Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Και μάλιστα χωρίς ειδοποίηση από το ΤΕΕ για αλλαγές, προσθήκες κλπ! Τέλος πάντων, αν μπορείς μην τυπώνεις. Didonis has the solution!

Link to comment
Share on other sites

Δε μ' αρέσει να διαβάσω από οθόνη.

Τέσπα, μια θεωρητική ερώτηση:

Σε ένα διαμέρισμα με σόμπα, εφόσον αυτή θερμαίνει μόνο ένα δωμάτιο πού "φαίνεται" αυτό;

Δηλαδή πώς το σύστημα ξέρει ότι τα kW της σόμπας δεν διαχέονται σε όλο το διαμέρισμα;

Μήπως αυτό δεν έχει σημασία στην ενεργειακή απόδοση;

Ή μήπως το ξέρει επειδή το κουτάκι ισχύος του συστήματος διανομής μένει κενό; (σύμφωνα με τις οδηγίες).

Link to comment
Share on other sites

ΤΟΤΕΕ 20701-1, Γ' έκδοση, ΦΕΚ 2945Β/2014

 

4.1.2.7. Βαθμός απόδοσης ανοικτών εστιών καύσης
Οι ανοικτές εστίες καύσης (σόμπες, τζάκια κ.ά.) έχουν πολύ χαμηλό βαθμό απόδοσης και η ισχύς τους είναι ανάλογη με την εστία καύσης. Συνήθως μια εστία καύσης έχει τη δυνατότητα κάλυψης του θερμικού φορτίου ενός χώρου 30 m2. Ο μέσος θερμικός βαθμός απόδοσης για τα παραδοσιακά τζάκια εκτιμάται σε 25%, ενώ για τα ενεργειακά τζάκια και τις σόμπες 50%. Στην περίπτωση που δεν υπάρχουν διαθέσιμα στοιχεία από τον κατασκευαστή για την θερμική ισχύ και απόδοση μιας εστίας καύσης, τότε για τους υπολογισμούς της ενεργειακής απόδοσης των κτηρίων δύναται να χρησιμοποιούνται οι προαναφερόμενες τιμές.

Edited by sdim
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να αλλάξω το εμβαδόν (από 67 σε 69 τμ) εκδοθέντος ΠΕΑ;

Μου το ζήτησε η συμβ/φος.

Μόνο αν ακυρώσω το ΠΕΑ; Ή να βγάλω άλλο από την αρχή; Έχει κόστος η ακύρωση;

Link to comment
Share on other sites

Μου το ζήτησε η συμβ/φος.

 

Δεν χρειάζεται να το αλλάξεις !

 

Οι συμβολαιογράγοι το μόνο που πρέπει να κάνουν (όταν τους δίνουμε το ΠΕΑ), είναι να επιβεβαιώνουν τον Α/Α και τον Κωδικό ασφαλείας του ΠΕΑ !!!

 

Δεν είναι υποψρεωψτικό να συμπίπτουν τα τμ του κτίσματος με τα τμ του ΠΕΑ.

 

Υπάρχει εγκύκλιος γι' αυτό απο το 2012 !

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ήξερα.

Τέλος πάντων, άντε να τους εξηγείς. Θα υπάρχει καμία επίπτωση αν ακυρώσω το ΠΕΑ και βγάλω άλλο με το "σωστό" εμβαδόν;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου απάντήσω συνάφελφε γιτί δεν μου έχει τύχει να κάνω μέχρι τώρα ανάκληση !!

 

Ισως σε διαφωτήσει κάποιος άλλος που έχει κανει αυτή την ενέργεια.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις ανάκληση, αναφέροντας τον λόγο. Πιθανότατα θα γίνει δεκτή.

 

Γενικά σε προηγούμενες συζητήσεις που έχω κάνει με ΕΥΕΠΕΝ, θεωρούν ότι πρέπει να υπάρχει 1 ΠΕΑ για κάθε κτήριο και αν γίνουν παρεμβάσεις που αλλάζουν την ενεργειακή κατάταξη του κτηρίου, τότε η διαδικασία είναι ανάκληση του παλίου ΠΕΑ (έιτε από τον μηχανικό, είτε από τον ιδιοκτήτη με αίτηση/υ.δ. που αναφέρει τους λόγους) και έκδοση νέου ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.