Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ Dib είναι μονωμένο το σπίτι και χρησιμοποίησα τους συντελεστές του πίνακα 3.5 Αφου είναι του 2005 υποθέτω οτι σε όλα τα δομικά στοιχεία θα έχεις προσθεσει και 0,1 W/mK απο θερμογέφυρες .... αν όχι πρέπει να το κάνεις !

μου βγάζει μεγάλη διαφόρα στην θέρμανση με του κτιρίο αναφοράς. Έλενξε πάλι τα νούμερα στη θέρμανση μήπως έχεις ξεχάσει κάποιο υποδιαστολή (β.α. - ισχύ - δίκτυο - κλπ.)  Το έλεγξα ενδελεχώς δεν έχω κάνει κάποιο λάθος

καμμία ιδέα που να εστιάσω.

 

Δεν μας λες τι αφορά .... διαμέρισμα .... μονοκατοικία ?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Dib είναι μονωμένο το σπίτι και χρησιμοποίησα τους συντελεστές του πίνακα 3.5

μου βγάζει μεγάλη διαφόρα στην θέρμανση με του κτιρίο αναφοράς. Το έλεγξα ενδελεχώς δεν έχω κάνει κάποιο λάθος

καμμία ιδέα που να εστιάσω.

 

Ακόμα και τα μέγιστα επιτρεπτά U κατά ΚΘΚ, είναι σαφώς υψηλότερα από τα μέγιστα επιτρεπτά U κατά ΚΕΝΑΚ, που χρησιμοποιεί το ΚΑ.

 

Επίσης τι γίνεται με τα κουφώματα;

 

Πολλά κτήρια στην Ελλάδα λόγω μεγάλων προβόλων είναι αρκετά πιο σκιασμένα από το ΚΑ, οπότε έχεις μεν όφελος στην ψύξη, αλλά λιγότερα ηλιακά θερμικά κέρδη στην θέρμανση.

 

Στο σύστημα θέρμανσης τι β.α. λέβητα έχεις; σίγουρα χαμηλότερο από του ΚΑ. Είναι υπερδιασιολογημένος; Έχεις δίκτυο διανομής μονομένο κατά ΚΕΝΑΚ;

 

Πρόσεξε τις μονάδες ισχύος στα βοηθητικά συστήματα, είναι σε KW και όχι σε W.

 

Πιστεύω ότι το καταβαραθρώνει το ΖΝΧ είναι τριπλάσσιο από του κτιρίου αναφοράς. Μόλις κάνω σενάριο

με ηλιάκο ανεβαίνει στην κατηγορία Δ. Τωρα δεν ξέρω με την θέρμανση τι γίνεται.Έχει λέβητα με πετρέλαιο θέρμανσης

 

 

Στο ζνχ μήπως χρησιμοποείται αποκλειστικά ηλεκτρισμός; γι' αυτό ισώς τόσο μεγάλη διαφορά με το ΚΑ.

 

Τι κατηγορία αυτοματισμών θεωρείς;

 

 

Πάντως, κτηρία με ΚΘΚ εφαρμοσμένο και ένα αξιοπρεπές σύστημα θέρμανσης (και αξιοπρεπή κλιματιστικά) συνήθως βγάινουν Δ χωρίς ηλιακό και Γ με ηλιακό.

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Δεν μας λες τι αφορά .... διαμέρισμα .... μονοκατοικία ?

Διαμέρισμα είναι. όταν λες να προσθέσω το 0,1 εννοείς αν έχω κλικάρει το κουτάκι με την θερμομόνωση δομικών στοιχείων

όποτε το προσθέτει αυτόματα το πρόγραμμα

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και τα μέγιστα επιτρεπτά U κατά ΚΘΚ, είναι σαφώς υψηλότερα από τα μέγιστα επιτρεπτά U κατά ΚΕΝΑΚ, που χρησιμοποιεί το ΚΑ.

 

Επίσης τι γίνεται με τα κουφώματα;

 

Πολλά κτήρια στην Ελλάδα λόγω μεγάλων προβόλων είναι αρκετά πιο σκιασμένα από το ΚΑ, οπότε έχεις μεν όφελος στην ψύξη, αλλά λιγότερα ηλιακά θερμικά κέρδη στην θέρμανση.

 

Στο σύστημα θέρμανσης τι β.α. λέβητα έχεις; σίγουρα χαμηλότερο από του ΚΑ. Είναι υπερδιασιολογημένος; Έχεις δίκτυο διανομής μονομένο κατά ΚΕΝΑΚ;

 

Πρόσεξε τις μονάδες ισχύος στα βοηθητικά συστήματα, είναι σε KW και όχι σε W.

 

 

 

Στο ζνχ μήπως χρησιμοποείται αποκλειστικά ηλεκτρισμός; γι' αυτό ισώς τόσο μεγάλη διαφορά με το ΚΑ.

 

Τι κατηγορία αυτοματισμών θεωρείς;

 

 

Πάντως, κτηρία με ΚΘΚ εφαρμοσμένο και ένα αξιοπρεπές σύστημα θέρμανσης (και αξιοπρεπή κλιματιστικά) συνήθως βγάινουν Δ χωρίς ηλιακό και Γ με ηλιακό.

  1. ΖΝΧ έχω αποκλειστικά ηλεκτρισμό
  2. ΒΑ λέβητα 0,89
  3. Δικτυο διανομής ΒΑ: 0,945
  4. Τα κουφώματα έχουν όλα έχουν πρόβολους
Link to comment
Share on other sites

Διαμέρισμα είναι. όταν λες να προσθέσω το 0,1 εννοείς αν έχω κλικάρει το κουτάκι με την θερμομόνωση δομικών στοιχείων

όποτε το προσθέτει αυτόματα το πρόγραμμα

 

Ναιι αυτό εννοώ ...αν και εγω το κάνω χειροκίνητα προσθέτωντας το 0,1 σε κάθε δομικό στοιχείο, εκτός των αμόνωτων (μπορεί να υπάρχουν και τέτοια δομικά στοιχεία σε πρόσφατες ανοικοδομήσεις !!!

 

 

  1. ΖΝΧ έχω αποκλειστικά ηλεκτρισμό
  2. ΒΑ λέβητα 0,89
  3. Δικτυο διανομής ΒΑ: 0,945 Τόσο καλή μόνωση έχουν οι σωληνώσεις του δικτύου διανομής ..... του Κ.Α. ?
  4. Τα κουφώματα έχουν όλα έχουν πρόβολους
  5. Έχεις κάνει επιμερισμό στις βοηθητικές μονάδες του συστήματος θέρμανσης (κυκλοφορητή - καυστήρα) ή οτι ισχύ είχαν τα έβαλες στα κουτάκια με τις βοηθητικές μονάδες?
Link to comment
Share on other sites

Επιμερισμό έκανα κανονικά στις βοηθητικές μονάδες ίσως να οφείλειται στις σκιάσεις των κουφωμάτων

δεν μπορώ να βρώ κάτι άλλο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε ΠΕΑ στα τ.μ του κτιρίου βάζουμε και το εμβαδό του υμιπαίθριου μόνο έαν είναι κλειστός

τον ανοιχτό δεν το λαμβάνουμε υπόψιν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.