Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

 ....που οι παλιοί βγάζουν σε μισή μέρα....

 

Πραγματικά ή έχουμε να κάνουμε με τους superman ή κάτι άλλο τρέχει.

 

Μα καλά συνάδελφε Βασίλη, παίρνεις σχέδια, κάνεις πλήρη αυτοψία (σκιάσεις σωστά, έλεγχος υπερδιαστασιολόγησης θέρμανσης σωστά), υπολογίζεις σενάρια που εφαρμόζονται, ελέγχεις τη δουλειά σου, εκδίδεις ΠΕΑ, συνάπτεις συμφωνητικό, συντάσσεις δήλωση και πληρώνεις ΦΕΜ στο taxis και λοιπές κρατήσεις στην τράπεζα, τυπώνεις, παραδίδεις, καθαρογράφεις σε 5 ώρες κατά μ.ο.;

 

Μήπως πρέπει οι mods να αναρωτηθούν για κάποια πράγματα και να μιλήσουν μαζί σου;

Edited by Indusys
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί παραξενεύεσαι ως προς το χρόνο?

Υπάρχουν απλές περιπτώσεις (π.χ. όταν δεν υπάρχει σύστημα θέρμανσης και δεν χρειάζεσαι φ.ε., ή ορθογώνια κάτοψη) που σου παίρνει το πολύ 6 ώρες (επίσκεψη, αποτύπωση, έκδοση), ειδικά αν λόγω εμπειρίας έχεις τυποποιήσει τη διαδικασία με εξελόφυλλα, κι έχεις λογισμικό σκιάσεων. 'Οσο για το ΦΕΜ ή τις κρατήσεις, τα υποβάλλεις μαζικά (με άλλα) εντός της προθεσμίας. 

Υπάρχουν και οι δύσκολες περιπτώσεις, (π.χ. μπερδεμένη κάτοψη, έλεγχος ξυλότυπου, κτίρια τριτογενούς, αναμονή φ.ε., κλπ.) που μπορεί να σου πάρει μέρες. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι όλες τις μέρες ασχολείσαι μόνο με το ΠΕΑ, άλλωστε ρυθμίζεις ανάλογα την αμοιβή σου. 

Αλλά γιατί απευθύνεσαι στους mods για να "συνετίσουν" το συνάδελφο? Καλύτερα να τον "δώσεις" στην ΕΥΕΠΕΝ... 8-)

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Ναι, συμφωνώ με τα χίλια και μπράβο συνάδελφε που παρά τη διάβρωση του θεσμού των ΠΕΑ στα συστήματα είχες το κουράγιο να διαβάσεις την ύλη.

 

 

Τι θες να πεις? υπαρχει καποιος που πληρωσε τα σεμιναρια και δε διαβασε την υλη?

 

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ή έχουμε να κάνουμε με τους superman ή κάτι άλλο τρέχει.

 

Μα καλά συνάδελφε Βασίλη, παίρνεις σχέδια, κάνεις πλήρη αυτοψία (σκιάσεις σωστά, έλεγχος υπερδιαστασιολόγησης θέρμανσης σωστά), υπολογίζεις σενάρια που εφαρμόζονται, ελέγχεις τη δουλειά σου, εκδίδεις ΠΕΑ, συνάπτεις συμφωνητικό, συντάσσεις δήλωση και πληρώνεις ΦΕΜ στο taxis και λοιπές κρατήσεις στην τράπεζα, τυπώνεις, παραδίδεις, καθαρογράφεις σε 5 ώρες κατά μ.ο.;

 

Μήπως πρέπει οι mods να αναρωτηθούν για κάποια πράγματα και να μιλήσουν μαζί σου;

 

5 ωρες ειναι παρα πολλες για αμοιβη <80€

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί παραξενεύεσαι ως προς το χρόνο?

Υπάρχουν απλές περιπτώσεις (π.χ. όταν δεν υπάρχει σύστημα θέρμανσης και δεν χρειάζεσαι φ.ε., ή ορθογώνια κάτοψη) που σου παίρνει το πολύ 6 ώρες (επίσκεψη, αποτύπωση, έκδοση), ειδικά αν λόγω εμπειρίας έχεις τυποποιήσει τη διαδικασία με εξελόφυλλα, κι έχεις λογισμικό σκιάσεων. 'Οσο για το ΦΕΜ ή τις κρατήσεις, τα υποβάλλεις μαζικά (με άλλα) εντός της προθεσμίας. 

Υπάρχουν και οι δύσκολες περιπτώσεις, (π.χ. μπερδεμένη κάτοψη, έλεγχος ξυλότυπου, κτίρια τριτογενούς, αναμονή φ.ε., κλπ.) που μπορεί να σου πάρει μέρες. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι όλες τις μέρες ασχολείσαι μόνο με το ΠΕΑ, άλλωστε ρυθμίζεις ανάλογα την αμοιβή σου. 

Αλλά γιατί απευθύνεσαι στους mods για να "συνετίσουν" το συνάδελφο? Καλύτερα να τον "δώσεις" στην ΕΥΕΠΕΝ... 8-)

 

Μην παίζεις με τη νοημοσύνη μου συνάδελφε, ξέρω πολύ καλά τί γίνεται με τις απλές περιπτώσεις και πόσες είναι αυτές.

Όπως γνωρίζω πολύ καλά και το πως να προσαρμόζω την αμοιβή μου στο χρόνο απασχόλησης, όπως και εσύ θέλω να πιστεύω από αυτά που μου υποδεικνύεις.

Δεν νομίζω παρά την επισήμανση σου πως αυτές οι βατές περιπτώσεις είναι τόσες πολλές, είμαι όμως σίγουρος πως αυτοί που έχουν κάνει κανόνα την ολοκλήρωση της διαδικασίας σε μισή μέρα, έχουν τον τρόπο να μετατρέπουν τις ''ειδικές περιπτώσεις'' που ανέφερες σε ''βατές''. Και να χρεώνουν με τιμή ''βατών''. 

 

Το σχόλιο του συναδέλφου ήταν γενικό, μίλησε για τους ''παλιούς που τελειώνουν τη δουλειά σε μισή μέρα'' και όχι για κάποιες ''ειδικές ή απλές περιπτώσεις που ολοκληρώνονται σύντομα'' όπως σωστά επισημαίνεις.

Στους mods απευθύνθηκα γιατί δεν είναι η πρώτη φορά που διαβαζω παράλογα πράγματα (σχόλια του τύπου ''λαγοί του συστήματος'', ''γδαρσίματα λόγω απαίτησης της νόμιμης αμοιβή'' και τέτοιες ανοησίες) εντός του φόρουμ για το θέμα αυτό.

 

Τι θες να πεις? υπαρχει καποιος που πληρωσε τα σεμιναρια και δε διαβασε την υλη?

 

Εσύ με όλα αυτά που διαβάζεις από κάποιους τί καταλαβαίνεις; Ότι αφιέρωσαν χρόνο για να διαβάσουν τις προαιρετικές ενότητες;

Edited by Indusys
Link to comment
Share on other sites

Τις προαιρετικές μόνο;

 

Αρκετοί δεν έχουν ιδέα ότι υπάρχουν και οι υποχρεωτικές ενότητες, τα Κ δηλαδή.

Οταν για τους περισσότερους από τους συμμετέχοντες η ικανή και αναγκαία συνθήκη ήταν να πάρουν το χαρτί της συμμετοχής, όλα τα άλλα ήταν περιττές λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ με όλα αυτά που διαβάζεις από κάποιους τί καταλαβαίνεις; Ότι αφιέρωσαν χρόνο για να διαβάσουν τις προαιρετικές ενότητες;

 

Εγω ξερω οτι πολλοι δεν εχουν ιδεα τι λεει αυτο που διαβαζουν, και ρωτανε πραματα που εγω θα ντρεπομουν να ρωτησω δημοσια

 

Link to comment
Share on other sites

Μην παίζεις με τη νοημοσύνη μου συνάδελφε, ξέρω πολύ καλά τί γίνεται με τις απλές περιπτώσεις και πόσες είναι αυτές.

Όπως γνωρίζω πολύ καλά και το πως να προσαρμόζω την αμοιβή μου στο χρόνο απασχόλησης, όπως και εσύ θέλω να πιστεύω από αυτά που μου υποδεικνύεις.

Δεν νομίζω παρά την επισήμανση σου πως αυτές οι βατές περιπτώσεις είναι τόσες πολλές, είμαι όμως σίγουρος πως αυτοί που έχουν κάνει κανόνα την ολοκλήρωση της διαδικασίας σε μισή μέρα, έχουν τον τρόπο να μετατρέπουν τις ''ειδικές περιπτώσεις'' που ανέφερες σε ''βατές''. Και να χρεώνουν με τιμή ''βατών''. 

 

Το σχόλιο του συναδέλφου ήταν γενικό, μίλησε για τους ''παλιούς που τελειώνουν τη δουλειά σε μισή μέρα'' και όχι για κάποιες ''ειδικές ή απλές περιπτώσεις που ολοκληρώνονται σύντομα'' όπως σωστά επισημαίνεις.

Στους mods απευθύνθηκα γιατί δεν είναι η πρώτη φορά που διαβαζω παράλογα πράγματα (σχόλια του τύπου ''λαγοί του συστήματος'', ''γδαρσίματα λόγω απαίτησης της νόμιμης αμοιβή'' και τέτοιες ανοησίες) εντός του φόρουμ για το θέμα αυτό.

Δεν παίζω με τη νοημοσύνη κανενός (ακόμη και αν είναι βλαξ), ούτε και προτίθεμαι να κάνω το "συνήγορο του διαβόλου", αλλά έχω την εντύπωση ότι ο συνάδελφος εννοούσε τη διαφορά λόγω εμπειρίας. 

Άλλωστε η έλλειψη εμπειρίας (μόνο?), αν κρίνω από πρόσφατα ερωτήματα στο παρόν θέμα, παρατηρείται και σε "νόμιμα πιστοποιημένους" συναδέλφους. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε πιστεύω πως σε μισή μέρα ΠΕΑ δεν εκδίδεται κατά κανόνα (''κατά παραδοχή'' ίσως) παρά τη φιλότιμη προσπάθεια σου να με πείσεις για το αντίθετο.

Γιατί δεν άφησες τον συνάδελφο να απαντήσει αναφορικά με το τί ενοούσε, από αυτά που έχω διαβάσει για μπούκες στην ΕΥΕΠΕΝ και στα γραφεία των υπουργών (πάντα στο όνομα του συνόλου των μηχανικών και όχι για προσωπικούς λόγους), έχω σχηματίσει την εντύπωση πως υπάρχει και περισσεύει η ικανότητα υπεράσπισης. Δεν συμφωνείς;

 

Μάλλον τελικά στους συναδέλφους με υψηλό δείκτη IQ τυγχάνουν οι περιπτώσεις με τετράγωνα κτίρια, δίχως συστήματα και σκιάσεις ενώ στους υπόλοιπους έρχονται τα κόκκαλα.

Αυτή την παράμετρο δεν τη είχα λάβει υπόψη μου.

 

Όσο αφορά κάποιους νόμιμα πιστοποιημένους, προφανώς και κατά περιπτώσεις λείπει η εμπειρία, εάν επιθυμείς μπορείς να οργανώσεις εξέταση και να κόψεις τους ανεπαρκής.

Σίγουρα όμως δεν τους λείπει κάτι που λείπει από τους μή νόμιμα πιστοποιημένους.

Είναι το ''χαρτί'', και ελπίζω να μην ξεχνάς πως καλώς ή κακώς ένα τέτοιο ''χαρτί'' πιστοποίησης επαγγελματικής επάρκειας δίνει τη δυνατότητα σε δεκάδες χιλιάδες συναδέλφους να μπαίνουν σε πεδία άλλων ειδικοτήτων και αντίστοιχα στους τελευταίους να μην μπαίνουν σε αυτά των πρώτων, δίχως να τεκμαίρεται επάρκεια των πρώτων και ανεπάρκεια των τελευταίων είτε από πρόγραμμα σπουδών είτε από κάποια εξέταση!

Είμαστε λοιπόν σε μια de facto νοοτροπίας λογική (ή à la carte συνδικαλισμό αν προτιμάς) όπου τα ράσα κάνουν τον παπά.

Και για αυτο δεν νομίζω πως έχω ευθύνη ως ενεργειακός επιθεωρητής. Οι λαγοί και τα κουνέλια αλλού βοσκούν όπως βλέπεις.

Edited by Indusys
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.