Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Μα αυτά τα γνωρίζεις χρόνια τώρα. Παρακολουθείς το φόρουμ χρόνια, έχεις λάβει κατ' επανάληψη προσωπικές απαντήσεις και τώρα ρωτάς αυτό :);

Στο προηγούμενο μήνυμά μου, θεώρησα δεδομένο πως θα είχες να κάνεις με κτίριο με Ο.Α. μετά την εφαμογή του ΚΕΝΑΚ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

μήπως έχει τύχει σε κανένα αυτό το μοντέλο λέβητα φυσικού αερίου?

δεν μπορώ να βρω τα χαρακτηριστικά του.

Ευχαριστώ

post-2320-0-22014600-1501359546_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

https://www.climago.ro/manuals/catalog_viessmann_vitopend_100wh1d.pdf

 

Δες εδώ 3 σελίδες πριν το τέλος, δηλ. σελ. 10

 

Ισχύς 24 kW, β.α = 0,90, κυκλ/της 92 W

Link to comment
Share on other sites

Τα 92W και 128W, είναι η συνολική μέγιστη καταναλισκόμενη ηλεκτρική ισχύς, ανάλογα με τον τύπο της συσκευής αερίου.

Από το παρακάτω (σελ. 3):

<<Макс. потреб. электр. мощность (включая циркул. насос) = μέγιστη απαιτούμενη ηλεκτρική ισχύς (συμπεριλαμβανομένου του κυκλοφορητή):

- Котел с открытой камерой сгорания = λέβητας με ανοικτό θάλαμο καύσης (δηλαδή λήψη του αέρα καύσης από τον εσωτερικό χώρο εγκατάστασης, οι λεγόμενες συσκευές αερίου τύπου B ) -> 92W

- Котел с закрытой камерой сгорания = λέβητας με κλειστό θάλαμο καύσης (δηλαδή λήψη του αέρα καύσης από το ύπαιθρο μέσω ενός κλειστού συστήματος , εξ ου και το "κλειστού θαλάμου", οι λεγόμενες συσκευές αερίου τύπου C) -> 128W.

Επομένως, επιλέγεις την τιμή ανάλογα με το πως είναι τοποθετημένος ο λέβητας ή για την ακρίβεια το από που γίνεται η λήψη του αέρα καύσης.

Π.χ., ένας επιτοίχιος λέβητας με ομοαξονικό καπναγωγό κατευθείαν στο ύπαιθρο, είναι συσκευή τύπου C. Οπότε, για το συγκεκριμένο, Pβοηθ. μονάδων = 128W = 0,128 kW.

 

Δες π.χ. στο συνημμένο.

post-22627-0-63302900-1501412130.png

Edited by panos-vicious
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σε σπιτι που για θερμανση εχει μονο ενα air condition που δεν καλυπτει τις αναγκες θερμανσης δηλωνουμε συστημα θερμ θεωρ και air condition. Στο δικτυο διανομης, στις τερμ μοναδες και στο βοηθ συστ τι στοιχεια βαζουμε;

 

Στάλθηκε από το 5015X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by andreastz
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ποικίλουν οι απόψεις επί του συγκεκριμένου θέματος....εγώ θα σου πω τη δική μου!

Λοιπόν εάν το ένα aircondition που έχεις καλύπτει σημαντικό τμήμα των αναγκών θέρμανσης (δηλαδή δεν έχεις απλά ένα σπλιτάκι 9000btu/h σε κατοικία 200τμ,  όπου εντάξει τότε μην το λάβεις υπόψη, πάρε μόνο θεωρητικό σύστημα) τότε σίγουρα στην Παραγωγή βάζεις την αντλία θερμότητας και συμπληρώνεις με θεωρητικό σύστημα, δηλαδή με λέβητα κτιρίου αναφοράς. Σε αυτήν την περίπτωση βάζεις και στο στο δίκτυο διανομής και στις τερματικές μονάδες ένα σταθμισμένο βαθμό απόδοσης και στις βοηθητικές μονάδες μπορείς να βάλεις από το θεωρητικό σύστημα ισχύ 0,1W/m2 επί το εμβαδόν της οικίας(!!!μετατροπή μετά σε kw). Ελπίζω να βοήθησα...!

 

Σημείωση: Δεν ισχύουν τα ίδια αν υπάρχει κεντρική θέρμανση και δεν την χρησιμοποιούν...εκεί παίρνεις τα στοιχεία από φύλλο ελέγχου λέβητα κλπ κλπ

Edited by Roukat
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλημερα

Θα ηθελα να ρωτησω , γιατί δεν εχω εμπειρία

Κανω ενεργειακη επιθεωρηση σε μια παλια διωροφη κατοικια στην οποία δεν υπαρχουν πορτες ουτε παράθυρα ... ειναι μόνο οπές στους τοιχους (εχουν καταστραφει) μπορει να μου πει κανεις καμια ιδέα , τι βαζω για κουφωμα , γενικα πως το αντιμετωπίζω;

ευχαριστω

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.