Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση στην υποβολή σχεδίων στα αυθαίρετα μέχρι 30/9/2012


Recommended Posts

Επίσης αν είναι προ 55, επίσης χωρίς σχέδια δίνεις βεβαίωση.

 

Όχι, χρειάζεται να γίνει η διαδικασία "Πιστοποίησης νομίμου περιγράμματος" στην οικεία πολεοδομία και στη συνέχεια να δώσεις βεβαίωση.

Βεβαίωση δεν δίνουμε ΠΟΤΕ αν δεν έχουμε εγκεκριμένα σχέδια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 217
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Όχι, χρειάζεται να γίνει η διαδικασία "Πιστοποίησης νομίμου περιγράμματος" στην οικεία πολεοδομία και στη συνέχεια να δώσεις βεβαίωση.

Βεβαίωση δεν δίνουμε ΠΟΤΕ αν δεν έχουμε εγκεκριμένα σχέδια!!!

 

το θεωρώ υπερβολικό για βεβαίωση Ν 4014 αν το κτήριο είναι εμφανές ότι ειναι προ του 1955 δηλαδή αναφέρεται σε παλαιό συμβόλαιο και το αναγνωρίζουμε σε Α/Φ προ του 1955 να ζητήσουμε πιστοποίηση νόμιμου περιγράμματος Εγώ προσωπικά ζητώ να κάνουμε πιστοποίηση νόμιμου περιγράμματος μόνο αν ο πελάτης επιμένει και δεν ειμαι σίγουρος με βάση τα ποιό πάνω στοιχεία ότι εξ ολοκλήρου πρόκειται για κτήριο προ του 1955 ή αν έχει σκοπό άμεσα να εκδόσει άδεια για προσθήκη ή επισκευή του κτηρίου.

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος αναφέρει ότι για να εκδοθεί μια βεβαίωση, εκτός όλων των άλλων, προσκομίζονται στον μηχανικό η άδεια και τα εγκεκριμένα σχέδια του ακινήτου. Χωρίς εγκεκριμένα σχέδια ...πάπαλα η βεβαίωση.

 

Για προϋφιστάμενο του 55, αν δεν υπάρχουν εγκεκριμένα σχέδια ΠΡΕΠΕΙ να δημιουργηθούν.

Δημιουργούνται μόνον μέσω "Πιστοποίησης νομίμου περιγράμματος" σφραγισμένης δηλαδή διαδικασίας από την οικεία πολεοδομία!

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος ή διαδικασία.

Για να εκδοθεί από την πολεοδομία η "πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος" χρειάζονται εκτός των υπολοίπων και αποδεικτικά του ότι, το συγκεκριμένο ακίνητο υφίσταται πριν το 55.

Η οικεία πολεοδομία .....ΓΝΩΜΟΔΟΤΕΙ γι' αυτό και εκδίδει - σφραγίζει την "πιστοποίηση".

Δεν ΓΝΩΜΟΔΟΤΕΙ ο μηχανικός και αυθαίρετα εκδίδει τη βεβαίωση.

Χρειάζεται προσοχή το συγκεκριμένο θέμα.....

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που έχουν χαθεί τα σχέδια από την Πολεοδομία (έχω στα χέρια μου μόνο την άδεια) και έχω πάρει χαρτί από την Πολεοδομία ότι τα σχέδια έχουν χαθεί για να δώσω βεβαίωση για μεταβίβαση ελέγχο το διαμέρισμα με βάσει τα τ.μ. που αναγράφονται στο συμβόλαιο. Σωστά; Χρειάζεται να κάνω αποτύπωση και νέα σχέδια από την αρχή; Εγώ λέω όχι εφόσον δεν τα θέλει ο ιδιοκτήτης; Σωστά σκέφτομαι ή θα πρέπει μελλοντικά να τα ανεβάσω και να τρέχω τελευταία στιγμή;

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που έχουν χαθεί τα σχέδια από την Πολεοδομία (έχω στα χέρια μου μόνο την άδεια) και έχω πάρει χαρτί από την Πολεοδομία ότι τα σχέδια έχουν χαθεί για να δώσω βεβαίωση για μεταβίβαση ελέγχο το διαμέρισμα με βάσει τα τ.μ. που αναγράφονται στο συμβόλαιο. Σωστά; Χρειάζεται να κάνω αποτύπωση και νέα σχέδια από την αρχή; Εγώ λέω όχι εφόσον δεν τα θέλει ο ιδιοκτήτης; Σωστά σκέφτομαι ή θα πρέπει μελλοντικά να τα ανεβάσω και να τρέχω τελευταία στιγμή;

 

Χρειάζεται μερική ή ακόμα και ολική ανασύσταση φακέλλου από την οικεία πολεοδομία (το τι ακριβώς θα το βρεις μιλώντας μαζί τους).

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται μερική ή ακόμα και ολική ανασύσταση φακέλλου από την οικεία πολεοδομία (το τι ακριβώς θα το βρεις μιλώντας μαζί τους).

 

Μίλησα μαζί τους και μου έδωσαν ένα χαρτί που λέει ότι "ύστερα από έρευνα στα αρχεία τους η τάδε άδεια δεν βρέθηκε".Η παρούσα βεβαίωση χορηγείται για κάθε νόμιμη χρήση. Και ρωτάω έναν υπάλληλο εκεί και τώρα τι κάνω; (δεν μου έχει τύχει ποτέ) και μου απαντάει αυτό ελέγχο το διαμέρισμα με βάσει τα τ.μ. που αναγράφονται στο συμβόλαιο. και δίνω βεβαίωση. Για σχέδια και ανασύσταση φακέλου δεν μου είπε κάτι; Δεν κατάλαβα κάτι καλά μήπως;

Link to comment
Share on other sites

Στην δικιά μου περίπτωση , ο λόγος που έδωσα τη βεβαίωση είναι ότι οι διαστάσιες του σκαριφήματος που υπήρχε στο στέλεχος της άδειας ήταν αυτές του κτιρίου. Πραγματι, επικρατεί ένα μπάχαλο , ως προς τα παντα. ΠΛέον, αμφιβάλλω για τα πάντα. .

Link to comment
Share on other sites

Στην δικιά μου περίπτωση , ο λόγος που έδωσα τη βεβαίωση είναι ότι οι διαστάσιες του σκαριφήματος που υπήρχε στο στέλεχος της άδειας ήταν αυτές του κτιρίου. Πραγματι, επικρατεί ένα μπάχαλο , ως προς τα παντα. ΠΛέον, αμφιβάλλω για τα πάντα. .

 

Πραγματικά δεν ξέρω τι να πω!!!Εμένα η άδεια είναι του 1955. Και τι πρέπει να κάνω όλα τα σχέδια από την αρχή και να τα ελέγξει η πολεοδομία πριν να δώσω βεβαίωση;

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος αναφέρει ότι για να εκδοθεί μια βεβαίωση, εκτός όλων των άλλων, προσκομίζονται στον μηχανικό η άδεια και τα εγκεκριμένα σχέδια του ακινήτου. Χωρίς εγκεκριμένα σχέδια ...πάπαλα η βεβαίωση.

 

Για προϋφιστάμενο του 55, αν δεν υπάρχουν εγκεκριμένα σχέδια ΠΡΕΠΕΙ να δημιουργηθούν.

Δημιουργούνται μόνον μέσω "Πιστοποίησης νομίμου περιγράμματος" σφραγισμένης δηλαδή διαδικασίας από την οικεία πολεοδομία!

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος ή διαδικασία.

Για να εκδοθεί από την πολεοδομία η "πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος" χρειάζονται εκτός των υπολοίπων και αποδεικτικά του ότι, το συγκεκριμένο ακίνητο υφίσταται πριν το 55.

Η οικεία πολεοδομία .....ΓΝΩΜΟΔΟΤΕΙ γι' αυτό και εκδίδει - σφραγίζει την "πιστοποίηση".

Δεν ΓΝΩΜΟΔΟΤΕΙ ο μηχανικός και αυθαίρετα εκδίδει τη βεβαίωση.

Χρειάζεται προσοχή το συγκεκριμένο θέμα.....

Που ακριβώς αναφέρει ο νόμος ότι για την βεβαίωση του Ν4014 για τα κτήρια που εμπίπτουν της εξαίρεσης του της παρ 2 και συγκεκριμένα για κτηρια προ του 1955 ότι χρειάζονται να προσκομιθούν σχέδια εγκεκριμένα ;

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Ο Ν4014 λέει πως τα προ 55 δεν απαιτούν βεβαίωση.

Το θέμα είναι, αν γνωρίζει ο συμβολαιογράφος ότι είναι προ 55 ώστε να μην ζητήσει βεβαίωση; Διότι αυτός οφείλει να ζητήσει βεβαίωση.

Άρα το ορθό είναι ο συμβολαιογράφος να απαιτήσει ή όχι βεβαίωση, καλώντας τον ιδιοκτήτη να αποδείξει ότι το κτίσμα είναι προ 55.

Αν ο ιδιοκτήτης προσκομίσει στον συμβολαιογράφο αποδεικτικά για προ 55, τότε εφόσον ο συμβολαιογράφος τα κρίνει επαρκή θα ζητήσει βεβαίωση ότι δεν υπάρχει αυθαίρετο κτίσμα κλπ στο οικόπεδο. Δηλαδή σαν αδόμητο.

Εκτός αν υπάρχει κτίσμα που τακτοποιήθηκε ή νομιμοποιήθηκε οπότε πάει με την άλλη βεβαίωση.

Αυτή είναι η γνώμη μου και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πήραμε αυτό το μπαλάκι στα χέρια μας.

Αλλά έχουμε φύγει εκτός θέματος για ακόμα μία φορά...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.