Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Για ποιό λόγο θέλεις τα Btu? (αν και μπορείς να μετατρέψεις τα Kw)

Για την ψύξη αυτό που χρειάζεσαι είναι το EER οπότε, ή ψάχνεις στο ιντερνέτο τα πλήρη χαρακτηριστικά της μονάδας, ή το βάζεις 10ετίας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βλέπεις πουθενά ούτε έτος κατασκευής, θα σου έλεγα να αφήσεις το πεδίο της ψυκτικής ισχύος της μονάδας παραγωγής, κενό (όχι μηδέν), καθώς έτσι κι αλλιώς δεν παίζει ρόλο στη ψύξη και να πάρεις EER από τις συστάσεις της ΤΟΤΕΕ.

Τα 0,864 kW είναι η καταναλισκόμενη ονομαστική ισχύς στην ψύξη και όχι η αποδιδόμενη.

 

Edit: Άστο tetris, θα φάει τσάμπα την ώρα του ο άνθρωπος στο internet, όπως έκανα τη ... κι εγώ.

Edited by panos-vicious
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω,φανταζομαι οτι μπορει να ειναι και 9αρι= 2.64kw  με ΕΕR περιπου 3 αλλά βάζω κενο και 1,5 ΕΕR,πάνω απο 10ετια,ειναι καλά?

Επίσης στη συγκεκριμένη ιδιοκτησια, καποια οψη αποτελειται απο κουφωμα αλουμινιου και πανω απο αυτο εχει ξυλινη κατασκευη μεχρι την οροφη (κατακορυφες ξυλοσανιδες ),τι U μπορεί να έχει αυτή?

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να κάνω μία ερώτηση κι εγώ:

λοιπόν έχω αναλάβει ΠΕΑ για χρήση ΓΡΑΦΕΙΟ σε πέτρινο ισόγειο κτίσμα του 1960 το οποίο έχει φέρουσα τοιχοποιία και πλάκα από οπλισμένο σκυρόδεμα στην οροφή. Το 2005 προστέθηκε  χωρίς άδεια μία κεκλιμένη στέγη με κεραμίδια. Το τι και αν μονώθηκε, κανένας δεν ξέρει και σκέφτομαι να κάνω το εξής:

να πάρω όγκο έως και πλάκα, να αγνοήσω στέγη και να πάρω για την πλάκα U=1 ως οριζόντια οροφή κάτω από μη θερμομ. στέγη, με το σκεπτικό ότι το 2005 κάτι θα βάλανε στην πλάκα για μόνωση (άρα ανεπαρκής θερμομ. προστασία κατά Κ.Θ.Κ.) και μετά θα βάλανε τη στέγη για ομορφιά και για να φεύγουν τα νερά. Τι λέτε?

Επίσης για το κτίσμα αυτό πήρα θέρμανση, ψύξη, αερισμό , φωτισμό όλα του θεωρητικού συστήματος γιατί δεν είχε απολύτως τίποτα μέσα, και μου βγαίνει κατηγορία Ζ, το βλέπετε σωστό? Γιατί πρώτη φορά βγάζω τόοοσο χαμηλά κτίριο τριτογενούς τομέα....

Link to comment
Share on other sites

mixyak790

άλλο U θα χρησιμοποιήσεις για το κούφωμα, και άλλο για τον ξύλινο τοίχο

Για τον τοίχο θα πρέπει να ξέρεις το πάχος και τη διαστρωμάτωση. Αν είναι απλώς μια στρώση τάβλες (d=2.5 cm) το U είναι 2,87

 

Roukat

Αφού δεν έχει άδεια (ώστε να έχω το άλλοθι της μελ. θερμομόνωσης, σύμφωνα με τις οδηγίες), θα το λάμβανα ως οριζόντια οροφή κάτω από μη θερμομ. στέγη(*)

όσο για το Ζ, δεν είναι θέμα στατιστικής μεταξύ συναδέλφων (κι εμένα μου έχει τύχει)

 

(*) αν οι ιδιοκτήτες ενδιαφέρονται για καλύτερη ενεργειακή κατάταξη, ας αποδείξουν ότι έχουν βάλει μόνωση

Link to comment
Share on other sites

tetris ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Πράγματι δεν είναι θέμα στατιστικής όμως είναι μία ένδειξη για το αν έχεις κάνει κάποιο χονδροειδές λάθος... Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι αν αφήσω όλες τις τιμές ίδιες σε όλες τις καρτέλες και βάλω U=3.70 για την πλάκα οροφής τότε το κτίριο μου βγαίνει Η, ενώ αν βάλω U=1 τότε πάει στο Ζ....

Επίσης σκέψου ότι εγώ είδα ένα γυμνό γραφείο το οποίο την επόμενη εβδομάδα θα έχει φώτα, κλιματιστικά, τέντα κλπ τα οποία φυσικά εγώ δεν έχω υπολογίσει αφού τώρα που έκανα επιθεώρηση δεν υπήρχαν (κλασσικό θέμα), οπότε με βάση τη δική μου μικρή εμπειρία πιστεύω θα ήταν πιο σωστό να πριμοδοτήσω κάπως έτσι το κτίριο γιατί πράγματι δεν πιστεύω ότι αντιστοιχεί σε Η (και δεν αντιβαίνει στη λογική διότι για καλύτερη μόνωση προσθέσανε τη στέγη...) Δεν ξέρω, θα ήθελα τη γνώμη σου....

Σκέψου ότι μόλις βάζω μία Α.Θ. στο σενάριο πάει κατάταξη Δ.......

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Αφού αποτυπώνουμε ό,τι πραγματικά υπάρχει, γιατί να πριμοδοτήσεις?

Επίσης, δεν κατάλαβα αυτό με το σενάριο. Πώς με μια α/θ πάει στο Δ? Εκτός κι αν είναι απόδοσης πολύ καλύτερης του κ.α.

Σε αυτές τις περιπτώσεις (με εγκαταστάσεις κ.α.) συνήθως βάζω στο σενάριο είτε σκιάσεις, είτε μόνωση

Πάντως, αν θέλεις, μπορείς να μου στείλεις τα στοιχεία να το επεξεργαστώ κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ αλλά δεν είναι ανάγκη πραγματικά.....άλλωστε σε λίγο πρέπει να το εκτυπώσω.

Πάντως η Α.Θ. που έβαλα είναι 18000btu/h με στοιχεία:

για θέρμανση: ισχύς 6.30kw, COP=3.87

για ψύξη:  ισχύς 5.20kw, EER=6.94

(FUJITSU inverter, το βρήκα ψάχνοντας)

Οπότε καταλαβαίνεις ότι ανεβαίνει άνετα κυρίως λόγω ψύξης.

(η τέντα που δοκίμασα σε σενάριο , δεν μου αλλάζει κατάταξη γιατί ήδη έχει κάποιες σκιάσεις στη μεριά που μπορεί να μπει)

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.