλησαν να ολοκληρώσουν την ΗΤ αλλά νομοθετούσαν γι' αυτή.

Έτσι ξεμείναμε στα διάφορα ενδιάμεσα λάθη ...

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.