Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Θα καταχωρίσεις τον μθχ σου κανονικά στην καρτέλα μθχ, με τα κατακορυφα δομικά στοιχεια που θα υπολογίσεις εσύ, αερισμό σύμφωνα με τον όγκο του, κάτω πλάκα όπως ειπές και το δάπεδο του σπιτιού ως διαχωριστική επιφάνεια με μθχ και U που θα υπολογισεις (προς μθχ). Το πρόγραμμα θα υπολογίσει τον μειωτικό συντελεστή b και θα τον πολλαπλασιάσει με το U της διαχωριστικής επιφάνειας.

Sent from my MI 3W using Tapatalk

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Έχω ζαχαροπλαστείο το οποίο δεν έχει τραπεζοκαθίσματα. Είναι στην ουσία κατάστημα.

Χρήση να δηλώσω ζαχαροπλαστεία ή καταστήματα??

Ρωτάω γιατί τα ζαχαροπλαστεία είναι στην κατηγορία συνάθροισης κοινού, άρα και οι απαιτήσεις είναι διαφορετικές.

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

Για μένα, αφου δεν έχει καθίσματα, ανήκει στη κατηγορία ''εργαστηρίων'' που σύμφωνα με την παργ. 1.5 της ΤΟΤΕΕ 1. δεν απαιτείται η έκδοση ΠΕΑ με την προϋπόθεση οτι η οικ. άδεια αναφέρεται σε επαγγελματικό εργαστήριο.

 

Αν δεν έχεις τέτοια οικ. άδεια, δεν χρειάζεται ΠΕΑ, παρόλ' αυτά για να πάρεις φράγκα, βγάλτο σαν καταστημα.

Link to comment
Share on other sites

ΠΛΕΟΝ ΜΕ ΤΟΝ ΚΕΝΑΚ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΠΙΒΛΕΨΗ ΑΔΕΙΑΣ ΠΟΤΕ ΜΟΥ - ΜΕΛΕΤΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΕΛΕΤΗ

ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΕΣΤΩ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΕΠΙΒΛΕΨΗ ΚΕΝΑΚ ΘΑ ΤΗΝ ΠΕΤΑΩ ΑΛΛΟΥ

 

ΛΟΛ

 

Παρακαλώ μη γράφετε με κεφαλαία.

Διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής.

Ευχαριστώ, hkamp.

 

λολ

 

γιατι αμα παρω βλεπω να τους πηγαινω κοπιδι

 

ΥΓ hkamp τι εγινε μας θυμηθηκες? :mrgreen:

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα ,δεν ξέρω αν είμαι στην σωστή θεματική ενότητα και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι:

σε σπίτι που εχει δηλωμενα 100 τμ στην οικοδομικη αδεια και κατοπιν μετρησεως μου διαπιστωσα απόκλιση  5,90 m2 τι γινεται σ αυτη την περιπτωση???

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα αν πρόκειται για ΠΕΑ, προχωράς κανονικά και γράφεις τα τμ που μέτρησες !

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.